اشتباهات خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه رو بشناسین

اگه شمام از اون دسته آدمای بامسئولیت هستین که شش روزِ هفته رو سر کار می رن، شاید امید دارین که در آخر یه روزی افزایش رتبه کاری پیدا کنین. حسابی کار می کنین، هر وظیفه ای رو که به شما محول می شه، بالاتر از انتظارات مدیرتون به انجام می رسونین و همیشه یه ربع قبل از شروع شیفت سر کارین. اما صرف اینکه بعضی از این ویژگیای کارمند نمونه رو دارین، به این معنی نیس که مدیرتون حتما اون افزایش رتبه کاری یا افزایش حقوق رو که شایسته اش هستین به شما میده. به جز حضور به موقع سر کار، عوامل دیگری هم هستن که باید درنظر گرفته شن. مثلا زبون بدن تون می تونه یکی از همون چیزایی باشه که شما رو از پیشرفت شغلی بازداشته ان. ممکنه بدون اینکه خودتون متوجه باشین، همیشه دست هاتون رو در هم گره کنین یا در صندلی خود فرو برید. شاید این نکته های ظریف در منزل یا در جمع دوستان مسئله مهمی حساب نشن، اما در محل کار می تونن باعث شن که مضطرب یا بی لیاقت به نظر برسین. شاید هم اصلا نمی دونین چه اشتباهاتی در زبون بدن مرتکب میشین! در این مقاله، با ۱۹ اشتباهی که واسه پیشرفت و موفقیت شغلی باید از اونا دوری کنین، آشنا میشین.

۱. فرورفتن در صندلی

همه می دونن که فرورفتن در صندلی نه فقط واسه پشت شون ضرر داره، حتی ممکنه باعث ایجاد حس کوچیکی و بی اهمیتی هم بشه.

اما اگه شما در محل کارتون همیشه در صندلی فرو برید، رئیس تون یا بقیه کارمندان ممکنه تصور کنن که به کار اهمیت نمی دین یا در محل کار بیش ازحد راحت هستین. راه حل چیه؟ میزهای وایس تاده رو امتحان کنین. این میزها نه فقط باعث می شن صاف وایسید، بلکه می تونن باعث شن تا بقیه باور کنن که شما به کارتون تعهد بیشتری هم دارین.

راه حل

۲. پشت چشم نازک کردن

ترک این یکی آسونه؛ پشت چشم نازک کردن اصلا کار خوبی نیس. این حرکت واقعا گستاخانه س و نشونه نبود تحمل شما واسه شنیدن حرف هاییه که باب میل تون نیستن یا به نظرتون خنده دار و احمقانه یا تکراری میان.

خنده

۳. گره کردن دستا یا پاها

شاید وقتی در جلسه مشغول گوش کردن به رئیس تون هستین، گره کردن و روی هم انداختن دستا و پاها باعث شن احساس راحتی کنین، اما ممکنه این رفتار غیرکلامی به دور و بریا تون انرژیای منفی بده. واسه نمونه، شاید بقیه با شما رابطه برقرار نکنن، چون فکر می کنن حالت دفاعی دارین، لجوج هستین یا احساس صمیمیتی با اونا ندارین. هیچکی اینجور برخوردهایی رو دوست نداره.

اما اگه در دفتر خود تنها هستین و روی یه پروژه خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار می کنین، می تونین دست هاتون رو به هم گره کنین. تحقیقی از ران فریدمن (Ron Friedman) و اندرو جی الیوت (Andrew J. Elliott) نشون دهنده اون هستش که اگه این زبون بدن رو به کار بگیرین، تا ۳۰ درصد احتمال بیشتری داره که تمرکز خود رو در طول انجام کار حفظ کنین. پس بعضی وقتا می تونین گره کنین.

۴. تجاوز به حریم شخصی

خواه با همکارتون فوق العاده صمیمی باشین خواه نباشین، درهرحال بهتره درباره موضوعات شغلی، فاصله مناسب رو با دوستان و همکاران در محل کار و البته رئیس تون حفظ کنین. اگه این فاصله رو رعایت نکنین، باعث میشین اون طرف احساس ناراحتی کنه و حتی حضور شما رو یه جور تهدید بدونه. بهترین قانونی که میشه تو یه همچین موقعیتی رعایت کرد چیه؟ حدود ۱ تا ۲/۵ متر فاصله خوبی بین شما و همکاران تونه.

۵. تکرار نکردن حرکات بقیه

تکرار حرکات همکاران، شانس شما رو واسه ایجاد رابطه مثبت با اونا زیاد می کنه. به چه دلیل؟ چون مانند آینه عمل کردن در برخورد با بقیه، که به «اثر آفتاب پرست» معروفه، بیشتر به شما اجازه میده گفت وگوهای عمیق تری با بقیه داشته باشین که در بلندمدت باعث اعتماد بیشتر اونا به شما می شه.

۶. برقرار نکردن رابطه چشمی

رابطه چشمی

اینکه هنگام مصاحبه کاری نباید رابطه چشمی قطع شه رو همه می دونن. همین مورد رو باید واسه وقتی که در گفت وگوهای کاری شرکت می کنین هم درنظر بگیرین. اگه کسی به چیزی که میگه باور کافی نداشته باشه یا ترجیح بده در گفت وگوهای خجالت آور شرکت نکنه هم رابطه چشمی برقرار نمی کنه. اما اگه می خواین شانس خود واسه داشتن گفت وگوهای بهتر با بقیه در محل کار رو زیاد کنین، وقتی درحالِ صحبت هستن، به چشمون شون نگاه کنین، چون این کار باعث ایجاد ارتباطی قوی تر بین هر دوی شما می شه.

۷. شُل دست دادن

حتما تا حالا با اون کسائی دست دادین که دست شون مثل ماهی لیز می خوره یا اصلا اون قدر بی حال دست میدن که حال شما رو هم می گیرن! دست دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی داره. البته پیشنهاد می کنیم هنگام دست دادن، دست همکارتون رو به سمت خود نکشید یا اون قدر محکم دست ندین که استخون طرف بشکنه، اما باید وضعیت خوبی داشته باشین، رابطه چشمی برقرار کنین، خوب و محکم دست بدین.

۸. یواشکی وارد شدن

اولین برخورد واقعا مهمه. وقتی وارد یه اتاق یا جلسه میشین، سلام کنین. حتی اگه دیرتر از بقیه اومدید بازم این رو یادتون نره. می تونین لبخندی بزنین یا سری تکون بدین.
لبخند

۹. کسل به نظر رسیدن

زل زدن به ساعت، نقاشیای بی هدف روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز! همه این چیزها می تونن به رئیس تون نشون بدن که شما در محل کار کسل هستین، حتی وقتی که خودتون تصور نمی کنین حواس طرف به شما باشه.

تلاش کنین حواس تون به زبون بدن باشه، مخصوصا ازآنجایی که رفتارای غیرکلامی مسئول ۵۵ درصد از پیامایی هستن که مخابره می کنین. اگه کسل هستین، قدمی بزنین یا از همکاران تون سوال کنین کمکی نیاز دارن یا نه. سر کار هر قدر فعال تر باشین، حس بهتری دارین.

۱۰. انجام حرکتای عصبی

قلنج شکستن، بازی با مو، جویدن ناخن و لب، همه نمونه هایی از حرکت عصبی هستن.

شاید انجام این کارای کوچیک در منزل اشکالی نداشته باشه، اما جلوی رئیس یا همکاران می تونه از اعتبار شما کم کنه و باعث شه بقیه فکر کنن شما مضطرب یا بی لیاقت هستین. از همکاری صمیمی بخواین وقتی ناخودآگاه مشغول انجام یکی از این تیکای عصبی هستین، به شما اشاره کنه. هر قدر کمتر عصبی باشین، آروم تر و مطمئن تر به نظر می رسید، رفتاری که همیشه باعث پیروزی می شه.

۱۱. تکیه دادن به دیوار یا مبلمان

صاف وایسید. صاف ایستادن باعث می شه بقیه بدونن که شما حواس جمع هستین و اعتمادبه نفس دارین. فاصله پاها رو به اندازه عرض شونِه نگه دارین و به چهار ستون بدن تون تکیه کنین.

۱۲. لبخند نزدن

لبخند داشتن یکی از آسون ترین راه ها واسه انتقال اعتمادبه نفسه. با این کار تعهد خودتون به کار رو نشون می دین.

۱۳. مخفی کردن دستا

واسه درون گراها خبر ناخوشایندی داریم؛ مخفی کردن دست هنگام گفت وگو می تونه نشون دهنده غیرقابل اعتماد بودن باشه. هم اینکه اینکه طبق مطالعه ای از کالگیت یونیورسیتی، اگه موقع صحبت کردن از دست هاتون استفاده کنین، مردم بیشتر تمایل دارن به شما گوش بدن. البته نباید دستان خود رو طوری در هوا تکون بدین که مثلا اهمیتی نمی دین. باید کف دست هاتون باز و به سمت بالا باشه تا قابل اعتماد و شفاف دیده شید.

۱۴. نگاه کردن به ساعت

بیش ازحد به ساعت خود نگاه نندازین؛ مخصوصا اگه مشغول گفت وگو با همکارتون هستین. نگاه کردن به ساعت بی حوصلگی رو میرسونه و ممکنه بی احترامی تلقی شه.

۱۵. به کار گیری حرکات بزرگ نمایی آمیز

در بیشتر کار و کاسبیا، با گذشت زمان فرهنگِ راحت تربودن پیشرفته. اما این معنیش این نیس که شما می تونین نظرات خود رو با حرکات بزرگ نمایی شده بگید. حرکات شدید دست می تونن نشون بدن که شما غیرحرفه ای هستین و اعتمادبه نفس زیادی ندارین. این نوع رفتارای غیرکلامی رو در دست کمِ ممکن نگه دارین، مگه اینکه با دوستان نزدیک در حال خوش گذرانی باشین.

۱۶. رو برگردوندن از حضار در جلسات کاری

اگه بدن تون به سمت حضار نیس، این احتمال هست که بی توجه یا حتی گستاخ به نظر برسین. شونه ها و بدن خود رو به سمت گروه برگردونین. اگه هم روی صندلی نشسته اید، صندلی تون رو به سمت گروه بچرخونین.

۱۷. استفاده همیشگی از تلفن

بهتره زیاد از تلفن استفاده نکنین، مگه اینکه صحبت با تلفن جزئی از کارتون باشه.

به کار گیری تلفن در محل کار، مخصوصا در جلسه، بی احترامی به شخصیه که صحبت می کنه. تلاش کنین رابطه خود با تلفن تون رو در دست کم ممکن نگه دارین و اگه باید جلوی همکارتون ازش استفاده کنین، قبل اینکه سرتون در گوشی فرو بره، از اون معذرت خواهی کنین.

۱۸. خساست در سر تکون دادن

لبخندها و سر تکون دادنای ساده بیشتر می تونن به عنوان حرکات غیرکلامی قدرتمندی حساب شن که باعث می شن بقیه بدونن شما فعالانه درحالِ گوش دادن هستین. حس خوبی داره، امتحان کنین!
۱۹. انصراف از همکاران

با اینکه وقتی در شغل جدیدی مشغول میشین خجالت کشیدن طبیعیه، اما نباید بین خود و همکاران جدیدتون فاصله بندازین، چراکه ممکنه به نظر برسه نمی خواین جزئی از گروه باشین. تحقیقات نشون دهنده اون هستن که وقتی خود رو از کسی دور نگه می دارین، اون شما رو بی علاقه، ناراحت و حتی بی اعتماد تلقی می کنه. من پیشنهاد می کنم از اون پیله خود بیرون بیایید و واسه ایجاد رابطه با همکاران تون کمی نزدیک تر شید.

منبع : chetor.com