سئو و بهینه سازی سایت

سئو

انکر تکست چیه و چه اهمیتی در سئو داره؟

رامین محمودی

۶۰

۳

۳۱ ۲۱۲۳

اگه تا حالا واسه سئو و بهینه سازی سایت خود تحقیق کرده باشین، مطمئناً عبارات و اصطلاحات بسیاری به گوشتون خورده. یکی از اصطلاحات سئویی که کمتر وب سایتی به اون پرداخته، اصطلاح انکر تکست (به انگلیسی Anchor Text) است.

بیشتر سایتای فارسی زبون در مطالب آموزش سئوی خود از انکر تکست به عنوان فاکتوری مهم در رتبه بندی یاد کردن و به کاربران تذکر دادن که حتماً باید به اون توجه کنن، اما فقط تعداد کمی از این سایتا، مقاله ای به نسبت کامل درباره انکر تکست و بهینه سازی اون منتشر کردن.

به خاطر همین عزممو جزم کردم با منتشر کردن این مطلب، واسه همیشه از شرِ سوالات انکر تکست چیه و چه اهمیتی در سئو داره، خلاصتان کنم. ، دیگه بیایید با هم ببینیم که انکر تکست چیه…

انکر تکست چیه؟

کلمات و کاراکترهای موجود تو یه متن که به سایت یا متنی دیگه لینک می شن رو انکر تکست می گن. انکر تکست در واقع همون یه تیکه از یه لینکه که کاربر اونو میبینه و میتونه روی اون کلیک کنه.

اگه مقدمۀ همین مقاله رو دوباره ببینین، کلمه سئو با رنگ آبی مشخص شده. اینجا کلمه سئو، انکر تکست یا متن لینکِ ما حساب می شه. در بیشتر سایتا هم لینکا و متن شون با رنگ آبی مشخص می شن.

مثلا جمله زیر رو ببینین:

تبلیغات در گوگل، راه حل مناسبی واسه افزایش اندازه تبدیله، اما من به شخصه سئو و بهینه سازی سایت رو بهتر می دونم.

در جملۀ بالا، دو انکر تکست جور واجور واسه دو URL جور واجور هست. عبارت تبلیغات گوگل به نشانی اینترنتی http://www.novin.com/adwords وصل شده و عبارت سئو و بهینه سازی سایت به نشانی http://www.novin.com/seo لینک شده.

بعضی افراد Anchor Text رو با اسمای متنِ لینک یا عنوانِ لینک هم می شناسن. کلمات موجود در متن یه لینک به موتورهای جستجو کمک می کنن تا موضوع فعالیت یه سایت رو بهتر بشناسه.

از راه همین متنِ لینک هاست که موتورهای جستجویِ گوگل، یاهو و بینگ تصمیم می گیرن که یه سایت رو در یافته های جستجو نشون بدن.

در مثال بالا، لینکای موجود در متن به موتورهای جستجو می گن وقتی که کاربران عبارت تبلیغات در گوگل رو جستجو می کنن؛ سایت نوین، نشانیِ http://www.novin.com/adwords رو بهترین صفحه واسه جستجوی اون عبارت می دونه. این اتفاق دقیقاً واسه Anchor Text سئو و بهینه سازی سایت هم تکرار می شه.

اما نکتۀ باحال اینجاس: اگه وب سایتای بسیاری با انکر تکستی واحد (یا مشابه) به یه صفحه از سایتی دیگه لینک بدن، اون صفحه به مرور به عنوان معتبرترین سایت واسه اون کلید واژه شناخته می شه. حتی اگه اون کلمه در محتوای اون صفحه وجود نداشته باشه!

انکر تکست در لینک

همونطور که میدونید لینکا از راه یه سری از کدهای HTML بوجود میان. هنگام موشکافی این کدها متوجه میشین که بخشی از لینک به انکر تکست نسبت داده شده.

موشکافی

تصویر زیر آناتومی یه لینک رو به تصویر میکشه:

در مثال بالا، عبارت دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اینترنتی به عنوان Anchor Text شناخته می شه.

دیجیتال

شکلای جور واجور انکر تکست رو بشناسین

، اینجا همون نقطه ایه که شما با معنی سئو سر و کار دارین. انکر تکستای جور واجور، ارزش برابر ندارن. در گذشته که بهینه سازی سایت به پیچیدگی امروز نبود، کارشناسان سئو، نشانی سایت مورد نظر رو با کلید واژه هدفشون لینک می کردن و حتی واسه اون کلید واژه رتبه می گرفتن!

با فوت وفن پست مهمون برعکس آشنا شید!

اما امروزه با پیچیده شدن قوانین سئو، استفاده زیادتر از اندازه از یه متن در لینکای جور واجور می تونه باعث جریمه شدن سایت شما شه.

پس شما باید از متن لینکای جور واجور واسه صفحات سایت خود استفاده کنین. واسه اینکه بتونین لینکای خود رو به بهترین شکل بهینه سازی کنین، در اول باید با شکلای جور واجور انکر تکستای موجود آشنا باشین.

به کار گیری Anchor Text جور واجور به موتورهای جستجو کمک می کنه تا موضوع سایت تون رو بهتر بفهمن. در نتیجه، سایت شما در یافته های جستجو رتبه بهتری دریافت می کنه. در ادامه با شکلای جور واجور انکر تکست آشنا میشین:

انکر تکست عمومی یا Generic Anchors

با لینکایی با عنوان “اینجا رو کلیک کنین” یا ” اینجا برید” آشنا هستین؟ مثل این متن لینکا با عنوان انکر تکست عمومی شناخته می شن. در گذشته به کار گیری این انکر تکست عادی بود، اما طی چند سال گذشته با تغییر قوانین الگوریتم گوگل، به کار گیری این لینکا می تونه به سئوی سایت شما آسیب بزنه.

بعضی انکر تکستای عمومی عبارتند از:

  • اینجا رو کلیک کنین
  • اطلاعات بیشتر
  • ادامه مطلب
  • اینجا
  • این سایت
  • این لینکو چک کن
  • درباره نویسنده
  • و …

پیشنهاد من به شما اینه که تا حد امکان از این عناوین در لینکای خود استفاده نکنین.

انکر تکست نام تجاری یا Branded Anchors

هر لینکی که از نام تجاری در متنِ خود استفاده کنه، انکر تکست نام تجاری یا برند نامیده می شه. به کار گیری این نوع انکر تکست خطری واسه سئو نداره، مگه اینکه نام تجاری تون با کلید واژه هدفتون برابر باشه.

سایتای Best Buy و Moz الان بیشترین به کار گیری این لینکا رو دارن. تصاویر زیر نشون دهنده آمار مربوط به این نوع Anchor Text واسه دو سایت گفته شده:

همونطور که مشاهده می کنین سایت MOZ از نام تجاری خود در انکر تکست لینکا استفاده می کنه.

سایت Best Buy هم از نام برند خود در متن لینکا استفاده می کنه.

انکر تکست عریان یا Naked Link Anchors

این نوع انکر تکست که با عنوان URL Anchor Text هم شناخته می شه، کلید واژه خاصی در متنش نداره و فقط از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می کنه. مثلا، در لینک http://www.novin.com/content-strategy از این نوع انکر تکست استفاده شده.

انکر تکست کلید واژه + نام تجاری یا Brand + keyword Anchor

به کار گیری کلید واژه و نام تجاری در متن لینک یکی دیگه از روشای خوب و کم خطر واسه ساخت لینکای خوبه. این نوع انکر تکست معمولاً شامل نام برند شما به همراه کلید واژه هدف تونه.

مثلا عبارت تبلیغات اینترنتی نوین، انکر تکست بسیار خوبیه که شامل نام برند نوین و کلید واژه مربوط به سایته.

ایجاد بک لینک: خوب، بد و بیریخت

بک لینک

انکر تکست تصویر یا Image Anchors

واسه اینکه روند لینک بیلدینگ شما از نظر گوگل طبیعی باشه، بهتره بعضی وقتا در تصاویر سایت تون، لینک بذارین. در اینجور شرایطی، Alt Tag تصویر به عنوان انکر تکست شناسایی می شه.

پس اگه تصویر سایت شما تگ Alt نداشته باشه، هیچ متنی واسه لینکش شناسایی نمی شه. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

انکر تکست هم معنی یا LSI Anchors

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است. به صورت تحت لفظی این عبارت فهرست سازی معنایی نهفته معنی می شه.

در این نوع انکر تکست به جای به کار گیری کلید واژه هدفتون، از عبارات هم معنی یا مشتقات اون استفاده می کنین. مثلا اگه کلید واژه “گل فروشی” رو هدف قرار دادین، متن لینک LSI اون می تونه عباراتی مانند “گل فروشی آنلاین”، “فروش اینترنتی گل و گیاه” یا “گل تزئیتی آنلاین” باشه.

مزیت لینک LSI اینه که به کوئری جستجوی کاربران بسیار مثل س. اگه عبارت گل فروشی رو در گوگل جستجو کنین، زیرو رو کردن و گشتنای مربوط به اونو در انتهای صفحه مشاهده می کنین:

انکر تکست Partial Match

حضور نسبی (یا جزئی) کلید واژه در انکر تکست با عنوان Partial Match شناخته می شه. مثلا عبارت راهنمای لینک بیلدینگ پیشرفته، یه انکر تکست Partial Matchه.

انکر تکست طولانی یا Long Tail Anchors

تنها فرق انکر تکست طولانی (یا دم دراز) با Partial Match، طولانی بودن اون هستش. مثلا لینکای گوگل ۲۰۰ عامل رو واسه رتبه بندی سایت دید می کنه و گوگل ادوردز سرویس تبلیغاتی گوگله، انکر تکست طولانی دارن.

انکر تکست Exact Match

شاید بشه گفت Exact Match مهم ترین انکر تکست هست. در Exact Match، شما فقط از کلید واژه هدفتون در متن لینک استفاده می کنین. درسته که متن لینک Exact Match تاثیر زیادی بر پیشرفت رتبه سایت شما داره، اما استفاده زیادتر از اندازه از این نوع لینک می تونه باعث جریمه شدن سایت تون شه.

مثلا اگه کلید واژه یکی از صفحاتِ سایت تون لینک بیلدینگه، متن لینکایی که واسه اون صفحه می کنین، همون کلید واژه لینک بیلدینگ میشه.

نتیجه گیری

موتورهای جستجوگر روز به روز هوشمندتر می شن. پس بیشتر از گذشته نسبت به عوامل جزئیِ رتبه بندی سایت اهمیت میدن. یکی از این فاکتورهای مهم در رتبه بندی، ربط داشتن موضوع لینک هاست.

موتورهای جستجو به دو روش می تونن موضوع یه صفحه رو تشخیص بدن: محتوای موجود در صفحه و انکر تکست لینکایی که واسه اون صفحه ستختین. اگه موتورهای جستجو نتونن از راه این دو عامل، موضوعِ محتوای شما رو تشخیص بدن؛ قرار گرفتن سایت شما در رتبه بالای یافته هاشون سخت می شه. می خواین بدونین موتورهای جستجو چیجوری کار می کنن؟

پس بهتره محتوای سایت شما با متن لینک هاتون همخوانی داشته باشه. این همخوانی علاوه بر بهتر شدن رتبه شما در یافته های جستجو، تجربه کاربری خوبی رو هم به بازدیدکنندگان میده چون وقتی بازدیدکننده روی لینکی با عنوان ۱۰ روش واسه رفع سردرد کلیک می کنه با ورود به صفحه، توقع داره که ۱۰ روش واسه برطرف کردن سردرد مطالعه کنه. اگه کاربر محتوای وعده داده شده در متن لینک رو پیدا نکنه، مطمئن باشین در کسری از ثانیه سایت تون رو ترک می کنه.

تلاش کنین از انکر تکستای جور واجور در روند لینک بیلدینگ خود استفاده کنین. وجود لینکای جور واجور دلیل می شه گوگل ساختارِ لینکای سایت تون رو طبیعی بدونه و به سایت تون بیشتر اهمیت دهد. در مقاله بعدی روشای بهینه سازی انکر تکست لینکا و چگونگی پخش شون رو براتون توضیح میدم.

خوشحال میشم که نظرات و پیشنهادات شما رو درباره این مقاله بدونم. هم اینکه، اگه در مورد آموزش سئو سوالی دارین از راه دیدگاه ها با ما در تماس باشین. من و همکارانم تلاش می کنیم به آسونترین شکل ممکن به سوالات شما جواب بدیم.

انکر تکست