دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

 

4-4- اماکن تاریخی محله­ی دردشت

 

4-4-1- اماکن مذهبی

شبستان ضلع غربی مسجد آقانور در ردیف زیباترین شبستان­های مساجد اصفهان می باشد که ستون­هایی سنگی دارد. طاق­های متعدد آن نیز دارای قطعاتی از سنگ مرمر شفاف می باشد که روشنایی شبستان را در هنگام روز تأمین می­کند. به علاوه، پشت بام این شبستان مانند­ی زیباترین مهتابی­های مساجد اصفهان می­باشد (هنرفر، 1350: 503 ـ 504).

به نقل از محمدعلی کاروان­پور، در اوایل عصر حاضر مأموران ثبت احوال برای صدور شناسنامه برای اهالی محله­ی دردشت، به مسجد آقانور آمده و به ثبت مشخصات فردی افراد و صدور شناسامه می­پردازند (کاروان­پور، 1381: 1/101). شایان ذکر می باشد که این مسجد هم­چنان تأثیر مذهبی و اجتماعی فعالی در محله دارد؛ چنان­که در آن به طور منظم نماز جماعت و مراسم مذهبی متنوع برگزار می­گردد.

 

4-4-1-1-2- مسجد پاسنگ

مسجد «پاسنگ» که در حال حاضر «مسجد­الهادی» خوانده می­گردد، در ابتدای بازارچه­ی دردشت قرار گرفته می باشد. در ارتباط با علت نامیدن این مسجد به نام «پاسنگ» بایستی به سنگ نسبتاً بزرگی اشاره نمود که در حال حاضر در مجاورت درب ورودی مسجد قرار گرفته می باشد. به نقل از آقای شفیعی که از کسبه­ی قدیمی بازارچه­ی دردشت می باشد، سابقاً مردم دردشت بر این باور بودند که این سنگ را مرد توانمندی به نام «پهلوان حسین» در زمان­های دور ـ شاید در دوران صفویه ـ به بازارچه­ی دردشت آورده و در ورودی بازار جنب درب کاروان­سرا قرار داده می باشد؛ به همین دلیل نیز پیش از این به این بازارچه «سنگ­بست باب­الدشت[1]» یا «پاسنگ پهلوان حسین» می­گفته­اند[1] . در ارتباط با کاربرد دقیق این سنگ جای ابهام هست؛ با این وجود به ذکر احتمال می­توان آن را به عنوان سکویی برای نشستن در نظر گرفت که در مدخل گذری شبیه بازارچه جای گرفته می باشد. ناگفته نماند که سنگ­بست باب­الدشت تنها معبری نیست که به این نام خوانده شده می باشد؛ چنان­که روزنامه­ی فرهنگ ضمن انتشار خبری درمورد­ی چگونگی حمل و نقل پارچه به کنار زاینده­رود که در تاریخ 28 ذیحجه­ی سال 1303 ه.ق و در شماره­ی 389 این روزنامه چاپ گردیده می باشد، به وجود سنگ­بستی واقع در پشت عمارت چهل­ستون اشاره می­کند که یکی از معابر آن روزگار بوده می باشد (رجایی، 1383: 28).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان