دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

. بر این اساس، از آنجا که مسجد موردنظر نیز در ابتدای بازارچه و در نزدیکی این سنگ قرار داشته، به نام مسجد «پاسنگ» شهرت یافته می باشد. همان­طور که به آن اشاره گردید، سنگ مذکور در آغاز در مجاورت درب کاروان­سرا قرار داشته؛ اما چند سال پیش و به هنگام بازسازی بازارچه­ی دردشت، از جای اصلی خود، به نزدیک درب ورودی مسجد«دوغازی» باشد که در فهرست مساجد جلال­الدین همایی[1] نیز به آن اشاره شده می باشد، می­توان احتمال دیگری را نیز در ارتباط با وجه­تسمیه آن مطرح نمود؛ چنان­که در فرهنگ لغت فارسی آمده، کلمه­ی «غازی» به معنای کسی می باشد که در راه دین با کافران جهاد می­کند (رضوی­بهابادی و حسن­پورآلاشتی، 1374: 687). با در نظر داشتن این معنی بعید به نظر نمی­رسد که این مسجد محل دفن دو جهادکننده­ی با کفار یا همان «غازی» بوده که احتمالاً قبرهای پیدا شده نیز متعلق به آنان بوده می باشد. از طرف دیگر ـ چنان­که به آن پرداخته خواهد گردید ـ قبرستان قدیمی «روشاباد» در این حوالی قرار داشته می باشد؛ از این رو، دفن دو غازی در این مکان دور از ذهن به نظر نمی­رسد. این مسجد هم­چنان حیات مذهبی فعالی دارد.

 

4-4-1-1-6- مساجد دیگر

مطابق با فهرستی که جلال­الدین همایی از مساجد اصفهان تهیه کرده می باشد، مانند­ی دیگر مساجد محله­ی دردشت که از لحاظ قدمت، وسعت و زیبایی ساختاری از مساجد کم اهمیت محسوب می­شوند، می­توان به مساجد «محمدعلی سلمانی»، «پادرخت»، «کوچه­باغ»، «ترک­ها»، «کوچه پاکاری­ها»، «سر قبر آقا» و  «قُهرودی» اشاره نمود (همایی، 1384: 255 ـ 259). این مساجد در حال حاضر نیز وجود دارند؛ اگر چه اغلب تغییر نام داده­اند. شایان ذکر می باشد که به غیر از مساجد فوق در محله­ی دردشت، می­توان به مساجد دیگری هم­زیرا مسجد «شورا»، مسجد «ارابه­چی­ها»، مسجد «پیرزن» و مسجد «پایخچال» نیز اشاره نمود.

 

 

 

4-4-1-2- آرامگاه­ها

4-4-1-2-1- آرامگاه سلطان بخت­آغا

که با خط ثلث زیبا بر روی آن حک شده، در سال 919 ه.ق ـ در زمان شاه اسماعیل اول ـ توسط شخصی به نام خواجه «عبدل بن یوسف اصفهانی» وقف مسجد شده می باشد (همان­جا). شایان ذکر می باشد که در تحقیقات میدانی صورت گرفته در این پژوهش، مکان دقیق[1] . جلال­الدین همایی مساجد اصفهان را از لحاظ وسعت، قدمت، استحکام و زیبایی ساختاری به شش درجه تقسیم کرده می باشد؛ بر اساس این تقسیم­بندی، از میان مساجد موجود در محله­ی دردشت صرفاً مسجد «آقانور» مانند مساجد درجه دو و تقریباً با اهمیت اصفهان محسوب می­گردد. همایی، از دیگر مساجد دردشت به غیر از مسجد «سرقبرآقا» و مسجد «دوغازی» نام نبرده می باشد. این دو مسجد نیز به زعم همایی از مساجد درجه ششم و بسیار کم اهمیت اصفهان می­باشند (برای اطلاع بیشتر بنگرید به: همایی، جلال­الدین، 1384، تاریخ اصفهان (مجلد ابنیه و عمارات و آثار باستانی اصفهان)، تهران، هما، 215 ـ 260).

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان