دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

مسجد و حمام شورا مشخص نشد؛ به علاوه اثری از درب چوبی مسجد نیز به دست نیامد.

جلال­الدین همایی بر اساس تحقیقات میدانی که در این محل انجام داده، معتقد می باشد که در اطراف این مسجد و بقعه، آثار عمارات سلجوقی با شیوه­ی بنا و آجرکاری­های معمول آن عهد پیدا نمود می­گردد که در خانه­های مجاور افتاده می باشد. در حقیقت چنان­چه از شواهد برمی­آید، در قدیم، اینجا دستگاه مفصلی وجود داشته که به مرور زمان دست­خوش تغییرات اساسی شده می باشد. هم­چنین این محل به احتمال قوی بقایای قبرستان بسیار قدیمی وسیعی متعلق به قرون اولیه­ی اسلام موسوم به «روشاباد» می باشد که حافظ ابونعیم اصفهانی در کتاب ذکر اخبار اصفهان، بارها از آن نام برده و تصریح کرده می باشد که قبر پدرش «عبدالله بن احمد» (متوفی به سال 365 ه.ق) در همین قبرستان جنب قبر جد مادریش «شیخ محمد بن یوسف بناء اصفهانی» (متوفی به سال 286 ه.ق) بوده می باشد (همان، 432). در این راستا، به اعتقاد همایی این احتمال هست که مقبره­ی فعلی متعلق به همان «عبدالله بن احمد» پدر حافظ ابونعیم باشد که در افواه عامه تبدیل به سید عبدالله از اولاد امام موسی­کاظم (ع) شده می باشد؛ چنان­که کلمه­ی «روشاباد» نیز در زبان عوام به مرور ایام مبدل به «شورا» گردیده می باشد. از طرف دیگر تاکنون هیچ مدرکی دال بر اینکه عبدالله بن امام موسی­کاظم (ع) جزو امامزاده­های مدفون در اصفهان باشد، به دست نیامده می باشد و از اعقابش نیز که از نسل «موسی بن عبدالله» یا «محمد بن عبدالله» باشند، عبدالله نامی که وسایطش تا امام موسی­کاظم (ع) اندک و مصداق امامزادگی باشد، نیز نمی­شناسیم (همان، 433).

مطابق احتمال فوق، اهمیت این بقعه به مناسبت اینکه ممکن می باشد مدفن «شیخ محمد بن یوسف بنا» نیز در آن باشد، دو چندان می­گردد؛ زیرا که شیخ مذکور از عالمان بزرگ قرن سوم و جزو مفاخر اصفهان بوده می باشد (همان­جا). بر اساس شواهد و قرائن موجود، مقبره­ی «شیخ محمد بن یوسف بنا» تا اواخر قرن نهم هجری دایر و معروف بوده و خادم و متولی سرشناس داشته می باشد؛ به طوری که عنوان خادمی آنجا نوعی از احترامات اشخاص محسوب می­شده می باشد؛ چنان­چه مطابق با کتیبه­ی کاشی­کاری طاق ایوان جنوبی مسجد جامع عتیق که در زمان اوزون اصفهانی» و نیز فرزند او «اسیری شاعر» می باشد. صحیفی، شاعر و خطاط ثلث­نویس قرن دهم و ربع اول قرن یازدهم هجری می باشد که در بسیاری از مساجد و امامزاده­های اصفهان و غیره از آثار او موجود می باشد. وی اصالتاً شیرازی بوده و پس از تکمیل خط، به اصفهان مهاجرت کرده و در این شهر به شغل کتابت پرداخته و در سال 1022ه.ق در همین شهر وفات یافته و در امامزاده سه­تنان مدفون گردیده می باشد. بنا بر آن چیز که که درمورد­ی صحیفی در تذکره­های مختلف آمده، او در سرودن اشعار فارسی و ترکی مهارت داشته و اشعارش بیشتر در ستایش ائمه­ی معصومین (ع) بوده می باشد. «اسیری شاعر» نیز پسر «ملاصحیفی» بوده که از قرار معلوم در سال 1024 ه.ق فوت شده و در کنار پدرش در بقعه­ی امامزاده سه­تنان دفن شده می باشد (همان، 263-265).

 

4-4-1-3- کنیسه­ها

یهودیان اصفهان علاوه بر محله­ی جویباره، در محله­های دردشت و گلبهار ـ واقع در ضلع جنوبی خیابان عبدالرزاق فعلی ـ نیز ساکن بوده­اند؛ چنان­که یکی از معابر قدیمی دردشت که در کتاب شاردن نیز از آن تحت عنوان کوچه­ی «یهودیان دردشت» نام برده شده (شاردن، 1379: 115)، از دیرباز مسکن این اقلیت مذهبی بوده می باشد. در این راستا، به طور قطع یکی از انواع اماکن مذهبی این محله، کنیسه­های یهودیان می باشد که معمولاً بناهایی کوچک و در حدود 160 تا 170 متر می­باشند (همایی، 1384: 326) و هیچ­یک از لحاظ ساختمانی یا آثار هنری قابل توجه نیستند و بناهایی ساده و معمولی به شمار می­روند (هنرفر، 1350: 178).

بر اساس فهرستی که جلال­الدین همایی از کنیسه­های موجود در محله­ی دردشت ارائه می­دهد؛ در دهه­های نخستین عصر حاضر، تعداد هفت کنیسه در دردشت وجود داشته می باشد که عبارت بوده­اند از «حزقیا»، «شلی­مون» و «ملایعقوب» واقع در محله نو دردشت و «اشکری»، «ایلیا»، «کوچک جماعت» و «یوسف سلیمان» واقع در محله کهنه دردشت (همایی، 1384: 326). در اینجا ذکر این نکته

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان