دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

-3-1-2- قاعده نفی سبیل:

بهر حال از منظر فقهی جهانی سازی تابع قاعده نفی سبیل می باشد. تجارت درفراتراز مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی موجود, از دیدگاه اقتصاد بین الملل عبارت می باشد از ارتباطات کالایی یاخدماتی و پولی میان کشورهای مختلف جهان که امکان تأمین نیازهای گوناگون را در راستای بهره گیری از مزیت های نسبی اقتصاد ملی فراهم می سازد. در شرایط کنونی بازرگانی فراملی توسط اشخاص حقیقی (افراد) یا اشخاص حقوقی (شرکتها، دولتها …) انجام می پذیرد. بازرگانی فراملی دارای ویژگی های خاصی زیرا ارزی بودن معاملات، کیفیت فعالیت های خدماتی مورد نیاز آن، کیفیت و سطح تکنولوژی بکار رفته در کالاها، چگونگی قوانین مربوط به واردات و صادرات کشور مبدأ و مقصد و ناشناخته بودن بازار می باشد و لذا با در نظر داشتن چگونگی تجارت با غیرمسلمین می توان در فقه اسلامی به اصول اختصاصی معامله با آنها اشاره کرد.

قرآن می فرماید: «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» خداوند برای کفار بر مؤمنان راه نفوذ و سلطه قرار نداده می باشد. آیه در صدد اظهار حکم تشریعی، در قالب جمله خبری می باشد، بدین معنا که خداوند هیچگاه به سلطه یابی کافر بر مؤمن راضی نیست. در آیه دیگر به زبان نهی می خوانیم «یا ایها الذین آمنوا لاتتخذوا الکافرین اولیاء من دون المؤمنین اتریدون ان تجعلوا الله علیکم سلطاناً مبیناً» ای ایمان آورندگان، کفار را به عنوان دوست انتخاب نکنید، به جای مؤمنان، یا می خواهید نسبت به خدا بر خودتان سلطان(حجتی) آشکار قرار دهید. این آیات و سایر مبادی قاعده نفی سبیل مقرر می دارد که روابط بازرگانی مسلمین بایستی به گونه ای باشد که در جهت سدکردن راه تسلط کفار براهل ایمان و ستم ستیزی و عدم وابستگی قدم بردارند. پس معاملات اشخاص حقیقی یا حقوقی با غیر مسلمین بایستی بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری استوار گردد و هرگونه قراردادی که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگی، نظامی و دیگر شئون امت اسلامی گردد، ممنوع می باشد.

گفته اند؛ هر شرطی چه در ضمن عقد لازم و چه شروط ابتدیی، لازم الوفاء می باشد، مگر اینکه آن شرط حلالی را حرام و یا حرامی را حلال کند، که دیگر لازم الوفاء نخواهد بود و زیرا ماهیت شرط و عقد، همان تعهد به ادله می باشد، در موضوع شروط نیز می توان برای لزوم وفاء به عقد استدلال کرد. عوامل محدود کننده

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل