بررسی تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل – پایانامه کارشناسی ارشد

0 Comments

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

نفوذ هر قرارداد، قانون و نظم عمومی و اخلاق حسنه می باشد؛ یعنی اگر قراردادی مخالف شرع مقدس اسلام و یا ناقض نظم عمومی جامعه مسلمین و یا ضد اخلاق حسنه باشند، باطل و نادرست بوده و هیچ تعهد و الزامی را به همراه نمی آورد.

انسانها آزاد هستند و اختیار دارند با هر کسی که می خواهند بر سر هر موردی توافق کنند و این تعهد از نظر شرع پذیرفته شده می باشد؛ یعنی افراد در انتخاب طرف قرارداد و قبول یا رد شرایط و مفاد قرارداد آزادند پس:

1-    تحت هر عنوانی می توان قراردادی منعقد کرد.

2-    صرف تراضی دو طرف و بدون تشریفات خاص، قرارداد منعقد می گردد.

3-    طرفین متعهد به رعایت مفاد قرارداد هستند.

4-    آثار قرارداد تنها مربوط به افراد مطروحه در قرارداد می باشد.

 3-3-2-1-2- قاعده تراضی:

تراضی مستند به دلائل قطعی می باشد و آیه ای که در کتب فقهی به آن استدلال می گردد، آیه 39 از سوره نساء می باشد: «یا ایها الذین آمنوا لا تأکلوا اموالکم بینکم بالباطل الا ان تکون تجاره عن تراض منکم و لاتقتلوا انفسکم ان الله کان بکم رحیما»[1]  مشروعیت تمامی عقود منوط به رضایت طرفین می باشد و تفاوت عمده عقد و ایقاع در این می باشد که تحقق عقد با توافق و اراده دو طرف قراداد می باشد اما تحقق ایقاع محتاج به توافق نبوده بلکه اراده یک طرف که ایقاع کننده می باشد کافی می باشد، لذا از این بحث به عنوان «تراضی» دانسته می گردد.

بدانیم و در این تردید داشته باشیم که آیا این فعل یا رفتار وی حرام بوده یا حلال؟ صحیح بوده یا فاسد ؟در این مورد می‌توانیم اقدام مسلمانان را بر حلال و صحت حمل کنیم و بگوئیم که مرتکب حرام نشده می باشد[1] -«ای مؤمنان، اموالتان را میان خویش به ناحق مخورید مگر آنکه بر اساس سوداگری از روی رضیت شما باشد؛ و نکشید یکدیگر را، به درستی که خداوند بر شما مهربان می باشد».

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل