دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

 و کلامش فاسد نبوده می باشد. مثلا اگر در صحت قرائت امام یا اجیر شک کنیم در اینجا حمل به صحت می کنیم.[1]

 3-3-2-1-5-قاعده لا ضرر:

این قاعده اولاً؛ مستند به دلیل عقل می باشد؛ زیرا عقل ضرر رساندن را قبیح دانسته و آن را محکوم می کند و طبق قاعده ملازمه (کلما حکم به العقل حکم به الشرع) این قاعده مسلم می گردد.

ثانیاً؛ در قرآن می خوانیم: «لا تضار والده بولدها و لا مولود له بولده» نباید مادر به واسطه قطع شیر به کودک خویش ضرر برساند و یا اینکه « ولا تمسکوهن ضراراً لتعتدوا» وقتی زنان خود را طلاق دادید، اگر واقعاً نمی خواهید با آنان زندگی کنید، صرفاً به مقصود آزار دادن به آنان رجوع نکنید.

ثالثاً؛ در روایات متعدد، این نفی ضرر مطرح شده می باشد که از معتبرترین آنان روایت زراره از امام باقر(ع) می باشد: در زمان رسول خدا(ص)، سمره بن جندب در جوار خانه مردی انصاری، درخت خرمایی داشت که راه عبور آن از داخل ملک آن مرد انصاری می گذشت. سمره برای سرکشی به آن درخت مرتباً سرزده وارد ملک انصاری شده و برای او مزاحمت فراهم می کرد تا اینکه انصاری به پیامبر(ص) شکایت برد. سمره در مقابل تمامی راه حل های پیامبر، مقاومت نشان داد تا سرانجام حضرت به مرد انصاری فرمودند «اذهب فاقلعها وارم بها الیه فانه لاضرر و لاضرار»

قاعده «لاضرر» ازادله مذکوراستخراج و ازمبانی مورد اتفاق اهل تسنن و امامیه می باشد و در کتب روایی به نحو تواتر اجمالی دیده شده، و فقهاء آن را به عنوان «کبری قضایای فقهی» مطرح ساخته اند.احکامی همچون  حکم حرمت ضرر رساندن، حرمت مقابله ضرر با ضرر دیگر، وجوب تدارک و جبران ضرر ناروا، و … از این قاعده به دست آمده اند. ایـن قـاعده از متن روایات بسیارى که در این زمینه هست، گرفته شـده اسـت تا جایى که شمارى از فقیهان ادعاى تواتر کرده اند.[2]

[1] – مکارم شیرازی ،ناصر، القواعد الفقهیه ، ج1 ، ص154

[2] – (ایـضـاح الـفـوأد فى توضیح اشکالات القواعد), فخرالمحققین, ج2/48

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل