دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

 همچنین در شریعت اسلام هر حکم وضعی یا تکلیفی که موجب ضرر بر فرد یا نوع انسانی باشد، مطرود می باشد. این قاعده مقرر می دارد که قراردادها نباید موجب ورود زیان بر طرفین گردند و بر همین اساس و به می باشد که ضامن و مالک بر آن توافق می کنند. اگر مال، ناقص یا معیوب شده باشد؛ متصرف بایستی علاوه بر رد عین، تفاوت صحیح و معیب (ارش) را هم بپردازد و اگر عین باقی باشد، اما بنا بر عللی دستیابی به آن مقدور نباشد، متصرف موظف می باشد بدل آن را به مالک بدهد. حکم لزوم أبراء ذمه، عمومی می باشد و شامل تصرف آگاهانه و جاهلانه می گردد، در حالی که تصرف ارادی و عمدی موجب عقوبت شرعی و و کیفر نیز هست، اما تصرف جاهلانه تنها موجب ضمان حقوقی می باشد. این حکم (ضمان) می تواند برداشتی از حدیث « الناس مسلطون علی اموالهم» باشد؛ زیرا این جمله دلالت می کند بر تسلط یابی بر مال موجود به شکل اخذ آن و بر مال تلف شده به شکل اخذ بدل حقیقی (مثل یا قیمت).

غرامت و غنیمت در یک راستا هستند، بدین ترتیب که اگر فردی به موجب حکم شرعی یا قرارداد، منافع و غنائم مالی را بهره ور می باشد؛ بایستی متحمل خسارت و غرامت آن نیز باشد به عبارتی دیگر، تاوان بر سود برنده می باشد، لذا اگر ورثه به موجب قانون شرعی مالک میراث میت هستند، بایستی دیون و بدهی های متوفی را به نسبت سهم بری خود بپردازند.

اگر مشتری به موجب قرارداد بیع، حق تصرف در کالا را یافته بایستی ثمن را به تصرف بیع درآورد. از حکم اخیر، قاعده «عدم جواز جمع بین عوض و معوض (کالا و ثمن)» بهره گیری می گردد؛ یعنی هیچ گاه در قراردادی نمی توان فرض کرد که یک طرف معامله، مالک مال خود و دیگری (هر دو) باشد، اما طرف دیگر در مقابل آن چیزی به کف نیاورده باشد. لذا اگر به موجب قرارداد اجاره، اجیر در کار، خسارتی بر کارفرما وارد کند بایستی خسارت آن را بپردازد؛ اگرچه ایجاد خسارت خطایی باشد.

 3-3-2-1-7-قاعده تسلیط:

این قاعده مبتنی براحادیثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و روایتی از حجت خدا اما عصر ارواحنا له الفداء می باشد:

قال رسول الله(ص): «الناس مسلطون علی اموالهم؛ مردم بر دارائی های خود تسلط دارند»

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل