دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

-1-1-2. نقد و مطالعه تطبیقی

محبت، در اسلام، به عنوان کارآمدی ترین وسیله تقرب، و قاعده ای استوار که ستون های اسلام بر آن بنا نهاده شده می باشد، از مقامات بلند اهل ایمان، قلمداد شده می باشد.[1] لذا شارع اسلام بر آن تاکید کرده می باشد و عقیده دارد که از صفات مومن می باشد که: “ان یالف و یولف”.[2]یعنی{مومن}، انس و علاقه می ورزد و خود نیز مورد انس و علاقه واقع می گردد. یعنی دیگران را دوست داشته و دیگران نیز او را دوست می دارند و محبت ورزیدن و محبوب بودن به عنوان معیار سلامتی فرد وضع شده می باشد؛ نیاز به جلب محبت در اسلام، در ارتباط با محبتی می باشد که متوجه خداست.[3] پیامبراسلام حضرت محمد(ص) در روایتی می فرمایند:”ود المومن للمومن فی الله من اعظم شعب الایمان”[4] ؛یکی از بزرگترین ابعاد ایمان این می باشد که مومنی، مومن دیگر را برای خداوند دوست بدارد. و در روایت دیگری از پیامبر(ص) درمورد محبوب بودن فرد آمده می باشد: “هر گاه خداوند، بنده ای از امت مرا دوست بدارد، محبت او را در دل بندگان برگزیده، ارواح فرشتگان و ساکنان عرش خود قرار می دهد تا او را دوست بدارند. چنین کسی دوست حقیقی خداست. خوشا به حال او، خوشا به حال او و او در روز قیامت، حق شفاعت دارد.[5] پس، وقتی بشر محبوب خداوند قرار گرفت، محبوب سایر موجودات نیز قرار می گیرد؛ قرآن کریم در این باره می فرماید:

“إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا”(سوره مریم، آیه 96)؛ مسلّماً کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده‏اند، خداوند رحمان محبّتى براى آنان در دلها قرار مى‏دهد.

و لذا در فرازی از “زیارت امین الله”می خوانیم:”اللهم اجعلنی محبوبه فی ارضک و سمائک”[6] یعنی خداوندا! مرا در زمین و آسمانت محبوب بگردان.

“وَ لَنْ تَرْضى‏ عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لاَ النَّصارى‏ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ….”(سوره بقره ،آیه 120)؛هیچگاه یهود و نصارى از تو راضى نخواهند گردید، (تا به طور کامل، تسلیم خواسته‏هاى آنها شوى، و) از آیین (تحریف یافته) آنان، پیروى کنى.

در شان نزول آیه  از ابن عباس چنین نقل شده که یهود مدینه و نصاراى نجران انتظار داشتند که پیامبر اسلام ص همواره در قبله با آنها موافقت کند، هنگامى که خداوند قبله مسلمانان را از بیت المقدس به سوى کعبه گردانید آنها از پیامبر ص مایوس شدند (و شاید در این میان بعضى از طوائف مسلمان ایراد مى‏کردند که نباید کارى کرد که باعث رنجش یهود و نصارى گردد)،آیه فوق نازل گردید و به پیامبر اعلام کرد که این گروه از یهود و نصارى نه با هماهنگى در قبله و نه با چیز دیگر از تو راضى نخواهند گردید، غیر از اینکه آئین آنها را دربست بپذیرى. بعضى دیگر نقل کرده‏اند که پیامبر ص اصرار فراوان داشت که این دو گروه را راضى کند، شاید اسلام را پذیرا گردند، آیه فوق نازل گردید و به پیامبر ص اعلام کرد که این فکر را از سر بدر کن چرا که آنها به هیچ قیمت راضى نخواهند گردید غیر از به پیروى از آئین آنها.[7]

[1] رافعی، علی، “محبت در قرآن و حدیث”، قم، نشر ادیان،1389ش، ص 215.

[2] الحر العاملی، محمد بن حسن،”وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه”،تصحیح و پژوهش عبد الرحیم الربانی الشیرازی، تهران، مکتبه الاسلامیه، ،باب 105، حدیث 251، احکام المعاشره.

[3] بستانی . محمود ، پیشین ، تلخیص از صفحه 217- 230 .

[4] مجلسی،محمد باقر،”بحار الانوار الجامعه لدرر اخبار الائمه الاطهار”، بیروت،موسسه الوفاء،چاپ دوم،1403ق،جلد 69، ص 240.

[5] جوادی آملی،عبدالله، “ادب فنای مقربان”(توضیح زیارت جامعه کبیره)(5جلد)،پژوهش و تنظیم محمد صفایی، ویرایش محمد ربیع میرزایی، قم، نشر اسراء،چاپ چهارم: 1386ش،ص 347.

[6] مفاتیح الجنان، فرازی از زیارت امین الله

[7]  مکارم شیرازى ،ناصر،”تفسیر نمونه”،تهران: دار الکتب الإسلامیه ،چاپ اول :1374، ج‏1، ص: 428.

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن