دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

گرایش دارد، صادر کند. اتخاذ چنین موضعی، منافق را به دروغ، ریا، فریب کاری و پنهان کردن احساس واقعی خود که همان نفرت، کینه و حسد نسبت به مسلمانان می باشد، وامی دارد و این اقدام به نوبه خود باعث می گردد که او به طور پنهانی و با بهره گیری از سلاح شایعه پراکنی، علیه مسلمانان فتنه انگیزی کند. و از آن جایی که شخصیت منافق در ژرفای

خداوند متعال براى کسانى که عشق او را بر همه چیز مقدم می شمرند و هر علاقه‏اى را تحت الشعاع علاقه به او قرار دهند، دوستان او را دوست دارند و دشمنان او را دشمن می دانند، پاداش هایی قرار داده می باشد:

“لا تَجِدُ قَوْماً یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ یُوادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَوْ کانُوا آباءَهُمْ أَوْ أَبْناءَهُمْ أَوْ إِخْوانَهُمْ أَوْ عَشیرَتَهُمْ أُولئِکَ کَتَبَ فی‏ قُلُوبِهِمُ الْإیمانَ وَ حال او مى‏گردد که یکپارچه رضا و خشنودى مى‏گردد و اما تعبیر به” مرضیه” به خاطر این می باشد که مورد قبول و رضاى دوست واقع شده می باشد.” [۱]

۳-۱-۱-۲-۲٫ دیدگاه شناختی-رفتاری قرآن نسبت به شخصیت منافقان

الف: دیدگاه شناختی قرآن نسبت به شخصیت منافقان؛ عدم امنیت و احساس ضعف منافقان در پی جلب تایید و رضایت همه افراد

کسانی که در صدد جلب رضایت همه افراد هستند، تکریم به خود را از دست داده و احساس ضعف و ناایمنی می کنند؛ همانند منافقان[۲]؛ زیرا آنان زیرا در باطن، تکیه گاهى ندارند، همواره گرفتار ترس و وحشتى عظیم هستند؛ و به خاطر همین ترس و وحشت، هیچ گاه آن چیز که را که در باطن دارند، اظهار نمى‏کنند؛ و زیرا از خدا نمى‏ترسند، از همه چیز مى‏ترسند و دائما در حال وحشت و اضطراب به سر مى‏برند؛ و لذا همواره در پی جلب رضایت دیگران هستند تا سرپوشی بر وحشت و ترس خود گذاشته باشند.آیاتی که دلالت بر این کار منافقان دارد، آیاتی می باشد که اظهار می فرماید این افراد علی رغم عدم میل باطنی آن ها در اجرای فرامین الهی، اما برای جلب نظر دیگران، ریاء می کنند؛ مانند آیه ۱۴۲ سوره نساء:

“إِنَّ الْمُنافِقینَ یُخادِعُونَ اللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ وَ إِذا قامُوا إِلَى الصَّلاهِ قامُوا کُسالى‏ یُراؤُنَ النَّاس…”(سوره نساء، آیه ۱۴۲)؛ منافقان خدا را فریب مى‏دهند، و حال آنکه خدا آنها را فریب مى‏دهد. و زیرا به نماز برخیزند با اکراه و کاهلى برخیزند و براى خودنمایى نماز کنند.

قرآن کریم در آیه ۶ سوره مائده در باره منافقان می فرماید:”الَّذینَ هُمْ یُراؤُنَ”(سوره ماعون،آیه ۶)؛ آنان که ریا مى‏کنند.

علامه طباطبایی در تفسیر آیه می فرمایند: “این آیه (آیه ۶ سوره ماعون) درمورد منافقینی می باشد که عبادت را در انظار مردم انجام مى‏دهند، (و یا در انظار بهتر و غلیظتر انجام مى‏دهند)، اینگونه افراد آنان با سوگندهای دروغین می خواهند رضایت شما را به دست آورند و این در حالى می باشد که آنان از شما نیستند و دروغ گویان هستند؛[۳] مانند قرآن کریم در آیه ۱۴ سوره مجادله می فرماید:

“أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذینَ تَوَلَّوْا قَوْماً غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ ما هُمْ مِنْکُمْ وَ لا مِنْهُمْ وَ یَحْلِفُونَ عَلَى الْکَذِبِ وَ هُمْ یَعْلَمُونَ”(سوره مجادله، آیه ۱۴)؛ آیا ندیدى کسانى(منافقانی) را که طرح دوستى با گروهى که مورد غضب خدا بودند ریختند؟! آنها نه از شما هستند و نه از آنان! سوگند دروغ یاد مى‏کنند (که از شما هستند) در حالى که خودشان مى‏دانند(که دروغ مى‏گویند).

قرآن کریم همچنین در آیه ۱۸ سوره مجادله می فرماید:

[۱] همان، ج‏۲۶، ص: ۴۷۷٫

[۲] منافق در اصل از ماده” نفق” (بر وزن نفخ) به معنى نفوذ و پیشروى می باشد، و” نفق” (بر وزن شفق) به معنى کانالها و نقبهایى می باشد که زیر زمین مى‏زنند تا براى استتار یا فرار از آن بهره گیری کنند. بعضى از مفسران گفته‏اند بسیارى از حیوانات مانند موش صحرایى و روباه و سوسمار براى لانه خود دو سوراخ قرار مى‏دهند: یکى آشکار که از آن وارد و خارج مى‏شوند، و دیگرى پنهانى که اگر احساس خطرى کنند از آن مى‏گریزند، این سوراخ پنهانى را” نافقاء” گویند. و به این ترتیب” منافق” کسى می باشد که طریقى مرموز و مخفیانه براى خود برگزیده، تا با مخفى‏کارى و پنهان‏کارى در جامعه نفوذ کند، و به هنگام خطر از طریق دیگر فرار نماید.(مکارم شیرازى، ناصر،”تفسیر نمونه ، ج‏۲۴، ص: ۱۴۹)

[۳] نساء/۶۲؛ توبه / ۵۶، ۶۲، ۷۴، ۹۶؛مجادله/ ۱۴، ۱۸؛ منافقون/ ۱؛ و ….

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن