اپل میگه سال گذشته ۳۰ میلیون دستگاه از تلفنای هوشمند قدیمی تر و ۴ اینچی خود رو به فروش رسونده و علاوه بر این، ده ها میلیون نفر هم وجود دارن که هنوز از آیفونای قدیمی خود استفاده می کنن و تا الان تمایلی به خرید مدلای جدیدتر و البته بزرگتر نشون نداده ان.

از طرف دیگه، روز به روز اهمیت بازار کشورای پرجمعیت و در حال پیشرفت واسه تولید کنندگان روشن می شه و شرکتای چینی هم فقط با در نظر گرفتن همین موضوع، تلفنای هوشمندی جذاب اما اقتصادی به بازار عرضه کرده و ظرف یه مدت کوتاه ضمن تجربه رشدی افسانه گون، جایگاه تولید کنندگان پرچمداران لوکس و گرون رو یکی یکی به تصرف خود درآوردند.

اپل که در گذشته یه بار عرضه نه خیلی موفق نسخه ارزون قیمت پرچمدار خود رو با iPhone 5C تجربه کرده بود، این بار تمایل کاربران به اجناس کوچکتر و نبود وجود اجناس جذاب و جور واجور در این بخش رو دستمایه قرار داده و یه تلفن هوشمند ۴ اینچی به بازار عرضه کرده، محصولی ۳۹۹ دلاری با نام iPhone SE که عرضه اون همزمان با چهلمین سالگرد این شرکت شروع شد و این بار اپل واسه ساخت اون، فرمول متفاوتی رو برگزیده س.

این شرکت که به عرضه یه طراحی تازه هر دو سال یه بار مشهوره، این بار برگشتی به حدود ۴ سال گذشته داشته و واسه عرضه این محصول کوچیک و اقتصادی، سخت افزار آخرین پرچمدار خود رو با ظاهر iPhone 5 ترکیب کرده، محصولی که بعضی اونو زیباترین تلفن هوشمند ساخته شده به دست اپل می دونن.

شرکت ساکن کوپرتینو در ساخت این تلفن هوشمند ویژگیای بیشتر پرچمدار خود از جمله قدرت پردازش و دوربین با کیفیت رو حفظ کرده، اما یه سریای دیگه از فناوریای پیشرفته در سالهای گذشته که در تبلیغات هم مانور زیادی روی اونا انجام شده بود، مثل تاچ سه بعدی از دستگاه کنار گذاشته شدن.

با بررسی سایت ما از iPhone SE همراه باشین تا ببینیم کاهش ۲۵۰ دلار از قیمت، چه تاثیری در تجربه کاربری محصول تازه داره.

(بروزرسانی: بررسی ویدیویی رو اینجا ببینین.)

طراحی

اگه شمام مثل نگارنده طراحی آیفون ۵ رو بهترین میدونید و باور دارین جذابیت ظاهر آیفون ۶ نسبت به نسل قبل افت داشته، مشکل چندانی در این بخش مشاهده نمی کنین. طراحی «آیفون SE» به سال ۲۰۱۲ برمیگرده که واسه اولین بار در آیفون ۵ استفاده کرده و براساس روش سازنده در سال پس از اونم دوباره تکرار شد.

تغییرات ظاهری نسبت به iPhone 5 خیلی راحت قابل تشخیص نیستن

حالا این تلفن هوشمند ۴ اینچی پس از حدود ۴ سال دوباره فرصت تولد یافته و اگه بخواین مو رو از ماست بیرون بکشین، لازمه بگیم که سازنده در «آیفون SE» استیل ضد خش رو واسه ساخت لوگوی پشت بدنه مورد استفاده قرار داده و فریم دستگاه هم به جای فرز کاری، با به کار گیری راه موسوم به Bead blasting ساخته شده که جلوه ای مات تر به حاشیه لبه بدنه بخشیده. اما هیچ کدوم از این تغییرات حتی هنگام کنار هم قرار دادن دو محصول هم خیلی راحت قابل تشخیص نیستن و در کل میشه گفت این دو تلفن هوشمند از نظر ظاهری فرقی با همدیگه ندارن.

حتی اگه باور داشته باشین ظاهر آیفون ۵ درزمان سالهای گذشته تازگی و جذابیت خود رو از دست داده، به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین برگشت به گذشته موجب شده دوربین دستگاه از پشت بدنه بیرون زدگی نداشته باشه و دوباره تماشاگر تلفن هوشمندی با بدنه یکدست و قشنگتر باشیم، اونم با وجود اینکه دوربین «آیفون SE» با آیفون ۶S یه جوره.

برگشت بدون تغییر به گذشته البته تاثیر منفی خود رو هم داشته، چون که اپل در طول ۴ سال گذشته موفق شده بود حاشیه نه خیلی قابل صرف نظر در بالا و پایین نمایشگر رو ۵ درصد کم کنه. اما حالا دوباره تنها ۶۰ درصد از نمای روبروی دستگاه به نمایشگر اختصاص داره و این اندازه حتی جدا از کادر مشکی رنگ دور و بر تصویر هم در سال ۲۰۱۶ بیشتر از همیشه به چشم میاد، در حالی که این اندازه واسه محصولی مثل Xperia Z5 Compact به ۷۰ درصد می رسه، اونم با وجود اینکه سونی خود از کارکرد خیلی مناسبی در این مورد بهره مند نیس.

هرچند اپل بعضی امکانات سخت افزاری که در سالهای گذشته پیشرفت داده رو در ساخت این محصول کنار گذاشته، اما عوضش «آیفون SE» رو در رنگ صورتی موسوم به rose gold هم عرضه می کنه که اولین بار در سال گذشته واسه آیفون ۶S و ساعت اپل معرفی شد و روز به روز در بازار محبوبیت بیشتری پیدا می کنه. علاوه بر این امکان انتخاب این تلفن هوشمند در رنگهای مشابه آیفون ۵ یعنی خاکستری، نقره ای و طلایی هم هست، اما لازمه بدونین که سازنده این رنگها رو کمی نسبت به گذشته تغییر داده تا با بدنه آیفونای ۶S و نسخه پلاس یکدست باشن.

علاوه بر این لازمه بدونین که سازنده در ساخت این محصول بر خلاف آیفون ۶S، آلومینیوم سری ۶۰۰۰ رو به جای ۷۰۰۰ مورد استفاده قرار داده و به دلیل اینجور تفاوتایی بدنه دستگاه نسبت به پرچمداران گذشته در مقابل جذب اثر انگشت مقاوم تره، هرچند در وقتی که این اتفاق میفته، پاک کردن بدنه به تلاش بیشتری نیاز داره، اما در کل میشه کارکرد دستگاه رو در این مورد مناسب آزمایش کرد.

«آیفون SE» یادآوری می کنه تا همین چند سال پیش به کار گیری تلفنای هوشمند با یه دست تا چه حد ساده و لذت بخش بود

اما جالبه بدونین ارگونومی دستگاه حتی به اندازه ظاهر بدنه هم نسبت به آیفون ۵ تغییری نداشته، چون که این تلفن هوشند از ابعاد برابر ۱۲۳ در ۵۸ میلی متری، ضخامت ۷٫۶ میلی متری و وزن ۱۱۳ گرم برخورداره که تنها یه گرم بالا رفته و این موارد در کنار اندازه ۴ اینچی و لبه های تراش خورده بدنه موجب شده «آیفون SE» خیلی راحت تو یه دست جا گرفته و به کار گیری اون ممکن باشه، خصوصیتی که هرچند تا همین چند سال پیش روندی عادی به حساب می اومد، اما حالا حتی احساس اونو هم از یاد بردیم.

یکی دیگه از خصوصیاتی که از یاد بردیم هم قرار داشتن دکمه Power در بالای دستگاهه، موردی که موجب می شه در اوایل شروع به به کار گیری آیفون جدید، بارها لبه سمت راست بدنه رو واسه دسترسی به این دکمه لمس و با جای خالی اون مواجه شید.

دیگه دکمه های دستگاه اما در محل عادی قرار دارن و دسترسی به اونا خیلی راحت انجام می شه. در نمای پایین بدنه هم اسپیکر، درگاه Lightning و ورودی ۳٫۵ میلی متری هدفون مشاهده می شن که این آخری قسمت بزرگی از ضخامت دستگاه رو به خود اختصاص داده و نشون میده به چه دلیل اپل می خواد این درگاه رو از اجناس آینده حذف و استاندارد جدیدی رو با اون جانشین کنه، هرچند «آیفون SE» محصول کلفتی به حساب نمیاد و از رقبای کلی مثل Sony Xperia Z5 Compact به شکل زیادی باریک تره.

در آخر لازمه اشاره کنیم که به کار گیری طراحی اجناس قدیمی تر و عرضه نسخه های ارزون قیمت از تلفنای هوشمند موجود، در دنیای اندروید خیلی حیرت زدگی ساز نیس و به وسیله شرکتایی مثل HTC و بعضی تولید کنندگان دیگه تجربه شده، اما با این وجود تردیدی وجود نداره که اپل با انتخاب طراحی مربوط به ۴ سال گذشته خطر زیادی به جون خریده و شرایط رو واسه انتقاد کاربران جفت و جور کرده.

البته نکته ای که در این بخش به کمک شرکت ساکن کوپرتینو میاد، اینه که تنوع چندانی در بازار اینطور کالاهایی وجود نداره و بیشتر تلفنای هوشمند هم اندازه، موبایلایی میان رده و نه خیلی جذاب هستن و همین موضوع، «آیفون SE» رو با وجود ظاهر تکراری به یکی از چشم نواز ترین موبایلای موجود تبدیل می کنه، اونم بدون اینکه لازم باشه اپل تلاشی واسه ایجاد ابتکار و طراحی تازه از خود به خرج دهد.

 نمایشگر

اگه می خواین بدونین سازنده چیجوری با وجود حفظ بخش بیشتر خصوصیات سخت افزاری آیفون ۶S چیجوری قیمت محصول جدید رو ۲۵۰ دلار کاهش داده، قسمت مهمی از جواب خود رو در این بخش پیدا می کنین، چون که اپل واسه «آیفون SE» همون نمایشگری رو مورد استفاده قرار داده که در آیفون ۵ مشاهده کرده بودیم و تردیدی وجود نداره که تولید این قطعه پس از ۴ سال به مراتب ارزونتر تموم می شه.

علاوه بر ظاهر، پنل نمایشگر محصول تازه هم با iPhone 5 یه جوره

این نمایشگر IPS از رزولوشن ۱۱۳۶ در ۶۴۰ و نسبت تصویر عریض ۱۶ به ۹ برخورداره و تراکم پیکسلای اون مثل آیفون ۶S به ۳۲۶ پیکسل در هر اینچ می رسه، خصوصیاتی که بر اساسشان میشه این صفحه نمایش ۴ اینچی رو Retina نامید، یعنی سازنده باور داره تراکم پیکسلای اون کافیه و احتیاجی به افزایش اون وجود نداره، چون که چشم کاربر در هر حال بیشتر از اونو تشخیص نمیده.

هرچند اینجور خصوصیاتی روی کاغذ قدیمی ناچیز به حساب میان، اما جالبه بدونین که نمایشگر «آیفون SE» در عمل از وضوح و کیفیت مناسبی برخورداره، متنا بدون مشکل قابل مطالعه هستن، تصاویر چشم نواز به نمایش در اومده و رنگها هم طبیعی و پویا به نظر می رسن، هرچند اگه به نمایشگرای AMOLED و رنگهای بزرگ نمایی شده در بعضی تلفنای هوشمند اندرویدی عادت داشته باشین، در اول رنگهای این نمایشگر تا حدی براتون بی حس و حال میشه.

بیشترین حد روشنایی نمایشگر به ۶۰۰ قصد می رسه که رقم قابل توجهیه و حتی از آیفون ۶S هم بالاتر هستش، اما به دلیل عمق نه خیلی زیاد رنگ مشکی، نسبت کنتراست دستگاه به حدود ۱ به ۸۰۰ کم شده که ۵۰ درصد نسبت به داداش بزرگتر کاهش نشون میده. علاوه بر این زاویه دید صفحه نمایش و اندازه خوانایی زیر نور مستقیم خورشید هم با وجود اینکه قابل قبول هستن، اما در سطح پایینتری نسبت به پرچمداران جدیدتر قرار می گیرن.

این تلفن هوشمند ً به لطف برخورداری از iOS 9.3، از توانایی موسوم به «شیفت شب» پشتیبانی می کنه، ویژگی جدیدی که درحقیقت میشه اونو فیلتری واسه رنگ آبی به حساب آورد و با فعال کردنش احتمال خستگی چشم و مشکل خواب کاربر کاهش پیدا می کنه. جالبه بدونین که این توانایی در آیفونای ۵ و ۵C با وجود پنل نمایشگر به طور کاملً مشابه وجود نداره و حتی با بروزرسانی کردن سیستم عامل هم اضافه نمیشه.

انتخاب با شماس، به کار گیری این تلفن هوشمند به شکل عادی، یا منتظر موندن واسه اضافه شدن تاچ سه بعدی در نسل آینده

در هر حال، باید توجه داشت که خصوصیات نمایشگر محصول جدید تنها مشابه آیفون ۵S نیستن و براساس کالبد شکافیای انجام شده، سازنده پنلی به طور کاملً مشابه با محصول مربوط به سالیان گذشته رو مورد استفاده قرار داده و به خاطر همین این تلفن هوشمند از تاچ سه بعدی پشتیبانی نمی کنه، خصوصیتی که اپل سال گذشته مانور زیادی روی اون انجام داده و این فناوری رو به عنوان انقلابی در چگونگی تعامل کاربران با تلفنای هوشمند گفت.

بدون دودلی نبود وجود اینجور قابلیتی تجربه کاربری دستگاه رو تحت تاثیر قرار میده، اما اراده کردن در مورد اون به طور کاملً به خود شما برمیگرده که بخواین این تلفن هوشمند رو مثل اجناس دیگه مورد استفاده بذارین، یا واسه اضافه شدن تاچ سه بعدی در نسل بعدی اون منتظر بمونین.

نرم افزار

سازنده واسه این محصول جدیدترین نسخه از سیستم عامل موبایل خود یعنی iOS 9.3 رو در نظر گرفته که علاوه بر «شیفت شب» از ویژگیای جدید دیگری هم استفاده میکرد، از جمله مراقبت از noteا با گذرواژه یا اثر انگشت و گوش به زنگ بودن همیشگی Siri در تموم بیست و چاری بدون نیاز به لمس دستگاه، که این آخری مهم ترین توانایی اضافه شده در این نسخه هستش و تجربه کاربری دستیار دیجیتالی اپل رو به شکل زیادی بهبود خواهد بخشید.

گوش به زنگ بودن همیشگی Siri کلی ترین توانایی اضافه شده به این نسخه از سیستم عامل حساب می شه

اپلیکیشن Apple News هم در این نسخه بروزرسانی شده و از امکانات شخصی سازی بیشتری برخورداره، اما هنوز خیلی از قابلیتا از جمله اتحاد هرچه بیشتر با سیری و امکان به کار گیری Reading Listsای سافاری در اون حضور ندارن و از این نظر امکانات کمتری نسبت به رقبای خود ارائه می کنه.

دیگه تغییرات iOS در این نسخه ناچیز هستن و بعضی از اونا هم در ایران قابل استفاده نیستن، بر همین پایه از شما دعوت می کنیم ویژگیای کامل تر این سیستم عامل رو در بررسی iOS 9 بخونین و کارکرد اونو هم در بررسی ویدیویی «آیفون SE» ببینین.

دوربین

یکی از مهم ترین بهبودهای انجام گرفته در آیفون ۶S اضافه شدن دوربین ۱۲ مگاپیکسلی به حساب می اومد که با نمونه قبلی جانشین شد و تجربه عکاسی این تلفن هوشمند رو بازم بهتر کرد، اونم در حالی که پرچمداران اپل همیشه در گروه مناسب ترینا از این نظر قرار می گیرن.

سازنده حالا در «آیفون SE» هم همون سنسور ۱۲ مگاپیکسلی و پردازنده سیگنال تصویر سریع پرچمدار بزرگتر رو مورد استفاده قرار داده، خصوصیتی که موجب می شه قابلیتایی پیشرفته مثل فیمبرداری ۴K، ثبت عکسای ۸ مگاپیکسلی همزمان با فیلمبرداری و ضبط ویدیوهای اسلوموشن با اندازه بیشترین حد ۲۴۰ فریم در ثانیه واسه این تلفن هوشمند ریز نقش ممکن باشه.

دوربین این تلفن هوشمند از قابلیتایی پیشرفته مثل فیلمبرداری ۴K و ثبت ویدیو با اندازه ۲۴۰ فریم در ثانیه پشتیبانی می کنه

البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که «آیفون SE» هم مثل مدل ۶S از لرزشگیر اپتیکال بهره مند نیس و این توانایی به نسخه پلاس منحصره، اما عوضش از لرزشگیر نرم افزاری پشتیبانی می کنه و به فناوری Focus Pixels واسه فوکوس سریع هم مجهزه.

سازنده ً توانایی ثبت عکسای متحرک موسوم به Live Photo رو هم واسه محصول تازه در نظر گرفته که حالا امکان اشتراک گذاری اونا علاوه بر پلتفرمای iOS و مک، روی فیسبوک و تامبلر هم ممکن میشه.

به لطف قدرت چیپست A9 روی این تلفن هوشمند حتی ویرایش ویدیوهای ۴K هم با اپلیکیشن iMovie و بارگزاری اونا روی یوتوب ممکن میشه، اما لازمه بدونین «آیفون SE» بر خلاف آیپد پرو، به جای ۴ از ۲ استریم ۴K در کنار همدیگه پشتیبانی می کنه.

اگه قیمت و اندازه دستگاه رو در مقایسه دید کنیم، «آیفون SE» در مورد تصویر ورداری بالاتر از تموم رقبا قرار می گیره

واسه رسیدن به بهترین نتیجه هم می تونین رزولوشن ۱۰۸۰p رو با اندازه ۶۰ فریم در ثانیه به کار بگیرین که به ثبت ویدیوهایی با کیفیت منجر می شه، البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اپل بازم امکان تغییر رزولوشن ویدیو رو واسه رابط کاربری دوربین در نظر نگرفته و در نتیجه واسه این منظور لازمه به بخش تنظیمات دستگاه مراجعه کنین، تصمیمی که تا حدی عجیب به نظر می رسه چون که ثبت ویدیو با اندازه فریم بالاتر واسه محیطای تاریک خیلی مناسب نیس و بهتر بود روشی واسه تغییر این ویژگی خیلی راحت وجود داشته باشه.

اما اپل بهتر می دونه رابط کاربری بخش دوربین به آسونترین شکل ممکن باشه و کاربر تنها دکمهایی واسه انجام اصلی ترین عملکردها مثل ثبت تصویر و روشن و خاموش کردن قابلیتایی مثل فلش دستگاه و حالت HDR رو در مقابل خود داشته باشه.

در مورد کیفیت عکسا هم باید بگیم فرق محسوسی با آیفون ۶S نداره و این موضوع رو میشه نقطه قوت محصول تازه به حساب آورد. این تلفن هوشمند در شرایط مناسب نوری عکسا رو با رنگهای طبیعی، پویا و کنتراست مناسب به ثبت میرسونه، هرچند جزئیات تصویر نسبت به رقیبی مثل Galaxy S7 در در سطح پایینتری قرار داره، اما اگه اندازه و قیمت رو هم وارد معادله کنیم، تقریباً رقیبی در این بازه واسه «آیفون SE» وجود نداره.

علاوه بر این، تاثیر توانایی HDR رو هم باید در نظر داشت که در صورت فعال بودن، اندازه کنتراست و وضوح تصویر رو تا حدی افزایش می بخشه، اونم بدون اینکه سایه ها زیادتر از اندازه روشن ثبت شن.

واسه مشاهده تاثیر حالت HDR بیان کننده ماوس رو روی تصویر جابجا کنین، به سمت راست واسه حالت HDR فعال و سمت چپ غیر فعال.

کارکرد دستگاه در شرایط کم نور هم مناسب و قبول کردنیه و میشه اونو در گروه بهترینای بازار به حساب آورد، اما با این حال بد نیس بدونین که رقیبی مثل Galaxy S7 به لطف گشادگی دریچه دیافراگم اف ۱٫۷ در شرایط خیلی کم نور از کارکرد مناسب تری برخورداره، البته با در نظر گرفتن اندازه بزرگ تر و قیمت گران تر.

واسه مشاهده تصاویر ثبت شده در شب با فلش و بدون فلش، بیان کننده ماوس رو روی تصویر جابجا کنین.

در کل میشه گفت تجربه تصویر ورداری با «آیفون SE» فرق محسوسی با آیفون ۶S نداره و بر همین پایه یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار هستش، اما به دوربین سلفی که می رسیم، سازنده سنسور ۵ مگاپیکسلی آیفون ۶S رو کنار گذاشته و به یه سنسور ۱٫۲ مگاپیکسلی اکتفا کرده.

البته توانایی به کار گیری نور نمایشگر به عنوان فلش واسه ثبت سلفی در این تلفن هوشمند حاضره که در پرچمداران گذشته معرفی شده بود و میتونه نور خود رو مثل فلش دوگانه براساس محیط تنظیم کنه، اما این توانایی هم در آخر نمی تونه یه مگاپیکسلی سنسور رو جبران کنه.

در آخر از شما دعوت می کنیم گالری عکسای ثبت شده با دوربین «آیفون SE» رو ببینین.

سخت افزار

هرچند ظاهر و پنل نمایشگر محصول جدید با آیفون ۵ برابر هستن، اما سازنده با وجود ابعاد کوچیک، چیپست قوی و اختصاصی A9 رو در کنار چیپ حرکت سنج M9 و ۲ گیگابایت حافظه رم واسه این تلفن هوشمند در نظر گرفته که با آیفونای ۶S و ۶S Plus برابر هستن و قبلا کارکرد مناسب خود رو در بازار به نمایش گذاشته ان.

اما نکته باحال اینجاس که نمایشگر کوچکتر دستگاه به قدرت پردازش کمتری نیاز داره و بر همین پایه میشه گفت این تلفن هوشمند ریز اندام از برادران بزرگ خود هم قوی تره. «آیفون ۵S» در بنچمارک Geekbench 3 امتیاز نزدیک به ۳۴۰۰ رو به شکل تک هسته ای و حدود ۴۳۰۰ رو واسه کارکرد چند هسته ای بدست آورد که نشون میده این تلفن هوشمند  بیشتر از ۷۰ درصد نسبت به آیفون ۵S قوی تر شده.

یافته های بنچمارک GFXbench GL هم از کارکرد بسیار مناسب آیفون تازه حکایت دارن چون که این محصول در تست T-Rex رقم قابل توجه ۶۰ فریم در ثانیه رو به خود اختصاص داده و واسه تست Manhattan هم ۵۷ فریم در ثانیه رو به ثبت میرسونه که به طور کاملً به کارکرد آیفون ۶S نزدیک هستن.

البته هیچکدام از این دو بنچمارک کارکرد رم ۲ گیگابایتی دستگاه رو به شکل جدا از هم امتحان نمی کنن، اما لازمه بدونین که رابط کاربری این تلفن هوشمند به شکل قابل قبولی اجرا شده و برخلاف آیفون ۵ تاخیر یا مشکل زیادی هنگام اجرای اپلیکیشنا و مرور وب با تبای زیاد مشاهده نمی شه.

اگه می خواین بیشترین حد قابلیتای دستگاه رو مورد استفاده بذارین به جفت و جور نسخه ۶۴ گیگابایتی محدود هستین

اما با وجود همه پیشرفتا، سازنده حسگر فشار سنج رو از محصول جدید کنار گذاشته و بر همین پایه اپلیکیشن health در این دستگاه بر خلاف برادران بزرگتر خود قادر نیس تعداد صعود از پله ها رو محاسبه کنه، بر همین پایه اگه به وجود اینجور قابلیتی اهمیت می دید لازمه جفت و جور یه دستبند سلامتی یا ساعت اپل رو در کنار «آیفون SE» در نظر داشته باشین.

علاوه بر این لازمه اشاره کنیم که این تلفن هوشمند فقط در ۲ ظرفیت ۱۶ و ۶۴ گیگابایت عرضه شده و از کارت حافظه هم پشتیبانی نمی کنه. از این اندازه هم نزدیک به ۵ گیگابایت در اختیار نرم افزار دستگاه قرار داره، بر همین پایه میشه گفت اگه تلفن هوشمند خود رو فقط واسه اموری مثل ایجاد تماس و فرستادن پیام جفت و جور می کنین، به مشکل چندانی بر نمی خورین، اما اگه تمایل دارین بیشترین حد استفاده رو از تموم قابلیتای دستگاه از جمله فیلمبرداری ۴K داشته باشین، به جفت و جور نسخه ۶۴ گیگابایتی محدود هستین.

حسگر اثر انگشت

گذشته از نبود وجود تاچ سه بعدی، حسگر اثر انگشت «آیفون SE» هم از پرچمداران جدید فرق داره، چون که سازنده اولین نسخه حسگر Touch ID رو واسه این محصول در نظر گرفته که اتفاقا اولین بار در آیفون ۵S معرفی شده بود و یه نسل از حسگر مورد استفاده در آیفون ۶S قدیمی تره.

کلی ترین فرق حسگر اثر انگشت «آیفون SE» رو میشه سرعت پایینتر به حساب آورد

البته لازمه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در همون زمان هم حسگر اثر انگشت اپل از کارکرد بسیار مناسبی بهره مند بود و یه مدت زمان برد تا تولید کنندگان تلفنای هوشمند بتونن در این مورد با شرکت ساکن کوپرتینو به رقابت بپردازند.

بر همین پایه لازمه بدونین که حسگر اثر انگشت «آیفون SE» از دقت مناسبی برخورداره و اثر انگشت کاربر رو تقریباً از همه جهات تشخیص میده و کلی ترین نقطه ضعف اونو نسبت به نمونه مورد استفاده در آیفون ۶S و ۶S پلاس، میشه سرعت پایینتر به حساب آورد.

پخش صدا

«آیفون SE» از یه اسپیکر مونو در زیر بدنه برخورداره که بلندی صدای اون نسبت به اندام بدنه در اولین برخورد تا حدی تعجب برانگیز میشه. البته لازمه بدونین که کاهش ابعاد دستگاه تاثیر خود رو گذاشته و در نتیجه بلندی صدای اسپیکر نسبت به برادران بزرگتر کم شده، هرچند با این حال واسه استفاده در محیطای خارجی و شلوغ کافی به نظر می رسه.

کارکرد اسپیکر دستگاه در مقایسه با اندازه قابل قبول هستش

هرچند کیفیت صدای این اسپیکر با در نظر گرفتن اندازه و قیمت دستگاه قبول کردنیه، اما لازمه بدونین هنگام بلند کردن صدا مقداری نویز به گوش می رسه و بخش Mid Range صدا هم محدوده، خصوصیتی که موجب می شه موسیقی تا حدی خفه و با دامنه جست و خیز نه خیلی بالا به گوش برسه.

اما نقطه قوت در این بخش رو میشه هدفون داخل گوشی اپل به حساب آورد که همراه با این نسخه کوچیک و اقتصادی از آیفون عرضه می شه و همونطور که در بررسیای پیش هم اشاره کردیم، از کیفیت پخش مناسب و قابل قبولی برخورداره.

امکانات ارتباطی

«آیفون SE» از یه سیم کارت نانوی ۴G پشتیبانی می کنه و از دیگر امکانات ارتباطی اون میشه به بلوتوث ۴٫۲، NFC واسه به کار گیری توانایی Apple Pay (که در ایران فعال نیس) و وای-فای نسخه ac اشاره کرد که آخری از توانایی موسوم به MIMO پشتیبانی نمی کنه. علاوه بر این باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که آیفون جدید هم مثل روند همیشگی از سنسور مادون قرمز واسه کنترل لوازم الکترونیکی بهره مند نیس.

در کل میشه خصوصیات تلفن هوشمند جدید اپل رو در این بخش مشابه آیفون ۶S به حساب آورد، چون که آیفون ۶S Plus در مورد اتصال LTE از سرعت بالاتری برخورداره، هرچند این ویژگی به دلیل محدودیتای اینترنت در ایران، تجربه کاربری شما رو تحت تاثیر قرار نمیده.

باتری

با وجود اندازه برابر، سازنده موفق شده ظرفیت باتری محصول جدید رو نسبت به آیفون ۵٫۵ اینچی ۵S زیاد کرده و از ۱۵۷۰ به ۱۶۲۴ میلی آمپر ساعت برسونه که تنها ۹۱ میلی آپر ساعت از آیفون ۶S کمتر هستش. این در حالیه که چیپست و سیستم عامل مورد استفاده در «آیفون SE» نسبت به سالیان گذشته بهینه تر عمل میکنن و بر همین پایه توقع میره محصول تازه از کارکرد مناسبی در این بخش برخودار باشه.

این تلفن هوشمند به لطف نمایشگر کوچکتر نسبت به iPhone 6S کارکرد مناسب تری در مورد عمر باتری ارائه می کنه

اپل هم در تبلیغات خود مانور زیادی روی این مسئله داده و اعلام کرده باتری «آیفون SE» میتونه تا ۱۳ ساعت وب گردی یا ۱۳ ساعت پخش ممتد ویدیو رو تاب آورد. هرچند ارقام اعلام شده به وسیله سازندگان معمولاً از واقعیت بیشتره، اما در همون اولین روز استفاده به طور کاملً احساس می کنین که باتری این تلفن هوشمند از آیفون گرون ۶S بهتره و عملکردی خوب نسخه غول آسای پلاس از خود به نمایش میذاره.

این تلفن هوشمند در طول مدت ۸ ساعت خواب شبونه تنها حدود ۵ درصد از شارژ باتری رو مصرف می کنه و خیلی راحت می تونین با هر شارژ روی دست کم یه روز به کار گیری اون حساب باز کنین، رقمی که در صورت