امروزه روند جنگ میان کشورای جور واجور تغییر کرده و واسه هرگونه انتقام جویی یا تنگ کردن میدون بر همدیگه، فضای سایبری رو مورد استفاده قرار میدن چون که گاه با ارسال یه بدافزار خطرناک و حمله سایبری، میشه یه کشور رو فلج کرد. در این مطلب به توضیح خطرناک ترین هکای منظم جهان می پردازیم.

این موضوع مورد توجه بعضی دولتا قرار گرفته. هرچند بعضی بیشتر به دنبال قوی تر کردن امنیت سایبری خود و مقابله با حملات احتمالی هستن ولی بعضی دولتا در کنار این موضوع، از هکرها کمک می گیرن تا حملاتی گسترده و منظم علیه بعضی کشورای جهان بکنن.

هک

اما بدترین و خطرناک ترین هکای سازمان پیدا کردی که تا الان در جهان انجام شده و در گروه خسارت بارترین نمونه ها حساب شده، کدوم حمله های سایبری هستن؟

سرفصل محتوا

  • «نت پتیا» یه بدافزار جهانی
  • واناکرای در ۱۵۰ کشور جهان
  • حمله استاکس نت به تأسیسات هسته ای ایران
  • هسته ای

  • شهر در خاموشی
  • انگشت اتهام به طرف کرملین
  • شرکت «سونی پیکچرز» در دام هکرها
  • بزرگ ترین سرقت بانکی قرن
  • اتحادیه اروپا در برابر هک
  • اتحادیه اروپا

«نت پتیا» یه بدافزار جهانی

این بدافزار هرج و مرج عجیبی در جهان درست کرد و دلیل شد تا خیلی از سیستمای رایانه ای در این کشورها قفل شه و ً از کار بیفته.

دامنه حمله این بدافزار بسیار گسترده بود و «نت پتیا» به طور راندوم از سیستمای بانکی گرفته تا شرکتای خرید و فروش و هم اینکه لوازم هسته ای رو نشونه رفت.

این بدافزار با هدف تخریب اطلاعات طراحی و ساخته شده و انگشت اتهام مقامات بریتانیایی به طرف هکرهای ارتش روسیه نشونه رفته و اونا رو مسئول این حمله سایبری می دونن.

هرچند پس از شناسایی این بدافزار تلاش زیادی واسه مقابله با اون شد ولی این بدون معنا نیس که مردم جهان دیگه هدف حمله اینجور بدافزاری قرار نمی گیرن چون به موازات تلاش دولتا واسه خنثی و خنثی کردن این بدافزار، هکرهای دیگری تو یه گوشه دنیا در حال ارائه نسخه های جدید این بدافزار و هم شناسایی چاله های امنیتی بانکا، مراکز دولتی و سیاسی و… هستن.

واناکرای در ۱۵۰ کشور جهان

یکی دیگه از بدافزارهایی که گوش کاربران با نام اون آشناست، واناکرای(WannaCry) است که در اواخر سال گذشته میلادی حمله ای گسترده رو در جهان انجام داد.

این باج افزار که سیستم عامل ویندوز مایکروسافت رو هدف قرار داد، اطلاعات صدها هزار سیستم رایانه ای در سراسر جهان رو گروگان گرفت و خواهان دریافت باج به صورت بیت کوین شد تا فایلا رو آزاد کنه.
بیت کوین

این بدافزار به طور خاص به سرویس ملی سلامت بریتانیا(NHS)، بیمارستانای امریکا و بانکای روسیه حمله کرد.

البته از اونجا که مایکروسافت به روزرسانیای خود رو ارائه داده بود، تنها سیستمایی هدف حمله قرار گرفتن که نسبت به بروزرسانی سیستم خود بی خیال نسبت به موضوع بودن. می گن این بدافزار ۲هزار رایانه رو در ۱۵۰ کشور جهان مورد حمله قرار داد.

امریکا منشأ این حمله رو هم کره شمالی گفت و البته با دستگیری سر تیم هکرهای این حمله بزرگ با نام «پارک جین هیوک» ادعای امریکا ثابت شد.

آخرین خبرها حاکیه که ایشون مسئول حمله هکری به شرکت سونی پیکچرز در سال ۲۰۱۴ و هم بانک مرکزی بنگلادش در سال ۲۰۱۶ هم بوده. درواقع گسترش این بدافزار با تقلید از وسیله هک آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) و به وسیله کره شمالی انجام شده.

حمله استاکس نت به تأسیسات هسته ای ایران

یه پایگاه خبری امریکایی معلوم کرد: رئیس جمهوری قبلی امریکا دستور حمله به سیستمای رایانه ای تأسیسات هسته ای ایران رو به طور پنهونی صادر کرده بود

که عملیات مربوط به این حمله هکری در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، با همکاری اسرائیل شروع شده و این حمله با دستور مستقیم باراک اوباما انجام شد. این کرم به سیستمای SCADA وارد شد و بر سانتریفیوژهای اورانیوم اثر گذاشت.

اسرائیل

شهر در خاموشی

هرچند سیستم تأمین برق اضطراری این شهر تا یه ساعت پس از بحران می تونست فعالیت کنه ولی مشکلات بسیار زیاد بود.

مشکلات

به دنبال این اتفاق، بدافزار Industroyer به عنوان بزرگ ترین تهدید واسه سیستمای کنترل صنعتی از زمان حمله کرم استاکس نت به تأسیسات هسته ای ایران معرفی شد. این بدافزار می تونه کلیه اطلاعات سیستما رو پاک کنه و دلیل بروز مشکلاتی در سرویسای خدماتی صنعتی و انرژی شه.

مقامات اوکراینی به فکر بودن حمله سایبری با این ابعاد گسترده امکان نداره که به وسیله هکرهایی جداگونه انجام شه. مقامات این کشور، روسیه رو مسئول این حمله هکری خطرناک دونستن و عنوان کردن که این، بخشی از جنگ سایبری روسیه س که علیه این کشور به راه افتاده.

انگشت اتهام به طرف کرملین

اوایل سال جاری میلادی امریکا و بریتانیا نسبت به امنیت پایین روترهای خونگی اخطار دادن چراکه از فعالیت بدافزاری به نام VPNFilter باخبر شدن. این بدافزار یکی از شدیدترین حملات رو به روترهای خونگی، آی اس پیا و هم سیستمای فایروال انجام داد.

محققان فکر می کنن این حملات که از نوع MiTM حساب می شه به وسیله هکرهای وابسته به کاخ کرملین و روسیه انجام شده. اینجور حمله هایی علاوه بر سرقت اطلاعات مهم کاربران خونگی و شرکتای جور واجور و سازمانا، راه رو واسه مجرمان سایبری در آینده هموارتر می کنه.

شرکت «سونی پیکچرز» در دام هکرها

این حمله سایبری به وسیله هکرهایی با نام «محافظان صلح» انجام شد و بهونه اونا هم مقابله با اکران فیلمی کمدی درباره رهبر کره شمالی بود که ایشون در اون به تمسخر گرفته شده بود.

این هک مطمئنا به وسیله هکرهای کره شمالی انجام شده چون که رابطه «پاک جین هیوک» یکی از افسران آژانس اطلاعاتی و امنیت ملی کره شمالی با این حمله سایبری مشخص شد.

بزرگ ترین سرقت بانکی قرن

تروجان RAT یکی دیگه از بدافزارهای خطرناکه که بزرگ ترین سرقت بانکی قرن رو رقم زد و دلیل خسارت ۸۰ میلیون دلاری بانک مرکزی بنگلادش شد.

دلار

این تروجان با حمله به سیستم مالی و بانکی سوئیفت، موفق شد تراکنشای سریع جعلی رو بکنه و خسارتی بزرگ به این بانک وارد کنه. با در نظر گرفتن شباهتای این بدافزار با حملات سایبری مربوط به سونی در سال ۲۰۱۴ انگشت اتهام بازم به طرف کره شمالی رفت.

اتحادیه اروپا در برابر هک

در این حمله، بدافزاری به نام Turla که به وسیله گروه APT طراحی شده، حمله سایبری به دولتا رو کلید زد و Turla سال هاست که به صورت آروم و بی صدا هدفای سیاسی رو هدف حمله خود قرار میده.

Turla که از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود رو شروع کرده، از خونواده بدافزارهای Gazerه. خاستگاه این بدافزار که دست کم سابقه ای ۱۰ساله داره و بیشتر کاربران نرم افزار Microsoft Outlook رو نشونه رفته بود، روسیه س.

این بدافزار در سال ۲۰۱۷ هم به وزارت امور خارجه آلمان حمله کرده و اطلاعات پنهونی ای رو به سرقت برد.

منبع: روزنامه ایران