دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

         “وَ ما یَتَّبِعُ أَکْثَرُهُمْ إِلاَّ ظَنًّا إِنَّ الظَّنَّ لا یُغْنی‏ مِنَ الْحَقِّ شَیْئاً إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ بِما یَفْعَلُونَ”(سوره یونس، آیه36)؛ و بیشتر آنها، غیر از از گمان (و پندارهاى بى‏اساس)، پیروى نمى‏کنند (در حالى که) گمان، هیچگاه بشر را از حقّ بى‏نیاز نمى‏سازد (و به حق نمى‏رساند)! به یقین، خداوند از آن چیز که انجام مى‏دهند، آگاه می باشد.

و یکی از بزرگترین آثار منفی لغزش عقل در پیروی از ظن و گمان، انکار قیامت و معاد می باشد. قرآن کریم در این باره می فرماید: [1]

” وَ قالُوا ما هِیَ إِلاَّ حَیاتُنَا الدُّنْیا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا إِلاَّ الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ إِنْ هُمْ إِلاَّ یَظُنُّون” (سوره جاثیه ، آیه 24)؛ آنها گفتند: «چیزى غیر از همین زندگى دنیاى ما در کار نیست گروهى از ما مى‏میرند و گروهى جاى آنها را مى‏گیرند و غیر از طبیعت و روزگار ما را هلاک نمى‏کند!» آنان به این سخن که مى‏گویند علمى ندارند، بلکه تنها حدس مى‏زنند (و گمانى بى‏پایه دارند).

1-3-5-3. تمایلات و هواهای نفسانی

خواسته ها و انگیزه ها و انفعالها[2] و عواطف بشر در تفکر او تاثیر می گذراند و باعث می شوند که بشر در دام خطاهای ناشی از هوادارای بی جا بیفتد. قرآن کریم، به تاثیر هوای نفس[3] در بشر و انحراف تفکر او از گرایش درست که در نتیجه آن، بشر راهش را گم می کند و از فرق گذاشتن میان حق و باطل، نیکی و بدی و هدایت و گمراهی، عاجز می گردد، اشاره کرده می باشد: [4]

” فَإِنْ لَمْ یَسْتَجیبُوا لَکَ فَاعْلَمْ أَنَّما یَتَّبِعُونَ أَهْواءَهُمْ وَ مَنْ أَضَلُّ مِمَّنِ اتَّبَعَ هَواهُ بِغَیْرِ هُدىً مِنَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ…”( سوره قصص، آیه 50)؛ اگر این پیشنهاد تو را نپذیرند، به آن که آنان تنها از هوسهاى خود پیروى مى‏کنند! و آیا گمراهتر از آن کس که پیروى هواى نفس خویش کرده و هیچ هدایت الهى را نپذیرفته، کسى پیدا مى‏گردد؟! مسلّماً خداوند قوم ستمگر را هدایت نمى‏کند.

قرآن کریم در آیه 23 سوره جاثیه می فرماید: “أَ فَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ… “( سوره جاثیه، آیه 23)؛ آیا دیدى کسى را که معبود خود را هواى نفس خویش قرار داد.

[1] فرهادیان ، رضا ، پیشین ، صفحه 59-58

[2] عواطف انفعالی مانند ترس ، خشم ، شادی ، محبت ، نفرت ، غیرت ، حسد ، شرم و خواری می باشد که بشر آن را احساس می کند .

[3] امام علی(ع) می فرمایند:

“آفه العقل الهوی “؛ هوا و هوس موجب نابودی عقل می باشد.( تمیمی آمدی،عبد الواحد بن محمد، پیشین،جلد 3،حدیث 3925،ص 101.

“کم من عقل اسیر تحت هوی امیر”.( نهج البلاغه ، حکمت 211) چه بسیار عقلی که اسیر فرماندهی هوای نفس، می باشد .

 [4]نجاتی،محمد عثمان،پیشین، تلخیص ص203-204.

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن