دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

اسلام ـ و «مصالح مرسله»[1] به عنوان یکی از منابع فقه اسلام که به موجب آن تصویب قوانین با لحاظ2-2-بخش دوم:تاریخچه تجارت الکترونیک

2-2- 1-تاریخچه پیدایش و شکل گیری تجارت الکترونیک:

ارتباط بین تجارت و تکنولوژی دیر زمانی می باشد که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع  یک پیشرفت تکنیکی باعث رونق تجارت گردید و آن هم ساخت کشتی بود. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد فینیقیان تکنیک ساخت کشتی را بکار بردند تا از دریا بگذرند و به سرزمین های دور دست یابند. با این پیشرفت و برای اولین بار مرزهای جغرافیایی برای تجارت باز گردید و تجارت با سرزمین های دیگر آغاز گردید. البته تاریخچه تجارت الکترونیک بیشتر به تعریفی که از آن می گردد، بستگی دارد. یک عقیده این می باشد که اولین داد و ستدی که توسط تلفن و یا فاکس انجام گرفت، اولین داد و ستد به شکل تجارت الکترونیک می باشد.  اما تجارت الکترونیک به شیوه امروزی در دهه 1960 میلادی و بر مبنای «مبادله الکترونیک داده ها»، یعنی تبادل الکترونیک اسناد استاندارد شده از یک رایانه به رایانه دیگر، شکل گرفت. مبادله الکترونیک اطلاعات زمینه انتقال الکترونیکی اسناد تجاری را برای شرکت ها فراهم نمود به گونه ای که نیاز به دخالت بشر در این فرایند به حداقل رسید. در واقع مبادله الکترونیک داده ها را می توان پدر تجارت الکترونیک امروزی به حساب آورد. چرا که  فناوری های انتقال پیام با کاهش کاربرد کاغذ در فرایندهای تجاری و افزایش اتوماسیون، کم کم در تمامی فرایندهای تجاری سازمانها نفوذ کرد و به مرور زمان با ارتقای کارایی این فرایندها، به عنوان یکی از بخش های لاینفک تجارت درآمد. اگرچه، آن چیز که هم اکنون می توان نام تجارت الکترونیک سنتی بر آن نهاد، تنها به مبادله الکترونیک داده ها محدود نمی شده می باشد و دامنه گسترده ای از شکل های گوناگون پیام، رمزینه و پرونده ها را در کنار ارسال رایانه ای اسناد دربرمی گیرد.

[1] – مصالح مرسله یعنی مصلحت‌هایی که از ناحیه شارع مقدس در خصوص ایجاد و تحقق بخشیدن به آن مصلحت‌ها حکمی تشریع نشده می باشد و دلیل شرعی مبنی بر اعتبار و ارزشمندی آنها یا الغا یا نفی آنها به دست ما نرسیده می باشد؛ در اصطلاح گروهی از اندیشمندان اهل سنت، مصالح مرسله عبارت می باشد از تشریع حکم برای حوادث واقعه و پدیده‌های نو بر مبنای رأی و مصلحت‌اندیشی در مواردی که به عنوان کلی یا جزیی نصّی وارد نشده باشد. برخی از فرقه‌های اهل سنت از قبیل مالکی و حنبلی، آن را برای استنباط حکم شرعی حجّت دانسته‌اند اما سایر فرقه‌های اسلامی از قبیل حنفی و شافعی مصالح مرسله را مردود دانسته و فتوا دادن با استناد به آن را ممنوع کرده‌اند، تا زمانی که دلیل از طرف شارع وارد گردد و از همه بالاتر فقیهان امامیه، منکر مصالح مرسله بوده و برای آن ارزشی قایل نیستند (مظفر، محمد رضا، اصول فقه،ج. 3، ترجمه؛ عباس زراعت و حمید مسجد سرایی، نشر حقوق اسلامی، قم، چ. اول، 1385، ص. 379) (مترجمان).

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل