دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی

تکه ای از متن پایان نامه :

بهره گیری از فرایندهای پراکندگی در میکروسکوپی هسته‌ای جهت تشکیل تصویر را می‌توان به روش‌های باریکه با جریان کم[1] و باریکه با جریان بالا[2] تقسیم نمود. این دسته بندی بر اساس اندازه سطح مقطع پراکندگی و روش آشکارسازی پایه گذاری شده می باشد. آشکارسازهای ذرات پراکنده شده و یا پرتو ایکس ساطع شده، معمولاً در چند سانتیمتری نمونه قرار داده شده و کسری از ذرات در دسترس را جمع می‌کنند. این کسر آشکارسازی شده به زاویه فضایی آشکارساز و کارایی آن بستگی دارد.

انرژی پرتوهای X بهره گیری می‌گردد. بیشتر عناصر سنگین‌تر از Na، که انرژی پرتوهای X مشخصه آنها بین 100-1 کیلو الکترون ولت می باشد، با این روش قابل شناسایی هستند. با بهره گیری از طیف‌نماهای بلوری یا آشکارسازهای Si(Li) بدون پنجره، می‌توان عنصرهای سبک‌تر از Be را هم شناسایی نمود. نوع عنصر موجود در نمونه از طریق میزان انرژی پرتو X مشخص می‌گردد. اندازه‌گیری غلظت عناصر با بهره گیری از تعداد پرتوهای X با انرژی معین، مشخص می‌گردد. تقریباً 75 عنصر موجود در نمونه را می‌توان همزمان تشخیص داد و حساسیت تشخیص در مورد بعضی عناصر کمتر از ppm 1 می باشد [13]. چهار فرایند فیزیکی مهم در روش پیکسی هست؛ (1) وقتی ذره باردار (پروتون یا یون سنگین‌تر) به ماده می‌رسد، تعداد زیادی از برخوردهای غیرکشسان با اتم‌های نمونه رخ می‌دهد، (2) انرژی یون در امتداد مسیرش مطابق با اتلاف انرژی (توان توقف) کاهش می‌یابد، (3) بعضی از اتم‌های یونیده در طول مسیر ذره، پرتو ایکس مشخصه گسیل می‌کنند. احتمال این گسیل با سطح مقطع تولید پرتو ایکس داده می‌گردد، (4) در نهایت، پرتو ایکس خروجی از نمونه، در ماده تضعیف می‌گردد [7].

در این روش وقتی ماده توسط فوتون‌ها، الکترون‌ها یا ذرات باردار α,p, … تابش داده می‌گردد، ممکن می باشد الکترون‌های لایه‌های داخلی K، L و … تحت تاثیر انرژی این ذرات فرودی، از جای خود در اتم کنده شده و یک حفره در اتم تشکیل گردد. در واقع در این حالت انرژی اتم افزایش یافته و اتم به حالت برانگیخته می‌رود. این حفره الکترونی تقریباً بلافاصله توسط الکترون‌های ترازهای انرژی بالاتر پر شده و اختلاف1 low-beam current

2 high-beam current

 مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی