دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

-1. باور های غیر منطقی[1] در حوزه روان شناسی

باورهای غیر منطقی، عقایدی می باشد که در توجه و برداشت­های افراد شدیداً بر اجبار، الزام و وظیفه تاکید می­کند و اختلالاتی در طرز تفکر، استدلال و در برخورد با حالات فرد یا مسائل زندگی او ایجاد می­کند.[2]

از آن جایی که باورهای غیر عقلانی در نظریه عقلانی- عاطفی- رفتاری “آلبرت الیس”  اظهار شده می باشد، لذا پیش از ورود به مطالعه باورهای غیر عقلانی، اشاره ای به این نظریه و عوامل دخیل بر آن می گردد.

2-1-1. درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری آلبرت الیس

درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری در دهه ی 1950 توسط روان شناس بالینی به نام “آلبرت الیس”[3] ابداع  گردید که از روان کاوی ناراضی بود. رویکرد وی عمدتا رویکردی شناختی می باشد که جنبه های رفتاری و هیجانی مهمی دارد.

“آلبرت الیس”، بنیان گذار و توسعه دهنده “درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری” در سال 1913 در پیتسبورگ متولد و چهارده سال بعد به نیویورک برده گردید .پدر بازرگان الیس غالبا دور از خانه و مادرش به قول خود الیس ، از خانواده غافل بود. الیس در مورد دوران کودکی اش ، می گوید: “من از روی ذاتم رفتار درمانی عقلانی هیجانی را اختراع کردم ؛ زیرا این در درونم بود. الیس در سال 1934 مدرک کارشناسی خود را از، سیتی کالج نیویورک گرفت . او در سال 1947 از دانشگاه کلمبیا، مدرک دکترای خود را اخذ نمود . با اینکه الیس بین سال های 1947 تا 1953 به روان کاوی مشغول بود اما به تدریج از آنها ناراضی گردید. وی حس می نمود علی رغم بهتر شدن حال بعضی از مراجعان، معمولا و مفهوم دنیا به مثابه اراده و ایده “آرتور شوپنهاور”. از میان روان درمانگران جدید، “الیس” نظریه خود (درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری) را  با روان شناسی “آلفرد آدلر”[4] متناسب و موازی می داند و از افکار او تا حد زیادی متاثر بوده می باشد.[5]  

[1] Irrational beliefs

[2] الیس، البرت و هارپرت، رابرت، “زندگی عاقلانه” ( ویراست سوم )، ترجمه مهرداد فیروز بخت، تهران، نشر  رشد، چاپ هشتم : بهار 1391 ، صفحه 26.

[3]  A. eliss

[4] “آلفرد آدلر”( 1870-1937) یکی از روان شناسان و روان درمانگرانی می باشد که اعمال و رفتار بشر ها را زاییده ی کشش های اجتماعی می داند . آدلر معتقد می باشد که فرد، خود، سرنوشت خویش را تعیین می کند ، لذا مکتب خود را روان شناسی فردی نامید. او  اعمال و رفتار بشر را تا حدود زیادی زاییده توجه ها و تفکر بشر قلمداد کرده می باشد . خطاهای بنیادی در نظر آدلر ، به جنبه های خود مخرب سبک زندگی فرد اطلاق می شوند. ( شفیع آبادی ،عبدالله؛ ناصری،غلامرضا،”نظریه های مشاوره و روان درمانی”،تهران،مرکز نشر دانشگاهی،چاپ هفدهم:1389،تلخیص از صفحه 83-88./ شارف ، ریچارد اس ، پیشین ، صفحه 158)

[5] شفیع آبادی،عبدالله؛ ناصری،غلامرضا،”نظریه های مشاوره و روان درمانی”،تهران،مرکز نشر دانشگاهی،چاپ هفدهم:1389، پیشین ، تلخیص از صفحه 116-117./ شارف،ریچارد اس،پیشین،تلخیص صفحه 310.

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن