یه چند وقت پیش بود که اهالی کوپرتینو اقدام به عرضه iOS 10 (آی اون اس ۱۰) واسه دستگاه های خود کردن. آی اون اس ۱۰ پره از ویژگیای جدید که بیشتر بهترین اونا از دید کاربران مخفی می مونه. در این مقاله می خوایم به ویژگیای خوبی که از دید مخفی بوده و اپل تبلیغات چندانی واسه اونا نکرده، بپردازیم؛ پس تا آخر با ما همراه باشین.

۱۰) تبدیل پست صوتی به متن

مثل اون چه در Google Voice دیده بودیم، آی اون اس ۱۰ حالا می تونه پستای صوتی رو براتون به متن تبدیل کنه. وقتی که فردی واسه شما پست صوتی می فرسته ، آی اون اس ۱۰ چند دقیقه ای واسه رونویسی کردن اون زمان صرف می کنه. پس از پایان کار، واسه دیدن متن تبدیل شده کافیه روی پست صوتی مورد نظر ضربه بزنین.

۹) بستن تموم تبای سافاری با یه لمس

احتمال می دیم شمام مانند خیلی از کاربران دیگه با خیل بزرگی از تبا در اپلیکیشن سافاری مواجه باشین. اپل در آخر به صورت رسمی قابلیتی رو واسه این اپلیکیشن در نظر گرفته که به واسطه اون میشه همه تبای باز شده روی سافاری رو تو یه لحظه و به صورت یه جا بست.

واسه این کار کافیه روی آیکن پنجره واقع در بالا سمت راست صفحه جدید کلیک و پس از اون روی گزینه Done لمس طولانی کنین. با انجام این کار و با باز شدن پنجره ای جدید به صورت پاپ-آپ مجازین با انتخاب گزینه Close n Tabs همه تبای باز شده رو به صورت یه جا ببندین.

۸) سوایپ کردن بین ظاهر قدیم و جدید کرنومتر

اگه از ظاهر کرنومتر (Stopwatch) درزمان سالای گذشته خسته شدین، حتماً هیجان زده میشین اگه بدونین که می تونین در iOS اونو عوض کنین. در اپلیکیشن ساعت بخش کرنومتر رو باز و بعد به سمت چپ سوایپ کنین تا ظاهر جدید کرنومتر رو ببینین. اینم بگیم این توانایی در حالت افقی در دسترس نیس.

۷) حالا سیری نام تماس گیرنده رو  به اطلاع شما میرسونه

اگه در حال رانندگی و یا پیاده روی هستین، وقتی که تلفن هوشمندتون زنگ می خوره باید وایسید و ببینین که کی تماس گرفته. با این حال گزینه جدیدی واسه سیری هست (در بخش Settings > Phone > Announce Calls) که به وسیله ی اون نام تماس گیرنده رو به شما اطلاع میده.

سیری خیلی راحت وقتی که هدفون در گوش دارین، به سیستم بلوتوث خودرو وصل هستین و در حالات دیگه نام تماس گیرنده رو به اطلاعتان می رسونه.

۶) به کار گیری دوربین دستگاه به عنوان ذره بین

تا حالا فکر به کار گیری دوربین آیفون به عنوان یه ذره بین به ذهنتون خطور کرده؟ راه Settings > General > Accessibility > Magnifier رو دنبال کنین و وضعیت گزینه دلخواه رو روی روشن بذارین. حال با سه بار ضربه متوالی روی دکمه Home می تونین این ویژگی رو باز کرده و با به کار گیری توانایی زوم اون ریزترین چیزها رو هم ببینین.

۵) بستن تموم اعلانا تو یه لحظه با به کار گیری ۳D Touch

اگه تعداد بسیار زیادی اعلان در لاک اسکرین تلفن هوشمند خود دارین، باید بگیم که در آخرین نسخه سیستم عامل آی اون اس میتونین همه اونا رو تو یه لحظه ببندین. البته واسه انجام این کار باید یه آیفون ۶ اس و یا مدلای جدیدتر اون در اختیارتون باشه. کافیه روی آیکون ضربدر «X» در بالای اعلانا لمس طولانی کرده و گزینه Clear All Notifications رو انتخاب کنین.

۴) باز کردن تبای سافاری در کنار همدیگه

سافاری الان از تبای ساید بای ساید پشتیبانی می کنه. این بدون معناست که می تونین دو سایت رو به صورت هم زمان تو یه صفحه ببینین. شما میتونین با به کار گیری یکی از سه روش زیر به این ویژگی جذاب برسین:

  1. سافاری رو باز کرده و بعد دکمه تب واقع در بالا و گوشه سمت راست صفحه رو فشار داده و نگه دارین. با ظاهر شدن پنجره پاپ-آپ روی گزینه Split View کلیک کنین.
  2. یه تب رو به سمت چپ و یا راست صفحه بکشین.
  3. یه لینک رو فشار داده و نگه دارین. پس از اون با انتخاب گزینه Split View به ویژگی نامبرده دسترسی پیدا می کنین.

توجه: این توانایی تنها روی iPad Air 2 ،iPad Pro و iPad Mini 4 هست.

۳) اولویت بندی دانلودای خاص با به کار گیری ۳D Touch

تا حالا شده که به هنگام به روزرسانی جمعی از اپلیکیشنا به صورت یهویی، دریابید که نیاز به به کار گیری یکی از این اپلیکیشنا دارین؟ با آی اون اس ۱۰ احتیاجی به صبر کردن نیس؛ فقط کافیه رو آیکن اپلیکیشن مورد نظر لمس طولانی کرده و گزینه Prioritize Download رو انتخاب کنین تا اولویت به روزرسانی و یا دانلود اون اپلیکیشن بالاتر از موارد دیگه قرار گیرد.

۲) بازیابی تصاویر نایاب با به کار گیری سیری

یکی از جذاب ترین ویژگیای آی اون اس ۱۰ که تا به الان می شناسیم؛ الان می تونین از سیری واسه پیدا کردن تصاویر براساس تاریخ، جا و زمان اونا استفاده کنین. مثلا می خواین تصویری که در تاریخ ۴ می و به هنگام بازی بیس بال گرفتین واسه شما نشون داده شه؛ در این شرایط کافیه به سیری بگید «Show me photos from May 4»

این توانایی به همین جا ختم نشده و سیری میتونه تصاویر هفته گذشته، سال گذشته و حتی ویدیوهای شما رو خیلی راحت بازیابی کنه. فرض کنین می خواین تصاویری که سگ تون در اون حضور داره رو ببینین. سیری با هوشمدی خاصی که داره بین تصاویر گشته و موارد منتخب رو واسه شما به نمایش در می آورد.

۱) محدود کردن اون چه که می تونین روی لاک اسکرین خود ببینین

به لطف توانایی Raise to Wake حالا کاربران می تونن با برداشتن موبایل خود صفحه لاک اسکرین رو فعال کرده و به وسیله اون اعلانات خود رو ببینن. موردی که در عین کاربردی بودن می تونه از نظر حفظ حریم شخصی نگران کننده هم باشه؛ فرض کنین خوابین و یکی از دور وبریا تون خیلی راحت تلفن هوشمند رو ورداشته و اعلانات و اطلاعات نشون داده شده روی لاک اسکرین شما رو ببینه.

نگران نباشین آی اون اس ۱۰ واسه این مورد هم فکری کرده. با رفتن به بخش تنظیمات می تونین مواردی که با به کار گیری توانایی Raise to Wake روی صفحه نمایش داده می شن رو محدود کنین. کافیه راه  Settings > Touch ID & Passcode رو دنبال و بعد به سمت پایین اسکرول کنین تا با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه شید.

دستگاه خود رو به نسخه دهم آی اون اس به روزرسانی کردین؟ از اون راضی هستین؟ بدمون نمیاد تجربیات خود در این مورد رو با ما در قسمت نظرات به اشتراک بذارین.