واسه به دست آوردن جزییات بیشتر و جستجو در بین هزاران پایان نامه

در موضوعات جور واجور و دانلود متن کامل اونا

با فرمت ورد به سایت  zusa.ir  مراجعه کنین

مشارکت اجتماعی

واژه مشارکت یه کلمه عربی بر وزن مفاعلهه. مشارکت در فرهنگ مشخص به معنی شرکت دادن، انبازی کردن و همین طور به معنی تعیین سود یا زیان دو یا چند تن که با سرمایه­های مشخص در زمان­های مشخص به بازرگانی پرداخته­ان آمده. دهخدا هم در کلمه­نامه­ خود این معنی رو مأخوذ از تازی و به معنی شراکت و انبازی کردن و حصه­داری و بهره ­ورداری می­دونه(اکبری، ۱۳۸۳: ۲۷). هم اینکه عده ­ای مشارکت رو از دید کلمه ای به معنی کمک فعال و واقعی مشخص به یه عمل می­دانند. آلن بیرو می­گوید:«مشارکت به معنی سهمی در چیزی پیدا کردن و از اون سود بردن و یا در گروهی شرکت جستن و پس با اون همکاری داشتنه. به خاطر این از دیدگاه جامعه­شناسی تمیز قائل شد. واژه مشارکت برابر واژه «Participation» لاتینه که از نظر کلمه ای به معنی درگیری و تجمع واسه منظور خاص می­باشه. در فرهنگ بین المللی و بستر معانی زیر واسه اصطلاح« Participation» آمده: عمل یا وضعیت شرکت جستن، بهره ­وری در چیزی، مشارکت براساس رابطه خویشاوندی که بیشتر از یه نفر در اون شرکت داشته باشن(اکبری، ۱۳۸۳: ۲۸-۲۷).

پس مشارکت اجتماعی رو می­توان روند سارمان­یافته­ای دونست که از طرف مردم به صورت آگاهانه، داوطلبانه و جمعی با در نظر داشتن هدف­های مشخص و مشخص به خاطر سهیم شدن در منابع قدرت انجام می­گیرد. شهود اینجور مشارکتی، وجود نهادهای مشارکتی چون انجمن­ها، گروه­ها، سازمان­های محلی و غیر دولتیه(ازکیا و غفاری، ۱۳۸۳: ۲۹۳).

 

۲-۲-۱۳-۴ تعلق اجتماعی

معنی حس تعلق اجتماعی: معنی حس تعلق اجتماعی رو می­توان وابستگی به اجتماع یا گروهی مشخص تعریف کرد. یعنی، کسی که حس تعلق و تعهد داره، عضو جدایی­ناپذیر گروه س. عضویت در گروه به فرد هویت می­بخشه و فرد بیشتر، در ارزش­ها و تجربیات و بقیه احساسات گروه درگیر می­شه؛ اون به گروه احترام می­گذارد و به اون تعهد داره و با اون همکاری می­ کنه(کوتابا و تامی[۱]، ۲۰۱۰).

«حس تعلق اجتماعی» یکی از نیازای اساسی آدم و محصول روابط اجتماعی اونه که اثر زیادی بر آسیب­های اجتماعی به طور عام و انحرافات محلی به طور خاص داره.

حس تعلق اجتماعی از نیازای اساسی انسانه و افراد تلاش می­ کنن از راه تعامل با بقیه، به این حس برسن. در واقع، آدمایی که در ایجاد رابطه با بقیه موفق نیستن، واسه برابری با محیط با استرس و مشکلات زیادی روبه­رو می­شن.

استرس

امروزه، دلایل زیادی هست( هانگ و همکاران[۲]، ۲۰۰۵؛ کارپیانو و هیستاد[۳]، ۲۰۱۰؛ بامیستر و لری[۴]، ۱۹۹۵) که حس تعلق اجتماعی در کاهش ناهنجاری­هایی مانند انحرافات، گناه کاری، سوءمصرف مواد مخدر و سیگار و الکل و افسردگ موثره و باعث بهتر شدن سلامتی و روانی و شادی افراد در اجتماع می­شه. در تحقیقات گذشته هم به معنی تعلق اجتماعی و احساس به وجود اومده توسط اون، به عنوان حلقه مفقود شده در تبیین تحولات و مسائل اجتماعی توجه شده.

سیگار

این معنی، بیشتر از دیدگاه­های مختلفی از روان­شناسی و جامعه­شناسی و کالبدی بررسی شده و هر دیدگاه تلاش کرده از نگاه مخصوص به خود، به این معنی بپردازه(ناطق­پور، ۱۳۸۳). به خاطر همین، می­توان گفت حس تعلق اجتماعی دارای ابعاد چندگانه س که یعنی:

بعد کالبدی: به رابطه فرد با خونه، محل کار، محیط همسایگی و محله مربوط می­شه؛

بعد اجتماعی: به رابطه فرد با خونواده، دوستانف همکاران و همسایه­ها مربوط می­شه؛

بعد اجتماع محله­ای(گروهی): به معنی رسیدن به منابع در اجتماعی محله­ایه(لیپوکن و بقیه[۵]، ۲۰۰۴).

حس تعلق اجتماعی فرایندیه که طی اون، مسئولیت­ پذیری و اعتماد اجتماعی افزایش می­یابد و به مشارکت می­انجامد. هم اینکه با تنظیم روابط اجزای هر نظام، به کاهش پیچیدگی روابط اجتماعی منجر شده و رفتار بقیه رو پیش ­بینی­پذیر می­ کنه. این باعث افزایش اعتماد اجتماعی و به دنبال اون، افزایش احساس امنیت اعضای جامعه و کاهش ناهماهنگی شناختی و آخرسر، ثبات رفتار اعضای جامعه می­شه و هم­بستگی و انسجام و حس وفاداری به جامعه رو افزایش می­دهد. در نتیجه، آدما به دلیل وابستگی به جامعه خود، آمادگی ایثار و فداکاری واسه اون رو پیدا می کنن. پس، می­توان حس تعلق اجتماعی رو یکی از مبانی مهم احساس مسئولیت اجتماعی و ارکان تصمیم ­گیری فرد درباره تنظیم روابط مناسب و مفید با جامعه دونست( ناطق­پور، ۱۳۸۳).

در روان­شناسی اجتماعی، تعلق به گروه نه فقط یکی از نیازای اساسی آدم در نظر گرفته شده، بلکه یه جور منبع قوی هویت اجتماعی هم نامیده می­شه که به شکل­ گیری معنی«خود» در فرد بسیار کمک می­ کنه(بامیستر و لری، ۱۹۹۵؛ هاگرتی و همکاران[۶]، ۱۹۹۲).

از نظر جامعه شناسی، تعلق، عضویت در گروهاست. این تعریف بر ابعاد رفتاری معنی حس تعلق، مثل مشارکت و درگیری فرد در گروه دلالت داره. این ارجاعات رفتاری هم نشونه­ های فیزیکی تعلقه. از نظر الهی هم تعلق، رابطه احساسی و متافیزیکی خاص رو به یه فرد یا مکان نشون می­دهد(ناطق­پور، ۱۳۸۳).

کارپا و اتیندل راست (۱۹۹۱) حس تعلق رو این جور تعریف می­ کنن:« تعلق دو بعد داره: وقتی می­گویم «اون مال منه» یعنی مالک اون منم؛ ولی وقتی می­گویم «تعلق دارم»، به این معنی نیس که فردی مالک منه؛ بلکه معنیش اینه که من مشارکت می­کنم و هم در واقعیتی بالاتر از خودم درگیر شده­ام. این واقعیت ممکنه رابطه­ای باشه بین فرد و دیگری، محله، مذهب یا کل دنیا. پس«من تعلق دارم»، یعنی «من جای خود رو اینجا پیدا کرده­ام» (چو[۷]، ۲۰۰۷).

از تعاریف ارائه شده صاحب­نظران این بخش، سه بعد اساسی حس تعلق اجتماعی مشخص می­شه:

۱-بعد احساسی: وقتی فردی در موقعیتی قرار می­گیرد، احساس می­ کنه به اون دل بستگی داره. این دل بستگی باعث وفاداری و علاقه اون شده و آرزو واسه موندن در اون موقعیت رو به وجود می­آورد.

۲-بعد شناختی: این که فرد بدونه در موقعیتی خاص، بقیه چه انتظاری از اون دارن و این انتظارات چه نتایجی براش به دنبال داره. یعنی در بعد شناختی، فرد از راه حس تعلق، هویت جدیدی واسه خود تعریف می­ کنه.

۳-بعد عملی: رفتاریه که در موقعیتی خاص از فرد سر می­زند. یعنی، فرد به درگیر شدن تمایل داره و در کارای گروهی همکاری کرده و از نظر مادی و وقتی واسه اون موقعیت هزینه می ­پردازه.

پس حس تعلق وضعیتی احساسی و شناختی و رفتاریه که در فرد وفاداری و التزام به جمع، قوانین، نقش­ها، هنجارها و ارزش­ها ایجاد می­ کنه و باعث می­شه ایشون با انتظارات بقیه سازگاری و یکی بودن یابد؛ حتی اگه در این راه، متحمل هزینه شه. باید توجه کرد تعلق رو باید داوطلبانه و تجلی هم بستگی و پیوند ذهنی فرد با بقیه دونست. در واقع، نشونه سلامت جامعه و حس تعلق اجتماعی و مکانی آدما به جامعه س.

۱ Qutaiba &  Tami

  1. Hang Ng et al
  2. Carpiano & Hystad
  3. Baumiester & Leary
  4. Lipovcan et al
  5. Hagerty et. al
  6. Chow