sarbaziمعاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا جزئیات مربوط به شرایط بهره مندی مشمولان و سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از اون رو از کسرخدمت های مربوط به ایثارگری والدین شون توضیح داد.

به گزارش به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار خبری مبنی بر تمدید مهلت بهره مندی مشمولان و سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از اون، از کسر خدمت های مربوط به ایثارگری، تعدادی از مخاطبان ایسنا با ایجاد تماس تلفنی با این خبرگزاری یا درج مسائل خوددر قسمت نظرات، سوالاتی در این باره مطرح کرده و خواهان پیگیری خبری اون شدن.

هم اینکه تعدادی دیگه از مخاطبان هم در بخش نظرات مدعی شدن که پس از منتشر کردن این خبر، به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کرده، اما با این جواب روبرو شده ان که باید کسرخدمت خود رو تا قبل از پایان سال ۹۰ ثبت می کردن. به همین خاطر ایسنا طبق مسئولیت خبری، مسائل مطرح شده از طرف مخاطبانش رو به سرهنگ حجت الله واعظی نژاد، معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا منتقل کرد که ایشون در این باره گفت: شرط بهره مندی از این کسرخدمت ها در درجه اول شامل مشمولان یا سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از اون که وارد غیبت نشده و وضعیت خود رو مشخص کردن، می شه.

واعظی نژاد ادامه داد: براساس این مصوبه، اون دسته از مشمولان متولد سال ۷۲ و قبل از اون که تا آخر سال ۹۰ وضعیت خدمتی خود رو مشخص کرده یا هر نوع درخواستی مثل درخواست اعزام، شکل های جور واجور معافیت و … رو در دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت کرده و اعزام اونا به دلایل قانونی و با مجوز سازمان وظیفه عمومی ناجا به سال ۹۱ و پس از اون افتاده باشن، می تونن از این شرایط بهره مند شن.

معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه ملاک بهره مندی از کسرخدمت های مربوط به ایثارگری، ثبت مدارک این کسرخدمت در دفاتر پلیس+ ۱۰ نیس، تصریح کرد: به هر حال هر کدوم از متولدان سال ۷۲ و قبل از اون شک نداشته باشین تا قبل از پایان سال ۹۰ درخواستی دور و بر “وضعیت سربازی” خود رو در دفاتر پلیس + ۱۰ به ثبت رسونده ان و این وسط تنها آدمایی نمی تونن از این قانون بهره مند شن که پس از فراغت از تحصیل یا رسیدن به سن مشمولیت، هیچ گونه درخواستی مثل اعزام، دریافت معافیت پزشکی، معافیت تحصیلی، معافیت کفالت و … رو تا آخر سال ۹۰ ثبت نکرده باشن.

ایشون با بیان اینکه این قانون واسه متولدان سال ۷۳ و پس از اون اجرایی نیس، به ایسنا گفت: پس مشمولان و سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از اون که وضعیت خدمتی خود رو مشخص کرده باشن، چه الان دارای معافیت تحصیلی بوده و چه مشغول خدمت باشن، می تونن با ارائه مدارک خود، نسبت به بهره مندی از کسرخدمت های مربوط به ایثارگری والدین خود دست به کار شن.

واعظی نژاد اضافه کرد: مثلا اگه فردی متولد سال ۷۲ و قبل از اون بوده و الان دارای معافیت تحصیلی باشه، درخواست معافیت تحصیلی ایشون پس از فراغت از تحصیل یا از طریق خودش یا از طرف آموزش و پرورش و دانشگاه تا آخر سال ۹۰ در سامانه وظیفه عمومی ثبت شده، پس این فرد می تونه در صورت دارا بودن کسرخدمت، ازش استفاده کنه.

هم اینکه روز چهارشنبه سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح از تمدید مهلت بهره مندی از کسرخدمت های مربوط به ایثارگری واسه مشمولان متولد سال ۷۲ و قبل از اون خبر داده و به ایسنا گفته بود که براساس تصمیم ستادکل نیروهای مسلح و با در نظر گرفتن این که امکان بهره مندی از کسرخدمت ها تا آخر سال ۹۰ وجود داشت، در بررسی هایی که انجام دادیم فهمیدیم که عده ای از آدمایی که کسرخدمت خود رو دریافت کرده بودن، به دلیل اشتغال به تحصیل، امکان به کار گیری اون رو نداشتن که به همین خاطر تصمیم بر این شد تا کسر خدمت های مربوط به فرزندان جانبازان، رزمندگان و آزادگان که متولد سال ۷۲ و قبل از اون هستن، تمدید شه.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه این طرح واسه اون دسته از سربازان متولد ۷۲ و قبل از اون که الان مشغول خدمت در یگان های نظامی هستن هم قابل اجراست، اضافه کرد: این دسته از سربازان می تونن مدارک خود رو به یگان محل خدمت خود برده و از کسر خدمت های مربوطه استفاده کنن.

کمالی درباره اون دسته از مشمولان متولد سال ۷۲ و قبل از اون که کسرخدمت های ایثارگری شامل حال اونا می شده اما الان به دلیل اشتغال به تحصیل، اون رو دریافت نکرده ان هم به ایسنا گفت: والدین این افراد می تونن با مراجعه به رده های خدمتی خود و دستگاه های مربوطه، نسبت به دریافت مدارک کسرخدمت بچه هاشون دست به کار شن.

ایشون با بیان اینکه وقتی واسه مراجعه این افراد واسه دریافت کسرخدمت در نظر گرفته نشده، خاطر نشون کرد: واجدان شرایط که به سربازی اعزام نشده ان، می تونن هر وقتی که قصد اعزام به سربازی رو داشتن، درخواست و مدارک خود رو در دفاتر پلیس +۱۰ ثبت کنن.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه بیشترین حد این کسر خدمت ها تا ۹ ماهه، به ایسنا گفت: مشمولان متولد پس از سال ۷۲ امکان به کار گیری این کسر خدمت رو ندارن.

ایسنا