امروزه با به کار گیری تکنیکای پیشرفته و جدید میشه خیلی از شکل های جور واجور ریزش مو در خانوما رو در حد قابل قبول و با عواقب خوب با کاشت موی طبیعی درمان کرد، ولی بدیش اینه بیشتر خانمای طاس از این موضوع مهم اطلاع درستی ندارن. واسه بررسی ریزش مو در خانوما میشه اون رو به سه نوع تقسیم بندی کرد:

الف) ریزش مو به صورت موضعی

ریزش مو به صورت موضعی در خانوما رو میشه به دو دسته دارای جوشگاه (اسکار) و بدون جوشگاه تقسیم کرد. علل به وجود آورنده دسته دارای جوشگاه (اسکار) بسیار جور واجور بوده و بعضی از اونا عبارتند از: بیماریای پوستی مانند لوپوس پوستی، عفونتای قارچی و میکروبی پوست، جوش غرور جوونی و آسیبایی که به پوست وارد می شن مثل سوختگیا، جراحات جورواجور پوست و چیزای دیگه ای به جز اینا. در کلیه این حالات وقتی که جریان فعال ریزش مو در اثر مریضی که دلیل ریزش موه، متوقف شد میشه مبادرت به کاشت موی طبیعی کرد و معمولا جواب درمانی خوبی به وجود میاد.

بعضی وقتا مواقع جوشگاهایی در محل بخیه بعد از اعمال جراحی اتفاق می افته. مثلا در خط موها پس از عمل جراحی کشیدن پوست و یا بالا بردن ابروها که این وضعیت هم خوب به کاشت موی طبیعی جواب میده.

مریضی آلوپسی آره آتا از بیماریای دسته ریزش مو بدون اسکاره که کاشت مو به درد این مریضینمی خوره. از دیگر بیماریای این دسته میشه به مریضی آلوپسی به وجود اومده بوسیله کشش مو اشاره کرد. در این مریضی به دلیل محکم بستن موها با کش و تل مو یا بافتن محکم موها در دراز مدت شخص دچار عقب رفتگی خط موی جلوی پیشونی می شه. این وضعیت یکی از شایع ترین علل ریزش مو در خانمای جوونه . مریضی تریکوتیلومانیا هم از این گروه س. در این مریضی شخص به دلیل مشکلات روانی و عصبی موهاش رو مرتبا می کنه. هر دوی این بیماریا به شرط رفع کامل دلیل اولیه به وجود آورنده ریزش مو، به کاشت موی طبیعی جواب خوبی میدن.

ب) ریزش مو به صورت طرح دار (آلوپسی آندروژنتیک)

کلا بیست درصد خانوما گرفتار این فرم ریزش مو هستن. گسترش آلوپسی آندروژنتیک با شروع یائسگی و پس از اون در خانوما زیاد میشه. طرح کلی ریزش مو در خانوم گرفتار به آلوپسی آندروژنتیک مثل آقایانه یعنی شروع طاسی از جلو و دو طرف سر و یا قسمت ورتکس (قله سر) بوده و پیشرفت اونم مانند طاسی با طرح مردانه س.

علل این فرم ریزش مو در خانوما همون علل طاسی با طرح مردونه در آقایون (ژن، هورمونای مردونه و سن) است و مانند آقایون ژن مسبب اون می تونه از طرف مادری یا بابایی به ارث برده شه.

با وجود شباهتای کلی، طرح ریزش مو در خانمای دارای این مریضی با طرح ریزش مو در آقایون دارای آلوپسی آندروژنتیک در جزییات خیلی فرق داره.

علل این تفاوتا به درستی شناخته نشده ان ولی به احتمال زیاد مهم ترین اونا پایین بودن کلی سطح هورمون مردونه در خانوم هاست. همونجوریکه میدونید تستوسترون در بدن تبدیل به دی هیدرو تستوسترون شده و ماده اخیره که مسئول بروز طاسیه.

عامل تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون آنزیمی به نام پنج آلفا رداکتاز بوده و غلظت این آنزیم در مناطق طاس (خانوم یا آقا) بالاتر از مناطق غیر طاسه.

با حال اندازه این آنزیم در خانوما فقط نصف آقایون بوده و علاوه بر این پوست سر خانمای طاس دارای مقادیر بالاتری (نسبت به آقایون طاس) از آنزیمی به نام آروماتازه که از تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون جلوگیری می کنه.

به خصوص غلظت این آنزیم در مناطق جلوی سر خانوما بسیار بالا هستش و به این دلیله که اول اینکه فقط در مراحل پیشرفته آلوپسی آندروژنتیک در خانوما قسمت جلوی سر و خط رویش مو درگیر می شه و دوم اینکه بر خلاف آقایون طاسی کامل سر در خانوما با احتمال خیلی کم مشاهده می شه.

مثل آقایون، خانمای دارای آلوپسی آندروژنتیک جواب درمانی بسیار خوبی به پیوند موی طبیعی میدن.

خانمای دارای ریزش موی آندروژنتیک معمولا مشکل هورمونی ندارن ولی در پاره ای از موارد دلیل آلوپسی آندروژنتیک در خانوما مشکلات هورمونی مثل ترشح زیاد تستوسترون بوسیله یه تومور (غده) هستش که در این حال بقیه علایم مردونه شدن مثل کلفت شدن صدا، موی زائد در صورت و جوش غرور جوونی (جوش) هم مشاهده می شه. در این جور بیماران لازمه که خیلی سریع دخالت درمانی و در صورت ضرورت جراحی انجام شده و هم از داروهای ضد هورمون مردونه مثل اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات استفاده شه.

ج) ریزش مو به صورت گسترده و پخش

در این حالت همه پوست سر به صورت یکدست دچار ریزش مو شده. این فرم طاسی در خانوما بسیار شایعه و در اون نه فقط تعداد موها کم شده بلکه قطر هر تار مو هم کم شده. توجه به اینکه ریزش مو در این مریضی گسترده و پخشه و منطقه دهنده موها در پشت سر هم درگیره، بنابر این این افراد انتخاب خوبی واسه پیوند موی طبیعی نمی باشن و این کار به صلاح اونا نیست.

بر خلاف نوع قبلی ریزش مو در خانوما، این فرم طاسی در خانوما دارای علل متنوعی به غیر از مسئله توارثه و بنابر این لازمه که شخص گرفتار مورد آزمایش دقیق قرار گرفته و نوع درمان ایشون هم به دقت تعیین شه.

ذکر این نکته لازمه که در همه آدما (چه خانوم و چه آقا) با گذشت زمان و پیر شدن، فرق سر بازتر شده و موهای همه قسمتای سر نازک تر و کمتر می گردن. این یه پدیده طبیعی بوده و دیده شده که تا سن ۵۰ سالگی حدود نصف خانوما دارای درجاتی از کم شدن و نازک شدن موها گردیده ان.

با شروع یائسگی این مسئله مشخص تر و شدید تر می شه و حتی به دلیل افزایش نسبی اندازه تستوسترون در زمان یائسگی، تعداد موهای جلوی سر هم مقداری کم میشه. ولی همونجوریکه گفته شد طاسی وسیع و کامل خیلی با احتمال خیلی کم در خانوما مشاهده می شه.

علل ریزش مو به صورت گسترده و پخش عبارتند از:

۱-سن: یعنی اکثریت سالمندان نسبت به زمان جوونی دارای موهای کمتر و نازک تری هستن.

۲-وراثت: در بعضی آدما به صورت ارثی با پیر شدن موهای همه سر کمتر و نازک تر می شن.

۳- مشکلات هورمونی: به خصوص مشکلات تیروئید و بقیه بیماریای هورمونی که موجب ترشح زیادتر از اندازه هورمونای مردونه می گردن.

۴- داروها: مانند قرص ضد حاملگی، داروهای ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد پارکینسون، داروهای تیروئید، داروهای پایین آورنده چربی خون، داروی ضد جوش غرور جوونی به نام ایزوترتینوین (آکوتان)، داروهای ضد فشارخون، داروهای ضد سرطان، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد التهاب مثل شکل های جور واجور کورتون، مقادیر بالای ویتامین A و تریپتوفان و داروهای مخدر مثل کوکائین.

۵- استرسای روحی شدید: که معمولا ۲ تا ۳ ماه بعد باعث ریزش مو می شن. انگار فولیکولای موی زنان در برابر فشارهای عصبی آسیب پذیرتر از آقایانه و بنابر این به دنبال مشکلات روحی بیشتر و وسیع تر دچار ریزش گسترده موی سر می گردن..

۶- بیماریای بدنی شدید: از هر نوع به خصوص تب بالا و عفونت شدید که معمولا ۲ تا ۳ ماه بعد باعث ریزش مو شده و بعد بهبودی کامل موها دوباره در میان.

۷- زایمون: که معمولا چند ماه پس از اون تعداد خیلی از موها ریخته ولی بیشتر همه اونا دوباره در میان.

۸- بیماریای عمومی بدن: که وجود طولانی و زمان برده دارن.

۹- آسیب به وجود اومده بوسیله رنگ مو، اکسیدان، صاف کننده های مو: و کلا هرگونه دستکاری مو به صورت طولانی و مرتب

۱۰- مشکلات زنونه: مانند تومورهای تخمدان

۱۱- اعمال جراحی و بیهوشی عمومی

۱۲- کم کردن وزن به صورت شدید و یهویی: به خصوص با رژیمای غذایی ناجور و غلط

۱۳- بعضی بیماریای پوستی مثل اگزما و پسوریازیس در پوست سر: موجب نازک شدن موها شده ولی بیشتر با برطرف شدن اونا مشکل موها هم برطرف می شه.

۱۴- کم خونی: مثل فقر آهن به خصوص در خانمایی که گیاهخوار هستن.

اگر خانمی دارای ریزش مو به صورت گسترده و پخش باشه و علایم زیر در ایشون دیده شه باید تستای آزمایشگاهی لازم از طرف دکتر معالج واسه ایشون درخواست شه، چون این احتمال هست که اندازه هورمونای مردونه در خون اون بالاتر از حد نرمال باشه:

نامنظمی در عادت ماهیانه به خصوص اگه این مسئله به مدت طولانی اتفاق افتاده باشه، جوش غرور جوونی (جوش) به صورت شدید و همراه با کیست، موهای زاید در صورت و بدن، وجود علایم و صفات مردونه مانند کلفت شدن صدا، نازایی و ترشح شیر از پستانا.

این فکر اشتباهه که فقط به دلیل کم پشتی موها از کارایی مثل رنگ کردن مو، به کار گیری اسپری و ژل دوری کنیم با این تصور که این کارا واسه موهای کم پشت و نازک ضرر دارن.

کار درست و منطقی اینه که تعداد انجام این اقدامات رو کاهش بدیم ولی انجام به موقع اونا نه فقط باعث خوش حالت شدن موها می شه بلکه با کم شدن استرس فرد می تونه در رشد بعدی موها مفید ثمر باشه. باید یادآوری کرد که به کار گیری اکسیدان (بلیچ کننده های مو) و موادی که موها رو صاف می کنن (مثل گلت) اکیدا ممنوع هستن.

کوتاه نگه داشتن موهای کم پشت و یا به کار گیری مدلای کوتاه هم به درد بخور هستن. اگر می خواین موهاتون رو رنگ کنین به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که سایه های روشن تر رنگ، کم پشتی موها رو کمتر نشون میده و از این نظر بهتر هستن.

یکی از دلایل مهم کم پشتی موها در خانوما کمبود آهنه و بنابر این پس از آزمایش آهن بدن با تستای آزمایشگاهی و در صورت ضرورت مصرف داروی مناسب (فقط با تجویز دکتر)، به کار گیری مواد غذایی پر از آهن مانند گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و سبزیجات دارای برگای سبز تیره پیشنهاد می گردن. مصرف ویتامین C به بدن کمک می کنه تا بتونه آهن بیشتری جذب کنه. با اینکه موی در حال رشد نیاز زیادی به پروتئین داره ولی استفاده زیادتر از اندازه ضرورت از مواد پروتئینی تاثیری در رشد موها نداشته و پیشنهاد نمی شه.

محلول موضعی ماینوکسیدیل در مبتلایان به کم پشتی مو باعث بهتر شدن شرایط شده و بنابر این پیشنهاد می شه و غلظت دو درصد اون واسه خانوما کافیه. در حدود ۵ درصد از کسائی که از این محلول استفاده می کنن دچار افزایش تعداد موها در صورت (معمولا گونه ها، بالای ابروها و بعضی وقتا لب بالا و چانه) شده با اینکه فرد اعلام میکنه که دارو رو دقیقا به موضع کم پشت مالیده س.

دلیل این پدیده مشخص نبوده ولی این احتماله که دارو از راه جریان خون به مناطق دیگه رسیده و یا اینکه کمی از دارو به بالش مالیده شده و در بین خواب با صورت تماس پیدا کرده. در هر حال با موندگاری مصرف محلول موضعی معمولا این آسیب در عرض یه سال کاهش پیدا کرده و اگه هم دارو قطع شه موهای زاید به وجود اومده بعدا از بین می رن.

قبلا واسه درمان کم پشتی موها در خانوما از استروژن استفاده می شد ولی الان به دلیل تاثیر بیشتر محلول موضعی ماینوکسیدیل و مشخص نبودن فایده استروژن در این مورد، به کار گیری اون کهنه و بی اعتبار شده. هورمون درمانی واسه بیماریای دیگه (مثل علایم یائسگی) می تونه بر موها تاثیر منفی یا مثبت داشته باشه. اگه خانمی در حال مصرف پروژسترونه باید از دکتر خود بخواد که از پروژسترونای نسل سوم که شباهت کمتری به آندروژنا داشته و بنابر این ضرر کمتری واسه رشد موها دارن استفاده کنه.

سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون هم بعضی وقتا واسه کم پشتی موها در خانوما استفاده می شن. قرص فیناستراید که واسه طاسی مردونه در آقایون استفاده می شه اصلا در خانوما کاربرد نداشته و نباید مصرف شه.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

بازنشر سلامت مو سیمرغ