شروط ضمن عقد؛ بهترین مهریه برای زن

0 Comments

یه وکیل دادگستری گفت: شروط ضمن عقد بسیار ارزشمنده و بهتره خانوما به جای مهریه های سنگین، شروط ضمن عقد محکمی واسه همسران شون بذارن تا در طول زندگی به استناد اونا بتونن حقوق تقریبا برابری با همسر خود داشته باشن.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد ادیب گفت: ازدواج یه قرارداده که حقوق و تکالیفی رو بر دوش مرد و زن قرار میده، اما رسوم حاکم بر جامعه باعث شده ما کمتر به این موضوع توجه کنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه شون به حاشیه های ازدواجه، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه… توجه نمی کنن که پای یه قرارداد و عقد رو دارن امضا می کنن و باید متوجه این موضوع باشن که به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارن.

ایشون اضافه کرد: بدیش اینه در کشور ما بیشتر مردم عادت دارن نخونده پای قرارداده ها رو امضا کنن، این موضوع در ازدواج بیشتر هم اتفاق میفته و بیشتر اوقات دختر و پسری که می رن واسه ازدواج، همون موقع که سند ازدواج شون می خواد امضا شه، سند نکاحیه رو که شرایط در اون نوشته شده واسه اولین بار می بینن و امضا می کنن و در اون موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی بیارن، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقیه و از طرف دیگه اون موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستن.

این وکیل دادگستری با توضیح دادن این موضوع که براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تکالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمی شه، گفت: زن به موجب عقد ازدواج خیلی از حقوق مدنی و الهی خود مثل حق سفر، اشتغال، انتخاب مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر رو از دست میده و در قبال اون حقوق مادی مانند مهریه و نفقه رو به دست می آورد که در خیلی از موارد رسیدن به این حقوق مادی هم با مشکل همراه س.

ادیب در ادامه اضافه کرد: واسه رفع نابرابری میان زن و مرد و واسه اینکه یه تعادلی بین این حقوق و تکالیف برقرار شه، می تونیم از شروط ضمن عقد استفاده کنیم.

ایشون گفت: شروط ضمن عقد بدیش اینه در جامعه ما عادی نشده و حتی خیلی از افراد تحصیل کرده هم ازش استفاده نمی کنن چون اول اینکه، همه جامعه از این شروط آگاه نیستن و نمی دونن که اینجور شروطی رو می تونن بذارن، دوم اینکه هم اینکه ما می بگیم از این شروط استفاده کنین بسیاری میگن اصلا زندگی که بخواد با این شرط و شروط باشه بهتره که شروع نشه.

ادیب گفت: هر ۱۲ موردی که زن و مرد واسه عقد امضا می کنن. شروطیه که مرد به زن وکالت میده با اثبات اون شرایط واسه طلاق وکالت داشته باشه، یعنی اون ۱۲ مورد رو واسه ازدواج امضاء نمی کنیم بلکه واسه طلاق امضاء می کنیم.

این وکیل دادگستری گفت: این شروط شامل حق مسکن، کار، تحصیل، طلاق، تقسیم داراییای مشترک موقع جدایی و حضانت فرزندانه، باید موقع عقد نکاح در دفتر خونه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شه.

ایشون با اشاره به اینکه شروط ضمن عقد می تونه شامل هر خواسته قانونی و مناسب و معینی باشه اضافه کرد: با استناد به ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی دو طرف می تونن همه شروطی رو که مخالف مقتضای ذات عقد نباشه واسه همدیگه بذارن.

ادیب در آخر گفت: البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشه پس اگه زنی بین عقد شرط کنه که از همسرش اطاعت نکنه شرط هم باطله و هم عقد رو باطل می کنه.

منبع: niksalehi.com

جمع آوری: آلامتو

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *