پولدار شدن money

مشاغل زیادی هستن که ما اون ها رو به درستی نمی شناسیم. آدم های زیادی هم هستن که هنوز جویای شغل مناسب هستن. مجله مهر شما رو با بعضی از این مشاغل آشنا می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: تولیدات علمی و فنی، واسه کسائی از کودکی به باز و بستن اسباب بازی های خود علاقه داشته ان، همیشه جذاب بوده. نخبه هایی که همیشه دوست دارن وسیله ای بوجود بیارن و از این کشف و خلق جدید خود لذت می برند. اگه شمام از اون دسته نخبه هایی هستین که دنبال جایی واسه شکوفایی علمی و تکنولوژیک خود هستین، شاید «شرکت های علم بنیان» گزینه مناسبی واسه شما هستن.

«هادی آگاهی» فوق لیسانس الکترونیک قدرت و مدیرعامل یکی از همین شرکت های علم بنیانه که با کمک دوستانش در کمتر از دو سال تونسته ان پنج محصول بین رشته ای تولید کنن. این فارغ التحصیل جوون دانشگاه علم و صنعت از زیر و بم چگونگی خلق یه شرکت علم بنیان واسه ما میگه.

شرکت های علم بنیان تولیدی یا نوپا؟

«شرکتهای علم بنیان شرکتهایی هستن که یه ایده علمی و پژوهشی رو تجاری سازی می کنن». این ساده ترین تعریف واسه این شرکت هاست. پس اگه به فکر ایجاد اینجور شرکت هایی هستین، قبل از هر چیز باید یه ایده تجاری داشته باشین. البته شرکت های علم بیان به دو دسته تقسیم می شن: شرکت هایی که کالاهایی تولید می کنن و شرکت هایی که تولیداتی ندارن و فقط یه ایده و ابتکار داشته و تازه می خواهند به مرحله تجاری سازی برسن. این شرکتا که هنوز محصولی واسه ارائه ندارن، اصطلاحا نوپا نامیده می شن.

اگه شما بخواین شرکت علم بنیان تولیدی تاسیس کنین، باید واسه ثبت شرکت خود عامل فروش ببرین؛ یعنی کالایی تولید کرده و در بازار به فروش رسونده باشین. البته شرکت های نوپا هم فقط در سه سال اول فعالیت خود می تونن نوپا باشن؛ یعنی تا سه سال می تونن تولید نداشته باشن.

به چه دلیل شرکت های علم بنیان؟

اصل ضرورت این شرکت ها، به نیازای تکنولوژیک کشور بستگی داره. درواقع ریاست جمهوری لیستی درباره نیازای تکنولوژیک کشور جفت و جور کرده و در اون تصریح کرده که کشور در رشته هایی مثل نانو، نفت و گاز و چیزای دیگه ای به جز اینا نیاز نکنولوژیک داره. اگه بتونین محصولی در یکی از این رشته های خاص تولید کنین، محصول شما علم بنیان به حساب میاد. حتی اگه محصول شما در اون زمینه های مشخص شده هم نباشه، می تونید درخواست برگزاری جلسه کنین که در این جلسه بررسی شه که این محصول علم بنیانه یا خیر؟

مراحل ایجاد یه شرکت علم بنیان

واسه ایجاد یه شرکت علم بنیان مثل هر شرکتی باید اون رو به ثبت برسونین. بعد از اینکه شرکت ثبت شد، باید درخواستی واسه ریاست جمهوری بفرستید و در این درخواست مشخصات کالای خود رو به طور کامل بگید. در چند سال گذشته بیشتر روال این جوری شده که واسه گرفتن تاییدیه علم بنیان بودن شرکت الزامیه، محصول قابل ارائه ای داشته باشین.

قبلا روال به این شکل بود که فقط داشتن ایده کافی بود تا اینکه بعد از طی مراحل نوپایی به تولید برسن؛ درواقع نگاه بیشتر علمی بود. اما الان روال به گونه ایه از همون اول به تجاری بودن ایده شما نگاه می کنن و اینکه همین الان این ایده در بازار مشتری داره یا نه؟ به خاطر همین کسائی که ایده های غیرتجاری دارن، از همون اول رد می شه.

البته این سخت گیری ها خیلی هم بی دلیل نیس؛ چراکه بسیاری به ا سم شرکت های علم بنیان وارد کار می شن تا فقط از وام ها و تسهیلات اون بهره مند شن! شما پس از اینکه شرکت خود رو به صورت نوپا راه انداختید، می تونید از وام ۳۰۰ میلیونی بهره مند شید و اگه به تولید برسین، سقف و تعداد این وا م ها بیشتر می شن.

چقدر سود می برید؟

کارای تکنولوژیک معمولا دیربازده هستن؛ پس از همون اول به فکر تولید و سوددهی نباشین. بودجه شما در این کار از فروش اجناس و وام ها تامین می شه؛ اما باید تا مرحله اتمام پروژه و فروش اجناس صبر کنین. شرکت داری کار پریسک و مشکلیه؛ پس قبل از شروع هر کاری، این دو نکته رو یادتون نره: اول اینکه مطمئن شید محصول شما قابل تولید شدنه و در ثانی در بازار به فروش می رسد.

دو الی سه ماه فقط ثبت شرکت از شما وقت می گیرد. زیاد بودن شرکتهای که با سرمایه های ۳۰۰-۲۰۰ میلیون تومانی کار خود رو شروع کردن؛ اما پس از یه سال به بن بست خورده ان. خیلی از این شرکتها چون قوانین مالیاتی رو نمی دونن، بدهکار مالیاتی می شن. پس از قبل، اطلاعات خود رو درباره امور شرکت داری تکمیل کنین.

با دید شرکت داری وارد شید و به این فکر کنین که همین الان ایده شما در بازار مشتری داره یا خیر؟ یادتون نره، شرکتای علم بنیان جای تحقیقات صرف نیستن؛ باید محصول داشته باشین.

درآمد این شرکتا به عوامل زیادی بستگی داره؛ اما در کل معمولا رقم کلی پروژه ها بالاست و چرخ معاش شما با اون می چرخد؛ اما وقتی پروژه به آخر می رسه، قیمت و درآمد اون مشخص می شه. مطمئن باشین در پروژه ها دست کم صددرصد خرجای خود رو خیلی راحت درمی بیارید. مثلا اگه ۵۰ میلیون خرج کرده اید، خیلی راحت همون ۵۰ میلیون تومن رو درمی بیارید.

اجناس علم بنیان این مزیت رو دارن که ممکنه خرج چندانی واسه شما نداشته باشه؛ اما با قیمت خوبی می تونید به فروش برسونین؛ چون که دانشی که در محصول خود استفاده کرده اید، اون رو مهم می کنه. با این مقدمه اگه بتونین از وام هم در کار خود بهره مند شید، از همون سال اول می تونین روی حقوق ماهیانه ۲ الی ۳ میلیون تومن حساب باز کنین.

شرکت های علم بنیان خاص بچه های فنیه

اگه واقعا به کارای علمی، خلاقیت و تولید علاقه مند باشین، مطمئن باشین از این کار خسته نمی شید. در این شغل احساس می کنین، کاری انجام می دید که کمتر کسی قبل از شما اون رو انجام داده.

درست مثل کسائی که از بین تعداد خیلی از افراد تونسته ان قله رو فتح کنن! این حس خاص بودن این کار رو روز به روز واسه شما باحال تر می کنه. گذشته از اون حس تولید و خلاقیت، بسیار دلنشینه.

البته مثل تموم کارای تولیدی در کشور سختیای خودشو داره. بیشتر آدمایی که سراغ این کار می روند، نخبه های رشته های فنی و مهندسی هستن؛ اما بعید نیس تحصیلکرده های رشته های علوم انسانی هم با همکاری رشته های فنی بتونن تولیدات بین رشته ای داشته باشن.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

بازنشر خبرگزاری مهر پولدار شدن چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *