به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اوایل سال جاری اخباری مبنی بر قطع همکاری پژو با شرکت ایران خودرو منتشر شد. در اون زمان اعلام شد که شرکت پژو ارسال قطعه به ایران واسه تولید خودروهای تحت برند خود رو متوقف کرده.

 

این وسط بعضی منابع فشار لابی صهیونیستی رو دلیل این موضوع اعلام می کردن. البته این راه و روش پژو در حالی بود که همزمان حریف فرانسوی این شرکت (رنو) در برابر این فشارها تاکید کرد که صنعت خودرو مشمول تحریم ها نبوده و بازم به همکاری خود با ایران ادامه میده.

به هر حال در حالی که چند ماهی از توقف ارسال قطعه از طرف پژو به ایران خودرو می گذره، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران از بیان تمایل شرکت پژو واسه شروع دوباره همکاری با ایران خودرو خبر می دهد. محمدرضا نجفی منش در گفت وگو با ایسنا می گوید: پژو واسه همکاری با ایران خودرو اعلام آمادگی کرده البته به شرطی که بتونه پول قطعات ارسالی به ایران رو دریافت کنه.

ایشون با بیان اینکه قطع ارسال قطعه به ایران در چند ماه گذشته اثرات منفی بر شرکت پژو داشته، گفت: ایران بزرگترین بازار صادراتی پژوه و این شرکت دوست نداره اینجور بازاری رو از دست دهد.

اعلام آمادگی پژو واسه شروع دور جدید همکاری ها با ایران خودرو در حالیه که هم حالا حدود ۲۳ سال از اولین روزای حضور پژو در ایران می گذره. این شرکت فرانسوی از سال ۱۳۶۸ همکاری با ایران خودرو رو واسه تولید پژو ۴۰۵ شروع کرد؛ خودرویی که بازم در ایران تولید می شه.

پس از اون پژو فعالیت های خود در ایران رو گسترش داده و دیگه اجناس تحت برند این شرکت از جمله ۲۰۶، روآ و پارس در ایران تولید شد. بعضی از این خودروها مانند ۲۰۶ هم به محبوبیت بالایی در بازار ایران رسیدن.

با این حال از اوایل سال جاری توقف ارسال قطعه به ایران موجب کاهش تولید بعضی از این خودروها مخصوصا توقف تولید پژو ۲۰۶ شده. البته این موضوع ایران خودرویی ها رو وا داشت تا در روابط خود با شرکت پژو تجدیدنظر کنن به گونه ای که تازگیا این شرکت اعلام کرد خودروی پژو ۲۰۶ به طور کامل داخلی سازی شده و تولید اون به زودی شروع می شه.

در این شرایط باید دید که دوباره پژو به ایران برمی گرده و موضع ایران خودرو در این مورد چه هستش؟ باید توجه داشت که پژو در ماه های گذشته با کم شدن قابل توجه صادرات مخصوصا در بخش قطعات سی کی .دی مواجه شده و این موضوع اشتغال ۸ هزار نفر از فرانسویان شاغل در این شرکت رو در برابر نابودی قرار داده. این موضوع موجب شده دولت فرانسه مستقیما وارد عمل شده و از پژو بخواد از هر روش ممکن از اخراج این کارگران جلوگیری کنه.