شش نکته واسه حفظ امنیت گوشی موبایل

در دوره ای که تلفنای هوشمند از وسایل اصلی واسه رد و بدل کردن اطلاعات و فعالیتای کاری هستن،حفظ حریم امنیتی این دستگاه ها تا حد امکان یکی لازمه.

به گزارش اندروگت به نقل از ایسنا، به کار گیری ابزارهایی هم چون گوشی موبایل امروزه به یکی از عادی ترین روشای ایجاد رابطه با جهان دور و بر تبدیل شده طوریکه با به کار گیری زیرساختای ارتباطی کمتر کاری رو میشه بر بستر وب متصور شد که امکان انجام اون از راه تلفنای همراه با توانایی اتصال به اینترنت وجود نداشته باشه.

استفاده هرچه بیشتر از دستگاه موبایل، نگرانی دور امنیت فعالیتای انجام شده رو بیشتر می کنه. این موضوع به خصوص اگه از گوشی موبایل واسه کار استفاده شه، اهمیت بیش تری پیدا می کنه. البته باید به خاطر داشت که اگه موبایل شخصی با سرور ای میل محل کارش پیکربندی شده باشه، شاید بعضی از نکات امنیتی که در مقاله مرکز ماهر که اطلاعات این گزارش از اون گرفته شده، به اون اشاره کرده از راه کارفرما اجرا شده.

در زیر به بعضی نکات که رعایت اونا می تونه امنیت معقولی رو واسه گوشی موبایل به ارمغان آورد، اشاره شده که سایت مرکز ماهر اونا رو به ۶ بخش تقسیم کرده:

۱- سیستم دلیلی انتخاب کنین که رمزگذاری رو پشتیبانی می کنه و از رمزگذاری اون استفاده کنین.

اگه کاربری واقعا به امنیت دستگاه نلفنش اهمیت میده، باید از سیستم عامل و دستگاه موبایلی استفاده کنه که رمزگذاری براساس سخت افزار رو واسه حافظه های داخلی و خارجی پشتیبانی می کنه. از جمله اینجور سیستمای عامل میشه به Apple iOS و RIM BlackBerry اشاره کرد.

این بدون معناست که داده های ذخیره شده برروی موبایل در برابر پیشرفته ترین هکرها هم تا حد خوبی مراقبت می شه. بدون رمزگذاری ممکنه فردی بتونه داده های موجود برروی دستگاه رو حتی بدون در اختیار داشتن pin یا کلمه عبور هم بازیابی کنه.

رمزگذاری کامل دستگاه در دستگاه های فعلی آندروید محدوده و بین تولیدکنندگان جور واجور، دارای فرق هاییه. گوشیای هوشمند تجاری موتورولا تواناییای رمزگذاری رو برروی اندروید ۲.۳ و اندروید ۳.x جفت و جور می یارن. انتظار میره که در سال جاری تماشاگر رایانه های لوحی و گوشیای هوشمند اندروید ۴.x باشیم که رمزگذاری رو پشتیبانی می کنن.

۲- یه pin یا کلمه عبور انتخاب کنین.

فعال کردن یه کلمه عبور، pin، کد عبور یا عبارت عبور، اولین خط دفاعی واسه مراقبت از محرمانگی و امنیت هستش. این کار کمک می کنه که درصورت گم شدن، به سرقت رفتن و یا جا موندن دستگاه در جایی، از برداشتن اون از راه بقیه و مشاهده و دستکاری در محتویات اون جلوگیری بشه. معمولا اگه رمزگذاری برروی دستگاه فعال باشه، انتخاب کلمه عبور واسه اون یه اجباره.

اگه رمزگذاری از راه سیستم عامل پشتیبانی نشده باشه، باید حتما خود رو مجبور به تعیین یه کلمه عبور مناسب واسه دستگاه گردونین چون با اینکه شاید داده ها از راه افراد خاصی که کلمه عبور رو هم ندارن قابل بازیابیه، اما دست کم به این شکل این داده ها رو در برابر بعضی مجرمان مراقبت می کنه.

۳- نابود کردن خودکار داده ها رو فعال کنین.

بیشتر سیستمای عامل موبایل، حذف خودکار داده های دستگاه رو پس از چند بار تلاش ناموفق واسه وارد کردن کلمه عبور، پشتیبانی می کنن. این کار اگه رمزگذاری از راه دستگاه پشتیبانی نشده باشه، بسیار ارزشمنده، اما واسه دستگاه هایی که از رمزگذاری استفاده میکردن هم می تونه به درد بخور باشه. دادن فرصت نامحدود به بقیه واسه حدس زدن کلمه عبور، احتمال کشف اونو بیشتر می کنه. نابود کردن خودکار داده ها در iOS، Windows Phone 7 و BlackBerry پشتیبانی می شه، اما اندروید واسه این کار نیاز به یه برنامه متفرقه داره. فقط باید به خاطر داشت که حتما از همه داده ها به طور منظم یه نسخه پشتیبان جفت و جور کرد و از راه حلی واسه بازیابی داده ها تو یه دستگاه جدید استفاده کرد.

۴- ردیابی و مدیریت از راه دور رو فعال کنین.

قبل اینکه گوشی یا دستگاه موبایل گم شه یا به سرقت بره، باید یه راه حل ردیابی و مدیریت از راه دور رو واسه اون تنظیم کرد. بیشتر این راهکارها اجازه میدن که کاربر موقعیت دستگاه رو روی یه نقشه مشاهده کنه، هشدارهای صوتی واسه کمک به پیدا کردن اون می فرسته و با نمایش یه پیغام تصویری به بقیه میگه که چیجوری اونو برگردونن. این راهکارها هم اینکه اجازه میدن که از راه دور موبایل قفل شه و یا داده های اونو قبل از رسیدن بقیه به اون، پاک کرد.

اپل واسه iOS 4.2 و نسخه های پس از اون یه راه حل رایگان در این مورد ارائه کرده. واسه نسخه های قدیمی تر iOS هم یه سرویس پولی به نام MobileMe از راه این شرکت عرضه شده بود. در مورد اندروید باید از یه برنامه متفرقه واسه این کار استفاده کرد. مایکروسافت هم واسه Windows Phone 7 به عرضه سرویس رایگان Windows Live for Mobile اقدام کرده. RIM هم سرویس رایگان BlackBerry Protect رو به این منظور عرضه کرده.

۵- به کار گیری Wi-Fi hotspotها رو محدود کنین.

وقتی که از Wi-Fi hotspotهایی استفاده می شه که رمزگذاری شده نیستن، همه ترافیک اینترنت از راه بی سیم منتقل شده و خیلی راحت می تونه مورد نفوذ قرار بگیره. مهمترین سایتا وسرویسا مانند سایتای بانکی، معمولا رمزگذاری (HTTPS/SSL) خود رو اجرا می کنن که از ترافیک اونا مراقبت میکنه. ولی بیشتر ارائه دهندگان سرویسای ای میل و خیلی از سایتای شبکه های اجتماعی این کار رو انجام نمی دن. در نتیجه شنودکنندگان شاید می¬ تونن کلمات عبور و ترافیک مربوط به این سایتا رو جمع آوری کنن.

نسل سوم، نسل چهارم و بیشتر ارتباطات داده ای سلولی دیگه، معمولا از راه بستر ارتباطی رمزگذاری می شن. علاوه بر این، استراق سمع برروی این نوع از ارتباطات خیلی عادی نیس. درنتیجه باید تا جایی که می شه تلاش کرد از ارتباطات داده ای به جای Wi-Fi hotspotای ناامن استفاده کرد. اما اگه اصرار به به کار گیری Wi-Fi hotspotها باشه، باید از اونایی استفاده کرد که رمزگذاری و گرفتن هویت ۸۰۲.۱x رو جفت و جور می یارن.

۶- از یه آنتی ویروس یا برنامه امنیتی استفاده کنین.

ویروسا، بدافزارها و هک روی دستگاه های موبایل کم کم در حال تبدیل شدن به یه موضوع بزرگ هستن. باید یه برنامه امنیتی نصب کرد تا بشه از آلودگی و نفوذ جلوگیری کرد. بیشتر راهکارهای آنتی ویروس، ویژگیای دیگری رو هم در اختیار کاربر قرار میدن که از اون جمله میشه به حذف داده ها از راه دور، پشتیبان گیری و تعیین موقعیت مکانی دستگاه اشاره کرد.

ایسنا