شغل ایده آل چیست و چگونه به آن برسیم؟

0 Comments

رسیدن به شغل ایده آل

داشتن شغلی که واسه شما ایده آله میتونه یکی از بهترین اتفاقات زندگی شما باشه چراکه شغل تون به طور موثری بر سرحالی زندگی شما دخالت داره.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ در این دنیای اقتصادی و تکنولوژی شغل دل خواهمان رو می تونیم همه جا پیدا کنیم اما اگه به اندازه کافی آدم خوش شانسی نباشیم و نتونیم راه شغلی ایده آل مون رو پیدا کنیم از این که تونستیه ایم به شغل دلخواهمون برسیم احساس شکست و ناامیدی می کنیم.

مشکلاتی که هنگام انتخاب شغل با اونا مواجه میشیم

اقتصاد ما همیشه در حال تغییره و نوع شغل و حرفه ها هم بر این پایه تغییر می کنه. این باعث می شه احساس کنیم شغل مون ما رو به راه نا آرومی میکشونه و نیازای مون رو برطرف نمی کنه.

اما ما خودمون هم تغییر می کنیم. وقتی که جوون تر هستیم هیچوقت به تغییر و رشدی که در درونمون اتفاق می افته فکر نمی کنیم. بعضی وقتا دور و بریا باعث می شن شغلی رو انتخاب کنیم که دوست نداریم. بعضی وقتا شغلی رو به خاطر پول انتخاب می کنیم اما بعد از یه مدت تشخیص می دیم که پول خوشحال مون نمی کنه بلکه احساسی که نسبت به شغل مون داریم باعث خوشحالی مون می شه.

به همین دلایل به نقطه ای از زندگی می رسیم که دلمون تغییر می خواد اما نمی تونیم تشخیص بدیم که چه می خوایم و چی خوشحال مون می کنه.

به چه دلیل انتخاب شغل مناسب مهمه

چیزایی که از یه شغل می خوایم احساس تکامل، رضایت، موفقیت، اشتیاق، و حس مشارکت هستن. از اون جایی که بیشتر عمرمون رو در کار می گذرونیم خوشحال بودن لازمه انتخاب شغله. اگه تنها روی پول تمرکز کنیم و به احساسی که هنگام بیدار شدن و رفتن به سر کار داریم توجهی نکنیم بعد از یه مدت این سوال واسه مون پیش میاد که اینا تلاش واسه چیه؟ انتخاب راه شغلی مناسب هم زیادی می آورد و هم شادی اما باید یه سری ذهنیتای محدود رو کنار بذاریم. مثلا: به چیزی که انتخاب کردم باید محکم بچسبم یا واسه تغییر دیره یا به اندازه کافی صلاحیت ندارم یا هیچ شغل دیگری پیدا نخوام کرد.

چیجوری راه شغلی مناسب خودمون رو جستجو کنیم

شغل جدیدی رو انتخاب کردین و در شروع راه شغلی تون هستین. از کجا باید شروع کنین؟ اگه نمی تونین راهتون رو پیدا کنین نا امید نشید. گامای مثبتی هست که می تونین در راه شغلی تون به کار ببرین.

چی به شما انرژی میده و به ذوق و شوق و خوشحالی می آورد؟

ما بیشتر فراموش می کنیم یکی از معیارهای انتخاب شغل احساسیه که نسبت به اون داریم و انرژیه که اون شغل به ما میده. یکی از چیزایی که نشون میده شغلی که انتخاب کردیم مناسب نیس اینه که از صحبت کردن درباره اون به اندازه کافی لذت نمی بریم. اگه نسبت به شغلی که انتخاب کردیم اشتیاق داشته باشیم زمان بیشتری در اون شغل می مونیم. اما اگه تنها روی پول و درآمد تمرکز کنیم دیگه شور و اشتیاق نداریم.

در انجام چه کارایی مهارت دارین؟

در انتخاب شغل علاوه بر احساسی که نسبت به اون شغل داریم باید تواناییای مون رو هم در نظر بگیریم. با بقیه خوب رابطه برقرار می کنین؟ مشاوره می دید؟ مهارت بیان داری؟ استعداد نویسندگی دارین؟ به تموم مهارتایی که دارین فکر کنین و اگه نتونستید از یکی از دوستان تون بخواین تواناییای تون رو به شما بگه.

به یه شغل خاص فکر نکنین به رشته های شغلی فکر کنین

اگه فقط به یه شغل خاص فکر کنین ناامید شده و فکرتون رو محدود کردین. به جای فکر کردن به یه شغل خاص به رشته های شغلی فکر کنین. مثلا اگه به حیوانات علاقه دارین می تونین دامپزشک شید. یه حرفه می تونه واسه چندین شغل کارایی داشته باشه. مثلا مهارت یه معلم در توضیح موضوعات پیچیده و انتقال پیام با استفاده درست از زبون می تونه از اون یه نویسنده خوب بسازه.

درباره صلاحیتای لازم تحقیق کنین

واسه رسیدن به شغل رویاهاتون باید ببینین چه صلاحیتایی نیازه. شاید واسه شغلی که می خواین واسه خودتون راه اندازی کنین نیاز باشه به کلاسای کار و کاسبی برید یا دوباره رشته لازم رو در دانشگاه پاس کنین.

کسائی که در اون زمینه شغلی کار می کنن رو بشناسین

از راه اینترنت یا از راه دوستان و آشنایان با کسائی که در اون زمینه شغلی فعالیت دارن رو بشناسین. گروه ها و انجمنای آنلاینی که در مورد رشته های شغلی مورد علاقه شما بحث می کنن رو پیدا کنین. با صحبت کردن با بقیه پیشنهادای زیادی واسه شروع کار دریافت می کنین.

یافته های تون رو آزمایش کنین

بعد از تکمیل تحقیقات انجام شده یافته های تون رو آزمایش کنین. این حرفه با سبک زندگی شما مناسبتی داره؟ تموم اطلاعات رو جمع آوری کرده و امتیازات و مشکلات اونو در نظر بگیرین. هنوز همون شور و اشتیاق رو نسبت به اون شغل دارین؟

مثبت فکر کنین و کم نیارین

ذهنما بسیار قویه و می تونه تعیین کننده شکست و موفقیت ما باشه. اگه می خواین به مسیرتون ادامه بدین باید تصور مثبتی داشته باشین. ممکنه تغییر شغل کمی شما رو بترسونه اما اگه احساس و گرایشای خودتون رو باور داشته و دنبال کنین به خودتون اجازه دادین که در زندگی شغلی جدید خوشحال و رضایت کافی داشته باشین. پس با خوشحالی مسیرتون رو دنبال کنین تا به جایی که می خواین برسین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

بدونیم چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *