حسین کمک

حسین کمک بازیگر باتجربه سینمای ایران که امسال دو فیلم ‘مزارشریف’ و ‘پدر اون دیگری’ رو روی پرده داشت از جمله هنرمندانیه که تلاش کرده در کنار کار هنر، شغل دوم خود رو هم داشته باشه.

حسین کمک که کارمند رسمی بانک مرکزیه در تازه ترین گفتگوی خود از دلایل حفظ شغل کارمندی بانک در کنار بازیگری سخن گفته.

با چنگ و دندون کار در بانک رو نگه داشتم

کمک میگه: من با چنگ ودندان کار در بانک رو نگه داشتم. چون ما به دید صنفی در بازیگری پشتیبانی نمی شیم. آدمایی رو دیدم که در حرفه بازیگری بودن ولی امنیت شغلی نداشتن. می دانم که سینما امنیت اقتصادی نداره. طبیعیه که به عنوان بازیگر حرفه ای تلاش کنم شغلم رو در بانک حفظ کنم.

با مکافات مرخصی بدون حقوق می گرفتم!

این بازیگر درباره دردسرهایی که واسه اجرای نقش در سینما داشته بیان می داره: با مکافات مرخصی بدون حقوق می گرفتم! این اواخر دیگه مأمور به تلویزیون شدم. ولی با چنگ ودندان شغلم رو نگهداشتم. چون می دونستم هیچ جا ازم پشتیبانی نمیشه.

همکارانم که در مقام استادی هستن، متأسفانه حتی بیمه هم ندارن

ایشون ادامه میده: همکارانم که در مقام استادی هستن، متأسفانه حتی بیمه هم ندارن! عقل سلیم می گوید به فکر آینده باشم. نمی توانم واسه چیزهای مورد علاقه شخصی ام، با آینده خودم و خونواده ام بازی کنم. اگه من عاشق سینما هستم به چه دلیل خونواده ام باید در سختی بیفته؟ شرط انصاف اینه که ابتدایی ترین امکانات رو واسه خونواده ام جفت و جور کنم. ما نمی توانیم در خلأ زندگی کنیم.

باید به آرمانها وفادار بود و تلاش کرد

بازیگر ‘خوشبختی آباد’ و ‘اقلیما’ خاطرنشان می سازه: همیشه گفته ام اگه آدم آرزو طلب باشه و واقعیت رو در نظر نگیره به شخص متوهمی تبدیل می شه. شما در صورتی آرزو گرا هستین که جایی رو واسه واقعیت در نظر بگیرین. نمی تونید چشمتون رو روی واقعیت ببندین و به ایده آ ل ها فکر کنین و آرمانگرا باشین. می تونید به آرزو ها وفادار بمونین و تلاش هم بکنین. اما واقعیت رو هم در نظر بگیرین…

حسین کمک در ۱۶ دی ۱۳۴۶ تو تهران به دنیا اومد. کمک بازیگری رو از تئاتر و در سال ۱۳۶۰ شروع کرد./ سیمرغ