شغل دوم گزارش گران فوتبالی

عادل فردوسی پور

به گزارش پرچم: فردوسی پور در نشریات نوشته شده هم دست داره. اون که اتفاقا کار فوتبال رو با گزارش نویسی در روزنامهای ورزشی شروع کرد، الان با یه ماهنامه خارجی همکاری می کنه.

مجله ورد ساکر یکی از نشریه های معتبر در دنیای فوتبال هستش، جاییه که بعضی وقتا فردوسی پور از فوتبال ایران در اونجا می نویسه. اون البته یه روز در هفته هم فارغ از مسائل فوتبال به دانشگاه صنعتی شریف میره تا به تدریس زبون انگلیسی بپردازه؛ روز سه شنبه.

– جهانگیر کوثری؛

سینماییا اونو به عنوان یه جفت و جور کننده فعال و مطرح می شناسن و فوتبالیا به عنوان یه کارشناس فوتبال و مجری برنامه های ورزشی. البته کوثری همون بازیکن اسبق استقلاله که بعد از دوران بازی فوتبال، به گزارشگری فوتبال روی آورد. بعدا در روزنامه همشهری استخدام شد و به عنوان دبیر سرویس ورزشی مشغول به کار شد.

اون همین یکی دو سال قبل از موسسه همشهری بیرون اومد و به نظر می رسید که به همون کار جفت و جور کنندگی بپردازه. ولی وقتی که پیشنهاد برنامه ورزشی شبکه دوم سیما به دستش رسید، نتونست از اون بگذره.

کوثری حالا مدتیه نام مجری برنامه «ورزش از نگاه ۲» رو یدک میکشه. در کنار اون البته سینما رو رها نکرد و الان هم ۳،۲ فیلمی رو جفت و جور کنندگی کرده که هنوز به مرحله اکران نرسیده.

جواد خیابانی؛

نام اون یادآور گزارشای حماسیه که خیلیا می گن که جواد خیابانی پتانسیل این رو داره که از هر مسابقه یه حماسه بسازه؛ حتی از بازیای دسته چندم فوتبال ایران. اون وقتی در نشریات نوشته شده مشغول به کار بود. البته اون هنوزم به این کار علاقه منده. اما جالبه بدونین که در این نشریه بیشتر از هر چیزی آگهیا توی چشمه و مجله ای تبلیغاتیه و در کنار اون آمار و ارقام لیگ دیده می شه.

البته اگه بدونین شغل دوم خیابانی چیه، مطمئنا به اون حق می دین. اون یه دفتر تبلیغاتی داره؛ با عنوان کانون آگهی و تبلیغات… وقتی که خیابانی در سازمان صدا و سیما حضور نداره، می تونین اونو در دفتر تبلیغاتی اش پیدا کنه.

پیمان یوسفی؛

همه کار پیمان یوسفی در سازمان صدا و سیما خلاصه می شه. اون که اسمش همیشه بعد از گزارشگرانی چون عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی و جواد خیابانی مطرحه، یکی از گزارشگران فعال این مجموعه هستش.

البته ممکنه بعضی این جمله رو مطرح کنن که «اگه اون جزو گزارشگران فعال صدا و سیما هستش، پس به چه دلیل در برنامه های ورزشی کمتر دیده می شه؟» البته به اونا باید حق داد. چون این افراد شاید از فعالیتای پیمان یوسفی در شبکه جهانی جام جم باخبر نیستن. به گفته خودش به غیر از گزارشگری فوتبال در برنامه سازی برنامه های ورزشی مشغول به کاره.

یوسفی میگه: «در شبکه جام جم کار جفت و جور کنندگی می کنم. در دو برنامه گزارش ورزشی و گزارش فوتبال لیگ یه مشغول هستم. البته گزارش ورزشی مثل همون برنامه فوتبال برتر شبکه ۳ه. در این برنامه ها به عنوان مجری هم جلوی دوربین تلویزیونی میام.»

مزدک میرزایی؛

نه مثل فردوسی پور و یوسفی جفت و جور کننده برنامه ایه و نه مثل خیابانی در فعالیتی دیگه. فعالیت هاش نسبت به دیگر همکارانش کمتره. از برنامه های ورزشی روزمره شبکه سوم سیما مثل بقیه سهم داره.

البته با فردوسی پور و یوسفی همکاریایی داره. در برنامه ۹۰ با فردوسی پور همکاری می کنه و با یوسفی در برنامه لیگ یه در شبکه جام جم. مزدک میرزایی الان با بعضی از رسانه های نوشته شده هم همکاری داره.

در روزنامه جام جم و سایت خبر آنلاین معمولا نویسنده گزارش لیگ قهرمانان اروپا هستش و البته مترجم مقالات ورزشی مجلات اروپایی هم هستش. به گفته خودش شغل دوم به اون شکل که می گن، نداره. اما مدتیه که ایده ای رو در سر می پرواند.

اینکه می خواد گردانده یه سایت ورزشی باشه. این موضوع از نگرانی هاش هستش و در آینده مطمئنا از اون خواهید شنید.

البته از اینکه اون مسوول یه خبرگزاری تخصصی فوتباله. می گن اون با همکاری یکی دو نفر از دوستان مطبوعاتی اش دست به اینجور کاری میزنه.

رضا جاودانی؛

رضا جاودانی خود رو به عنوان مجری برنامه های ورزشی شبکه سوم سیما مطرح کرد. بعدا مجری برنامه «دایره طلایی» شد که گفته می شد این برنامه کپی ورداری از برنامه ۹۰ه؛ فرقش اینه که برنامه «دایره طلایی» اختصاص داره به ورزش کشتی.

این برنامه بازم ادامه داره. کسی که مجری برنامه فوتبال برتر، لیگ قهرمانان اروپا و… هم هست. یعنی می شه همه اینا رو به فعالیتای رسانه ای ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن. باحال اینکه همه این کارا واسه جاودانی به عنوان شغل دوم مطرحه.

اینطوری که اون وکالت رو شغل اول خودش می دونه. وکیل پایه یه دادگستریه و نکته اینجاس که فعالیت رسانه ای رو زودتر شروع کرده. وکالت جاودانی عمر زیادی نداره و با همکاری یکی از دوستانش می خواد شغل اولش رو پیشرفت ببخشد.

 

جمع آوری: آلامتو