شلیک فضاپیماها به سیارک های تهدید کننده کره زمین

0 Comments

 محققان ناسا و آژانس فضایی اروپا می خوان با کمک دو فضاپیما، سیستم سیارکی دوتایی رو که در سال ۲۰۲۲ بسمت زمین حرکت می کنن، از راه خود منحرف کنن.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخورد سیارکای بزرگ با زمین با اینکه پدیده نادری حساب می شه، اما زمین در طول زندگی خود چندین بار تماشاگر این برخوردها بوده؛ حتی بعضی محققان می گن که برخورد یه شهاب سنگ بزرگ با زمین در ۶۵ میلیون سال قبل باعث نابودی نسل دایناسورها شده.

با پیشرفت فناوریا در بخش کاوشگرهای فضایی و تلسکوپای پر قدرت، امکان رصد سیارکای بالقوه خطرناک (PHA) واسه زمین هم جفت و جور شده، اما اصلی ترین رقابت در این مورد مقابله با سیارک هاییه که بسمت زمین در حال حرکتند.

ناسا با هدف بررسی وجود سیارکا، برنامه ای واسه انجام مأموریت سرنشین دار به یه سیارک دور دست تا سال ۲۰۲۵ میلادی در نظر گرفته.

تیم تحقیقاتی آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جون هاپکینز به سرپرستی پروفسور «اندرو چنگ»، طرحی واسه مقابله با سیارکای خطرناک ارائه کردن که جزئیات اون در نشست هفته گذشته انجمن ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شد.

سیستم سیارکی دوتایی Didymos سال ۲۰۲۲ میلادی بسمت زمین حرکت می کنه و محققان می خوان با کمک دوفضاپیما یکی از سیارکا رو از راه خود منحرف کنن. پهنای سیارک ۱۵۰ متره و فضاپیما می تونه بدون هیچ سختی ای در مدار اون حرکت کرده و اندازه جابه جایی سیارک از راه حرکت بسمت زمین رو بطور دقیق محاسبه کنه.

بر این پایه، دو فضاپیما بسمت سیارک دوتایی Didymos حرکت کرده و یه فضاپیما با برخورد به سیارک کوچیک تر، اون رو از راه حرکت به سمت زمین منحرف و فضاپیمای دوم هم این اتفاق رو رصد می کنه.

فضاپیمای اول با وزن ۳۰۰ کیلوگرم طراحی می شه و ناسا موافقت خود رو واسه تأمین بودجه این طرح اعلام کرده و فضاپیمای دوم هم بوسیله آژانس فضایی اروپا (ESA) طراحی می شه که در مرحله تعیین بودجه قرار داره.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *