این من هستم؟! به چه دلیل این طور در عکس بد افتاده ام؟

خیلی از ماه ها از عکس های خودمون راضی نیستیم یا دست کم تصور می کنیم عکس هایی که از ما گرفته شده ان، زاویه مناسبی ندارن، اگه تلاش کرده باشین از خودتون عکس بگیرین هم قضیه به همین ترتیبه، باید بارها عکس بگیرین تا آخرسر از کارتون راضی شید.

به طور مشابهی وقتی صدای ضبط شده خودتون رو گوش می کنین، بازم همین مسئله اتفاق می افتد، صدای ضبط شده ما با صدایی که ما خودمون هنگام صحبت می شنویم، فرق هایی داره.

اما به چه دلیل این طوره؟

در مورد صدا، قضیه خیلی راحت توجیه می شه: از اونجا که صدایی که ما از خودمون می شنویم، حاصل ترکیب صدای هدایت شده بوسیله هوا و صدای هدایت شده به گوشمون از راه استخون های و سینوس های سرمانه، پس صدای دریافتی مون تا حد زیادی با صدایی که بقیه فقط از راه هدایت هوایی می شن، فرق داره.

اما در مورد عکس، جواب رو می توان در تنها تو یه کلمه خلاصه کرد: آینه!

دلیل اینکه عکس هامون به نظرمون اینقدر عجیب می آیند و تصور می کنیم با خودمون شباهت کمی دارن، اینه که ما پیوسته واسه دیدن خودمون از آینه استفاده می کنیم.

منظره ای که ما در آینه می بینیم، منظره بسیار خاصیه، تنها خودمون هستیم که پیوسته خودمون رو از این زاویه می بینیم و بسیار بعیده که کسی که از شما عکس می گیرد، دقیقا با همون زاویه و از همون ارتفاع عکسبرداری کنه.

 

 کودک در آینه,عکس

در سال ۱۹۷۷، سه روانشناس به نام ها تئودور اچ میتا، مارشال دِمِر و جفری نایت، در جریان تحقیقی روی این نظریه کار کردن که افراد همیشه به عکس هایی که برابر تصاویر آینه ای هستن علاقه دارن تا عکس های دیگه.

حالا سؤالی که پیش میاد اینه که آخر به چه دلیل ما همیشه به تصاویر آینه ای خودمون بیشتر علاقه داریم، مگه نمی شه که شخصی از زاویه دیگری جذاب تر باشه، طوری که خودش هم راضی شه؟

رابرات زاجونک در دهه شصت میلادی، پدیده ای رو به نام پدیده روبرو شدن انحصاری یا mere-exposure ارائه داد، براساس این پدیده افراد تنها براساس روبرو شدن تکراری با یه چیز، ترجیحی نسبت به اون پیدا می کنن. این چیز می تونه یه صدای تکراری، نقاشی تکراری یا کلمات تکراری باشه.

واسه تسلی شما، باید اضافه کنم، که حس بدی که شما بعد از دیدن تصاویر غیرآینه ای تون پیدا می کنین، در افراد دیگه وجود نداره و اونا منطقا چون به دیدن تصاویر آینه ای شما عادت ندارن، عکس های شما رو طبیعی و مثل خود واقعی تون می بینن.

تصویر آینه ای

و به عنوان یه پیشنهاد، واسه گرفتن یه عکس برابر با تصویر آینه تون، خیلی تلاش نکنین، چون وقتی این عکس رو گرفتید و دوستانتون اون عکس رو دیدن، به شما خواهند گفت، اصلا مثل خودتون نیفتاده اید!

نفرت از قیافه خود یه دکتر