شناخت افراد از روی شخصیت ظاهری

0 Comments

چیجوری شخصیت افراد رو بشناسیم؟ میشه از روی ظاهر فردی به شخصیت اون فهمید؟

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ فهمیدن به شخصیت افراد همیشه سخته. اما این کار تاثیر بسیاری در روابط و چگونگی برخورد ما با بقیه داره. هیچ وقت نمیشه به طور مطلق به تموم ویژگیای شخصیتی یه فرد با نگاه به ظاهر اون فهمید، اما نگاه کردن به افراد می تونه کمک بسیاری در شناخت شخصیت کنه. با ما همراه باشین تا به بررسی ۹ ویژگی شخصیتی که فقط با نگاه کردن قابل کشفه، بپردازیم.

شناخت افراد فقط با توجه کردن به ظاهر ممکن نیس اما شاید این نگاه بتونه بعضی ویژگیای شخصی افراد رو به شما نشون بده. در ادامه ۹ حقیقت باحال در مورد افراد که فقط با نگاه به ظاهر افراد میشه فهمید رو تقدیم حضوتون می کنیم.

ظاهر می تونه بعضی وقتا گول زننده باشه، اما همیشه این طور نیس. گروهی از تحقیقات نشون میده که مردم می تونن حدسای بسیار دقیقی در مورد شما، فقط با یه نگاه کوتاه بر ظاهرتون، بزنن. حدسایی مانند اندازه هوش شما، گرایشات و علایقتان.

ما اطلاعاتی رو که به نظر خوب نیس رو در خود مخفی می کنیم و تلاش می کنیم که ظاهر خود رو حفظ کنیم. این متن رو بخونین تا فهمیده باشین که به طور ناخود آگاه چه اطلاعاتی از خود به طرف مقابل انتقال می دین؛ خواسته یا ناخواسته.

شما چقدر مایل به کسب تجربیات جدید هستین

در سال ۲۰۱۵ محققان از دانشجویان دانشگاهی در چین خواستن که به عکسای سلفی نگاه کنن و بگن که چه چیزایی از شخصیت افراد با نگاه به این عکسا می فهمن. همزمان با این کار مردمی که از خود عکس سلفی گرفته بودن، فرم تست شخصیت پر کردن.

شناخت ادما از روی ظاهر,شخصیت شناسی personality

در بیشتر موارد دانشجویان حدسای اشتباهی زدن، اما یکی از نظرات درست و دقیقی که دادن در مورد هیجان مثبت تو یه سلفی بود که کلا تمایل به کسب تجربیات جدید رو نشون می داد.

گرایشات شما

یه مطالعه کوچیک در سال ۲۰۰۸ ، از ۹۰ دختر و پسر دانشجوی لیسانس خواست تا با نگاه به تصاویر، به گرایشات فرد پی ببرن.

یافته ها نشون داد که شرکت کنندگان تا حد بسیاری درست قضاوت کرده بودن.

اندازه هوش شما

علم نشون میده که یه ناظر می تونه با یه تعامل کوتاه به اندازه هوش شما پی ببره ولی تنها وقتی شما در حال تلاش واسه باهوش نشون داده شدن باشین.

تو یه بررسی در سال ۲۰۰۷، از دانش آموزان یه کالج خواسته شد که درباره یه موضوع مشخص در گروه های دونفره به مدت پنج دقیقه صحبت کنن. به نصف شرکت کنندگان به طور خصوصی گفته شده بود که مثل افراد باهوش و دارای سررشته صحبت کنن. به بقیه افراد چیزی در این رابطه گفته نشده بود واز تموم این صحبتای گروهی فیلمبرداری شد.

شناخت ادما از روی ظاهر,هوش شما personality

پس از اونم گروهیا درباره این که طرف مقابل چقدر باهوش به نظر می رسه، فرم پر کردن. ۲۰ مرد و زن هم به تماشای این فیلما پرداختن و اونا هم فرمای آزمایش رو پر کردن.

همونجوریکه مشخص بود، شرکت کنندگان کلا قادر به تشخیص اندازه هوش هم گروهیِ خود نبودن. به صورت میانگین آدمایی که فیلما رو تماشا کردن، حدسای دقیق تری داشتن اما تنها وقتی که اونا در حال نظر دادن به آدمایی بودن که به اونا گفته شده بود مثل افراد باهوش صحبت کنن.

واسه توضیح بیشتر یه محقق بیان می کنه سیگنالایی که هوش کم یا زیاد رو در روابط اجتماعی نشون میده ممکنه با مدیریت افراد قوی تر شن. شاید انگیزه واسه انتقال یه حس، رفتار رو به طور طبیعی تقویت کنه.

اندازه تهاجمی بودن شما

یه آزمایش کوچیک در سال ۲۰۰۹ و در کانادا روی دانشجویان دختر دوره لیسانس انجام شد و نتیجه به این صورت بود که اونا تقریبا قادر بودن که فقط با نگاه به هرعکس در ۳۹ میلی ثانیه به طور دقیق آزمایش کنن که ۳۷ مرد متفاوت چقدر رفتار تهاجمی دارن.

محققان اندازه خشونت افراد رو با گرفتن عکسایی موقع انجام بازی کامپیوتری اندازه گرفتن. این عکسا وقتی گرفته شد که اونا می خواستن از یه بازیکن دیگه امتیاز بگیرن.

شناخت ادما از روی ظاهر,عصبانیت personality

محققان هم اینکه ارتباطی بین نسبت بیشتر ارتفاع به عرض در صورت مردا (بدون در نظر گرفتن حالات اونا) و سطح خشونت این افراد، به این نتیجه رسیدن و این جور دلیل آوردن کردن که چهره عصبانی باعث کوتاه شدن پیشونی و بالا اومدن لب بالایی می شه، که این نسبت رو زیاد می کنه.

اندازه لیاقت شما به عنوان یه رهبر

در سال ۲۰۱۲ محققان از دانشجویان خواستن که به ۱۰۰ عکس نگاه کنن. این عکسا از سرِ مدیران ارشدی که در شرکتای برجسته حقوقی فعال بودن، گرفته شده بود. از دانشجویان خواسته شد تا ویژگیای شخصیتی متفاوت اونا رو سبک سنگین کنن. ویژگیایی مثل تسلط و اندازه نفوذ، بلوغ صورت، توانایی اعتماد و اندازه خوشحالی.

شناخت ادما از روی ظاهر,رهبری personality

محققان نمرات اندازه تسلط و بلوغ صورت رو در یگ گروه با عنوان قدرت قرار دادن و نمرات اندازه خوشحالی و توانایی اعتماد رو در گروهِ خون گرمی قرار دادن.

آدمایی که امتیاز بالاتری در گروه قدرت داشتن، تمایل به مدیریت شرکتایی که سود تر هستن رو داشتن.

یافتهایی مشابه تو یه آزمایش دیگه به دست اومد. وقتی که شرکت کنندگان به عکسای هرساله یه کالج که از ۷۳ مدیر کالج، گرفته شده بود، نگاه کردن. بعضی از این تصاویر ۵۰ سال قبل گرفته شده بود.

اندازه برونگرا بودن شما

اگه شما مانند یه فرد برون گرا رفتار کنین، بیشتر افراد در تنها ۵۰ میلی ثانیه قادر به درک این موضوع هستن.

براساس یه مطالعه که در سال ۲۰۰۹ از راه محققان آلمانی انجام شد، مردم در اون به صدها تصویری که از صورت افراد گرفته شده بود نگاه کرده و شخصیت افراد رو آزمایش کردن. این تصاویر از آدمایی با ویژگیای شخصیتی متفاوت گرفته شده بود. محققان بیان می کنن که افراد برونگرا حالت شادتری در عکسا دارن پس پیدا کردن این افراد راحته.

اونا میگن که خیلی از افراد تلاش می کنن تا احساسات مثبت خود رو با لبخند زدن ، مخصوصا وقتی که از اونا عکس گرفته می شه، نشون بدن. اما افراد درون گرا این کار رو بیشتر کمتر و با مهارت کمتری انجام میدن.

اندازه آسیب پذیری شما

مردم نمی تواننددرباره شخصیت بقیه، براساس چگونگی راه رفتن، حدسای درستی بزنن. اما محققان نشون میدن که آدمایی مشخص مانند مجرمان روانی، می تونن فقط با نگاه چند دقیقه ای به راه رفتن ادما از اندازه آسیب پذیری اونا خبردار شن.

مثلا یه مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشون داد که یه زندانی که مشکلات روانی زیادی داشت می تونست آدمایی رو که در گذشته دچار فریب یا ظلم قرار گرفتن رو تشخیص بده، این تشخیص بیشتر بر مبنای چگونگی راه رفتن افراد بود.

شناخت ادما از روی ظاهر,personalityآسیب پذیری

بدیش اینه محققان بیان می کنن که این کار سختیه که به خود آموزش بدین تا به طور متفاوتی راه برید. پس اگه می خواین در امان بمونین، بهتره که روی عاملای دیگه در کنار راه رفتن، تمرکز کنین.

اندازه مذهبی بودن شما

افراد می تونن با یه نگاه ساده به شما و چگونگی لباس پوشیدنتان حدس بزنن که شما تا چه حد فردی معتقد و مذهبی هستین.

در سال ۲۰۰۹ یه مطالعه کشف کرد که به صورت میانگین ۱۲۳ دانشجوی دوره لیسانس تونستن حدسای درستی در مورد اندازه مذهبی بودن افراد، فقط با نگاهی ساده به عکسشون بزنن. این عکسا به طور کامل افراد گرفته شده بود.

شناخت ادما از روی ظاهر,personality9

در این مورد اندازه تعصب مذهبی آدمایی که از اونا عکس گرفته شده بود، با سوال از خود افراد و ۳ نفر دیگه که اونا رو خوب می شناختنند، آزمایش شد. تموم این افراد پرسشنامه هایی رو پر کردن.شرکت کنندگان حدس زدن آدمایی که خندون، پرانرژی و مرتب بودن، مذهبی تر باشن و واقعا این تشخیص درست بود.

خیلی مهمه که در این مطالعه افراد می تونستن برون گرایی، خوشحالی و اطمینان به خود رو در افراد تحت مطالعه تشخیص بدن.

اندازه خودشیفته بودن شما

تو یه تحقیق در سال ۲۰۰۹ محققان از دانشجویان تست شخصیت گرفتن. یکی از این تستا اندازه غرور رو نشون می داد. محققان از شرکت کنندگان خواستن تا ۳ نفر که اونا رو خوب می شناسه هم، این پرسشنامه های شخصیت شناسی رو در مورد فرد شرکت کننده، پر کنن. بعد از اون هفت دانشجوی دیگه به عکسای کامل از افراد شرکت کننده نگاه کرده و شخصیت اونا رو آزمایش کردن.

شناخت ادما از روی ظاهر,خودشیفته بودن

یافته ها نشون داد که به صورت میانگین، ناظران در تشخیص اندازه غرور افراد، فقط با نگاه به ظاهر فیزیکی اونا ، حدسای درستی زده بودن. نشونه های خاصی که ناظران بر مبنای اونا نظر داده بودن شامل تمیز و مرتب بودن ظاهر، نورانی بودن، آرایش و لباسای گران و شیک بود.

محققان بیان می کنن که این یافته های نشون میده افراد خودشیفته میخوان که ظاهر خود رو طوری تغییر بدن( آگاهانه یا ناخودآگاه) که افراد بیشتری رو به سمت خود جلب کنن.

خصوصیات افراد خوشبین

شخصیت شناسی براساس عکس پروفایل تلگرام

زومیت شخصیت شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *