شناسایی سن دقیق انسان با اسکن مغزی ممکن شد

0 Comments

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به شناسایی یه ساعت رشد درون مغز آدم شدن که با دقت تا یه سال فرق می تونه سن فرد رو نشون بده.

 

به گفته این محققان، این کشف می تونه از کاربرده های زیادی در پزشکی بهره مند بوده و بینش جدیدی رو در مورد چگونگی تغییر مغز در طول زمان ارائه کنه.

محققان با به کار گیری ام آرآی به اسکن مغز ۸۸۵ آدم از سه تا ۲۰ سال پرداختن. این اسکنهای مغزی واسه شناسایی ۲۳۱ بیان کننده زیستی آناتومی مغز استفاده شدن که در زمان ترکیب شدن می تونه سن فرد رو با دقت تا ۹۲ درصد نشون بدن.

به گفته محققان این کارکرد ماورای سنجشهای دیگه بیولوژیکیه. در حالیکه سنجشهای دیگه در گذشته از تک تک نشانگرهای زیستی مشابه استفاده می کردن، کلید این معما، شناسایی راهی واسه ترکیب این نشانگرها واسه ثبت طبیعت چند بعدی آناتومی مغز و الگوهای خاص تغییر رشد با بالا رفتن سن بود.

به گفته محققان، این حقیقت که اونا موفق به کشف یه سری از سنجشهای مغزی شدن که بطور دقیق می تونه سن تقویمی فرد رو تشخیص بده، معنیش اینه که رشد مغزی یا دست کم جنبه های آناتومیک اون بسیار بیشتر چیزی که تا الان تصور می شدف تحتِ کنترله.

نظم در این بلوغ متریک در بین کودکان دارای رشد معمولی نشون داده که ممکنه به شناسایی ناهنجاریا هم کمک کنه.

هنوز معلوم نیس که چیجوری این تغییرات آناتومیک از نظر رفتار انسانی با بلوغ در رابطه بوده که حتما با سن تقویمی درخشش پیدا می کنه.

محققان امیدوارن که این تحقیق بتونه در درک مکانیزمهای زمینه اختلالاتی مانند مشکل کم توجهی بیش فعالی و اوتیسم کمک کنه.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *