swimming pools

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اگه خیلی وقتا زیاد به استخر شنا می روید، ممکنه همیشه دچار عفونت قارچی شید. شک نداشته باشین از خودتون می پرسید به چه دلیل؟ عده ای فکر می کنند که شما عفونت قارچی رو از بقیه زنائی می گیرید که در استخر شنا می کنن. اما این غلطه. عفونت قارچی واژن، یه مریضی مسری نیس، و شما شک نداشته باشین از چند سلول کاندیدا آلبیکانس تصادفی که در استخر شناورند و منتظرن که وارد واژنتان شن، به اون حمله کنن، و شما رو به تموم اون علائم ناخوشایند دچار کنن، عفونت قارچی نمی گیرید!

اما استخرهای شنا در واقع می تونن باعث عفونت های قارچی واژن شن، شاید به دلیل مواد شیمیایی موجود در استخر که می تونن PH واژن شما رو تغییر داده و افزایش شدن کاندیدا (که بخشی از فلورای واژن شماس) رو آسون تر کنن.

اجازه بدید توضیح بدم که چیجوری عمل می کنه: کلر، یه ماده شیمیایی متداوله که واسه پاکسازی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد، کلر در نابود کردن تموم شکل های جور واجور باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها بسیار موثره، و آب رو واسه شما سالم می کنه تا از اون لذت ببرین. با اینحال، تموم باکتری ها بد نیستن. بعضی باکتری های بی آزار در بدن شما وجود دارن که به دفع حملات بوسیله میکرو ارگانیسم های بی آزار مانند کاندیدا کمک می کنن. وقتی که تعادل میکرو ارگانیسم های دوست و دشمن بهم بخوره، شما شاید دچار یه عفونت قارچی یا واژینوس باکتریال، و هم اینکه شکل های جور واجور دیگه التهاب در داخل ناحیه واژن می شید.

چیجوری بعد از شنا، از عفونت قارچی جلوگیری کنین؟

  • بعد از شنا، واسه ایجاد دوباره یه فلورای باکتریایی سالم در واژن تون، یه شیاف پروبیوتیک در طول شب بذارین.
  • واسه افزایش ایمنی و جلوگیری از کاندیدا، هر روز از مکمل پروبیوتیک استفاده کنین.
  • بدون این دست اون دست کردن بعد از شنا، مایوی خیس تون رو در بیارین. رطوبت، یه بستر مناسب واسه رشد کاندیداه.
  • واژن تون رو با ملایمت، و با یه هوله ی تمیز خشک کنین. واسه جلوگیری از سوزش، از مالش دادن اون دوری کنین.
  • از گذروندن زمان زیاد در جکوزی و استخرهای شنای گرم دوری کنین. گرما، رطوبت و کلر، شما رو بیشتر مستعد دچار شدن به عفونت قارچی واژن می کنه.
  • تلاش کنین در دور و بر محل زندگی تون، استخرهایی رو پیدا کنین که با ازن یا UV پاکسازی می شن. این استخرها هم از مواد شیمیایی استفاده می کنن، اما بسیار کمتر از استخرهای شنای معمولی.

می توانم با یه عفونت قارچی به استخر بروم؟

شما می تونید در طول یه عفونت قارچی به شنا برید، اما من این کار رو پیشنهاد نمی کنم. همونطور که قبلا گفتم، آب کلر زده، میکرو فلورای واژن شما رو بر هم می زند و می تونه باعث از بین رفتن باکتری های خوب (پروبیوتیک ها) شه. وقتی که شما یه عفونت قارچی دارین، در واقع به هر مقدار ممکن از اون باکتری نیاز دارید، چون اونا اسید لاکتیک تولید می کنن، که PH واژن رو تغییر داده و رشد کاندیدا رو سخت می سازه.

پیشنهاد می شه که بمنظور سرعت بخشیدن به مراحل خوب شدن و جلوگیری از عفونت های بعدی، به همراه شیاف های ضد قارچ، از شیاف پروبیوتیک هم استفاده کنین. پس اگه می خواهید به سرعت بهبود یابید، دست کم تا یه هفته پس از پنهون شدن علائمتان، از رفتن به استخر دوری کنین، و بجای اون، واسه شنا به یه دریا یا دریاچه برید.

نتیجه

با اینکه شنا کردن در استخر می تونه باعث عفونت قارچی واژن شه، اما شنا، یه فعالیت آرامش بخشه که باعث افزایش سلامتی شما می شه. اگه به نکات گفته شده در بالا عمل کنین، میتونین از گرفتار شدن به عفونت های قارچی در آینده دوری کنین.

لطفا تجربیات خود رو در بخش نظرات با ما در میان بذارین. شاید کارای دیگری وجود دارن که شما می تونید واسه جلوگیری از عفونت قارچی پس از شنا انجام بدین، اما من در لیستم ذکر نکرده ام. به ما بگید که چه کارایی واسه شما تاثیردارن.

بهترین و زیباترین استخرهای جهان + عکس

استخرهای لوکس و مجهز تهران

استخر مجله تناسب اندام