شهر کوتوله‌ ها در کرمان ؟ + عکس

0 Comments

شهر کوتولهادر حاشیه کویر شهداد، شهری در ابعاد بسیار کوچیک که در خونه های چند وجبی اش آدم کوتوله هایی سکونت داشته ان پس از قرن ها فراموشی سر از خاک بیرون آورده تا تمدنی با بیشتر از ۵ هزار سال حکومت رو که در سینه این شهر کوچیک و اعجاب آور مدفون بوده، رو کنه.

به گزارش ایسنا، شبکه ایران در ادامه اضافه کرد: در حاشیه کویر شهداد، شهری در ابعاد بسیار کوچیک که در خونه های چند وجبی اش آدم کوتوله هایی سکونت داشته ان پس از قرن ها فراموشی سر از خاک بیرون آورده تا تمدنی با بیشتر از پنج هزار سال حکومت رو که در سینه این شهر کوچیک و اعجاب آور مدفون بوده، رو کنه.

در این شهر پنج هزار ساله آدم هایی زندگی می کردن که قدی کمتر از یه متر داشته ان و بخاطر این به شهر کوتوله ها معروف شده بود که کوچه ها و خونه هاش حتی با تنور هایی که در اونا نون می پختند همه و همه به اندازه های کوچیک و متناسب با آدم کوتوله ها ساخته شده. این شهر که در ۱۰۰ کیلومتری کرمان و در حاشیه غربی کویرلوت قرار گرفته توجه خیلی از باستان شناسا رو به خود جلب کرده اما هیچ وقت پاسخی منطقی در مورد دلایل ساخت این شهر عجیب داده نشده.

مسئولان میراث فرهنگی وجود شهر کوتوله ها رو تکذیب می کنن اما هیچ گاه نتونستن توضیح بدن که دلیل ساخت این شهر و از همه مهمتر به کار گیری وسایل تعبیه شده در این شهر کوچیک چی بوده.

بعضی از کارشناسان می می گن اجساد مومیایی شده مربوط به کودکانیه که به دلایلی سال ها قبل فوت کرده ان. با اینحال داستان های شهر کوتوله های استان کرمان ادامه داره و کسی نتوانسته س جوابی مناسب در این مورد ارائه دهد.

بعضی بر این عقیده هستن که هزاران سال قبل مردمون این شهر به دلیل عواملی نامعلوم که شهر رو تهدید می کرده و واسه حفظ جون خود مبادرت به گل اندود کردن در خونه ها و بستن اونا کرده ان و در حالی که خونه ها و اشیای درون اونا سالم بوده ان شهر رو به حال خود ر ها کرده و رفته ان.

عکس آدم کوتوله

با وجود کشفیات اون دوران، پس از انقلاب هم چهار فصل جستجو در این منطقه صورت گرفته که یافته های خیلی از جمله محله بندی شهر ها براساس صنوف کشف شد. مردمون با تمدنی قدیمی که هزاران سال قبل در این منطقه زیست می کرده ان و محله های جور واجور از جمله محله جواهر سازان و کشاورزان و پیشه وران داشته ان.

میرعابدین کابلی، سرپرست وقت باستانشناسی منطقه تاریخی شهداد می گوید: مردمون این شهر پنج هزار سال قدمت تمدن دارن و یافته های حاصل از جستجو ها نشون می دهد مردمانی فکور و دارای تمدن و قوی در این منطقه زیست می کرده ان.

ایشون درباره دلیل ترک این شهر بوسیله ساکنانش اعلام میکنه: دلیلی این شهر رو تهدید می کرده، بررسی های میدونی نشون می دهد مردم موقع ترک شهر واسه برگشت امید داشته ان طوری که خیلی از جواهرات و مهره ها و اشیای لازم واسه زندگی رو درخانه ها ر ها کرده ان و با فرصتی که داشته ان در خونه رو با خشت بسته ان و به محلی دیگه رفته ان اما هیچ وقت باز نگشته ان. ایشون اضافه می کنه: این شهر در راه گردشگری قرار گرفته و اگر گردشگران بخوان از این شهر کوچیک بازدید کنن و در کوچه ها و خونه های بسیار کوچیکی که کمتر از یه متر ارتفاع دارن قدم بزنن می تونن تو یه روز حیرت زدگی های بسیاری رو ببینن.

صدوقی ادامه میده: شهر کوتوله ها تا شهر کرمان تنها یه ساعت فاصله داره و واسه رسیدن به این شهر باید از جاده قدیم کرمان – ماهان به سمت سیرچ حرکت کنن.

صدوقی درپایان می گوید: شهر کوتوله ها در حاشیه و چسبیده به شهر شهداد قرار داره اما این پایان ماجرا نیس چون مسافران پس از ورود به شهداد در نزدیکی عجایب زیبای کویر قرار می گیرند.

ایسنا مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *