شوره سر و راه های درمان آن

0 Comments

شوره سر و راه های درمان اون

وقتی اسم شوره سر به میان میاد، معمولا این سوال مطرح می شه که با چه شامپو یا دارویی می توان به جنگ اون رفت؟

وقتی به بازار شامپوهای ضدشوره مراجعه می کنین، با یه عالمه از اسامی جور واجور مواجه می شید….

پس در انتخاب نوع شامپو دچار دودلی می شید. در اینجاس که هرکسی بنا به سلیقه خودش یه جور شامپو رو انتخاب کرده و ازش استفاده می کنه و نتیجه ای هم می گیرد یا اینکه عاقلانه تر عمل کرده و به یه متخصص پوست مراجعه می کنه و دکتر، پس از معاینه، تشخیصی واسه مریض می گذارد و بهترین نوع شامپو رو واسه اون تجویز می کنه و روش مصرف اون رو هم ارائه می دهد.

یکی از شایع ترین دلیل های شوره سر، درماتیت سبورئیکه؛ التهاب طولانی پوست در مناطق پر از غدد چربی ساز مثل پوست سر و صورت، گوش ها، قفسه صدری، پشت، چین های زیربغل، کشاله ران و ناف .

دلیل بروز شوره سر در این بیماران، بیشتر پرکاری غدد چربی ساز پوست تحت تاثیر هورمون های مردونه (موجود در زنان و مردان) و تجمع بیشتر یه جور مخمر به نام مالاسزیاست که در پوست چرب این افراد افزایش پیدا می کنه و به عنوان یه عامل محرک در این افراد مستعد به مریضی شوره سر عمل می کنه.

درماتیت سبورئیک یا اگزمای سبورئیک در ۲ مرحله از زندگی ظاهر می شه؛مرحله اول

از اول تولد شروع می شه و معمولا ۶ تا ۹ ماه و بعضی وقتا بیشتر به طول می انجامد که به وجود اومده بوسیله انتقال هورمون های مردونه از مادر به نوزاده و به صورت ورقه های سفید مایل به زرد و چرب روی سر و صورت خودنمایی می کنه و با دفع کم کم این هورمون ها از خون شیرخوار کم کم مریضی خود به خود برطرف می شه.

مرحله دوم

بروز این مریضی در دوران بلوغه و با ظهور هورمون های بلوغ و مردونه کم کم مریضی برگشت می کنه، به صورت شوره سر، خودشو نشون می دهد که معمولا روی یقه پیراهن ها و کت های مشکی به صورت پوسته های خشک و در مواردی، چربی های سفید مایل به زرد خودنمایی می کنه.

علاوه بر شوره سر، در مواردی، پوسته های خشک روی ابروها وکانال گوش و گونه ها و گوشه بینی دیده می شه که با مختصری قرمزی همراه س. دلیل های دیگه شوره سر، مریضی هایی هستن؛ مانند پسوریازیس، درماتومیوزیت، اگزمای آتوپیک، ایکتیوز و کچلی قارچی سر که هر کدوم شون علایمی دارن که بر بالین مریض می توان به اونا مشکوک شد و با آزمایش هایی به تشخیص قطعی رسید و با درمان های مناسب، اونا رو آروم کرد.

شوره ها و داروها

واسه درمان شوره سر و صورت می توان از کِرِم ها و لوسیون های کلوتریمازول و کتوکونازول، مرطوب کننده ها و کورتون های ضعیف و شامپوهای شامل سلنیوم سولفاید، زینک پریتینیوم و کتوکونازول استفاده کرد.

با به کار گیری موارد گفته شده بالا و پس از آروم شدن شدت شوره، می توان درمان رو قطع کرد و چون در ایجاد مریضی ، شرایط تغییر نکرده (یعنی پرکاری غدد چربی ساز هست و عامل مخمر قارچی هم به عنوان یه مخمر طبیعی روی پوست همه افراد و با تراکم بیشتر روی پوست بیماران گرفتار به اگزمای سبورئیک هست) با کم شدن عامل محرک مریضی و تولید کننده شوره سر، شوره کمتر می شه؛ چون این مخمر سرعت رشد و افزایش کندی داره ۲هفته تا چند هفته به طول می انجامد که دوباره به حساب قبلی برسه.

در این مرحله س که شوره و خارش سر دوباره برقرار می شه پس درمان ضدشوره هر چند هفته به صورت یه دوره باید انجام شه.

شوره سر تا آخر عمر

شوره سر با در نظر گرفتن اینکه دلیل های مسبب مریضی همیشه برقرار هستن، ممکنه تا آخر عمر وجود داشته باشه و درمان هم به صورت دوره ای انجام شه. آدمایی که مریضی پارکینسون دارن، با شدید شدن دوره هایی از شوره سر و صورت مواجه هستن و هم افراد گرفتار به مریضی ایدز، با شوره شدید و مقاوم به درمان های عادی مواجه می شن.

شامپوهای ضدشوره

شامپوها، ترکیب های مایع تمیزکننده ای هستن که به خاطر شست وشوی چربی های غدد چربی ساز پوست سر و بدن، سلول های لایه شاخی جدا شده از پوست سر، شوره سر و آلودگی های محیطی مانند ذرات گرد و غبار و دوده سوخت های فسیلی طراحی شده ان.

محتوای تمیزکننده ها و شست وشوکننده ها، عوامل کف کننده، حالت دهنده ها و نرم کننده ها، کلفت کننده های تار مو، عطرها، ترکیب های محافظ و در مواردی ویتامین ها هستن. پس براساس وضعیت کف سر و ساقه موها، شامپوهای متفاوتی عرضه شده:

۱٫شامپوهایی واسه موهای چرب که به شدت چربی ها رو در خود حل کرده و می شویند ومقداری هم نرم کننده دارن.

۲٫شامپوهایی واسه موهای خشک که یه تمیزکننده بسیار ملایم هستن و شامل مقادیر فراوون نرم کننده هستن.

۳٫شامپوهای ضدشوره که واسه درمان شوره سر طراحی شده و شامل تراش دهنده لایه شاخی وترکیب های ضدقارچی، ضدالتهابی وضدتکثیر بخش سطحی پوست هستن.

۴٫شامپوهای حرفه ای که واسه شست وشوی موها پس از رنگ کردن ساخته شده و مانع متورم شدن تار موها می شن.

۵٫شامپو بچه که شامل یه تمیز کننده ضعیف بوده و در صورت واردشدن به چشم، موجب بی حسی سطح چشم شده و مانع سوزش و قرمزی ملتحمه می شه.

… و اما بعد از شامپو

شامپوها اگه بخوان چربی پوست سر و موها رو به طور مناسب بزدایند و برطرف کنن به طور ثانویه موجب زبر و خشک وکدر شدن ساقه موها می شن و بالطبع، شونِه کردن و آرایش کردن اون رو با مشکل مواجه می کنن.

فر و رنگ کردن دائمی موها موجب آسیب به پوشش ساقه موها می شه که عوارضی مانند خش شدن، شکنندگی و گره خوردن موها رو هم به دنبال داره و پس واسه مقابله با آسیب های ساقه موها و درخشنده کردن اونا کاهش شکنندگی، کاهش سوراخ سوراخ شدن ساقه موها، افزایش قدرت و استواری ساقه موها و بازسازی پروتئین های آسیب دیده ساقه موها لازمه که ازحالت دهنده ها و نرم کننده ها استفاده کنیم.

نرم کننده ها، بارهای منفی الکتریکی که در اثر شونِه کردن در موها به وجود میاد و موجب دور شدن تارموها از هم می شه رو خنثی کرده و به حالت دادن موها کمک می کنه. هم اینکه نرم کننده ها هیچ گاه باعث ریزش موها نمی شن؛ در حالی که عده ای به غلط باور دارن که این ترکیب ها موجب ریزش موها می شن.

 

جمع آوری: آلامتو

 

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

بازنشر درمان شـوره سـر دلیل شـوره سـر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *