شکار عسل وحشی در دل طبیعت

0 Comments

اهالی یه قبیله نپالی قرن هاست که شغل سخت و پرخطر اجدادشان رو دنبال می کنن: شکار عسل از کوهپایها! شغلی که خیلی وقتا به قیمت جانشون تموم می شه اما حتی مرگ هم اونا رو از بالا رفتن ارتفاع چند ده متری با طناب باز نمی داره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: شکارچیان عسل در پای صخره آتیش بزرگی برپا می کنن و با دو چوب بلند بامبو از طناب بالا می رن تا با یه چوب زنبور رو از کندو بیرون کرده و با چوب دیگه موقعیت سبدی رو که قراره کندو رو در اون بندازن تنظیم کنن؛ کار سختی که خیلی وقتا با سقوط شکارچیان عسل، مرگ اونا رو بر صخره های کوهپایه ای هیمالیا میسازه.

شکارچیان عسل / عکس

شکارچیان عسل / عکس

شکارچی عسل طبیعی

شکارچیان عسل / عکس

نپالیا با اینکه دوبار در سال به شکار عسل می رن اما عسل بهاره واسه اونا به مراتب پرسودتر از عسل پاییزیه. اونا در بهار می تونن عسل سرخ رنگ مرغوبی رو جمع آوری کنن که خاصیت آرامش بخشی و آرامش دهندگی داره و به قیمت بالایی به فروش می رسه.

اما جمع آوری عسل به این روش تنها یه شغل پرریسک و پردرآمد نیس. نپالیا این مراسم رو با آداب و رسوم مذهبی شون ترکیب کردن و هربار قبل از این مراسم با چیدن ظروف میوه، برنج و گلای فراوون، از خدای صخره ها تشکر می کنن.

شکارچیان عسل / عکس

شکارچیان عسل / عکس

مراسم شکار عسل در نپال حاشیه های دیگری هم داره. این مراسم به طور کامل مردونه س و زنان حتی حق تماشای اونو هم ندارن. عوضش، مردها در تیمای ۱۰تا ۱۲نفره راهی صخره ها می شن و محصول ۶ماه زنبورهای هیمالیایی رو برداشت می کنن.

شکارچیان عسل / عکس

جمع آوری عسل به این روش ۲-۳ساعت زمان می بره و بعد از پر شدن سبدها، شکارچیان پایین کشیده می شن تا نماینده تیم بعدی واسه جمع آوری عسل بالا بره.

با تموم اینا، خطراتی مثل جنگل زدایی، احتمال انتقال مریضی بین حشرات و آدم و مرگ و میر زیاد شکارچیان باعث شده دولت نپال به فکر مالکیت این صخره ها دربیاد و برداشت عسل از این صخره ها رو منظم کنه. کاری که اهالی بومی و سنتی نپال با اون موافق نیستن.

شکارچیان عسل / عکس

شکارچیان عسل / عکس

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

خواص عسل واسه تقویت موی سر

عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *