ایران

معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات شکایت از ۲۰ شرکت اروپایی به دلیل نبود تعهد به قرارداده های نفتی با ایران در طرحهای پالایشگاهی، اعلام کرد: پس از اخطار های نفتی ایران، بعضی از این شرکتها از راه واسطه ها به تعهدات خود عمل کردن.

علیرضا ضیغمی در گفتگو با مهر درباره جزئیات شکایت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از شرکتهای اروپایی به مراجع بین المللی، گفت: در چند ماه گذشته بعضی از شرکتهای خارجی و مخصوصا بعضی از شرکتهای صاحب لیسانس اروپایی طرف قرارداد با ایران در طرح پیشرفت پالایشگاه های نفت به تعهدات قراردادی خود معتقد نبوده ان.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه براساس چارچوب و مفاد قراردادی تذکراتی به بعضی از این شرکتهای خارجی داده شد، گفت: پس از اخطار های نفتی ایران بعضی از این شرکتها از راه واسطه ها به تعهدات خود عمل کردن.

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی هم اینکه از دریافت بعضی از کالا و قطعات یدکی لازم طرحهای پیشرفت پالایشگاه های نفت از طریق بعضی از این شرکتهای خارجی خبر داد و اضافه کرد: با این وجود هنوز تعدادی از این شرکتهای به تعهدات قراردادی خود در قابل طرحهای پیشرفت ای پالایشگاهای نفت عمل نکرده ان.

 

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه با وجود غیبت شرکتهای خارجی در شرایط فعلی عملیات راه اندازی و پیش راه اندازی واحدهای جور واجور فرآیندی طرحهای پیشرفت پالایشگاه ها داره انجام میشه، گفت: راه اندازی بعضی از این واحدهای پیچیده حتی منتهی به تعجب شرکتهای خارجی صاحب لیسانس شده.

 

این مقام مسئول در جواب به سئوال خبرنگار مهر که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی می خواد از چند شرکت خارجی به دادگاه های بین المللی شکایت کنه، توضیح داد: در کل نزدیک به ۴۰ شرکت خارجی به تعهدات قراردادی خود در طرحهای پالایشگاه های نفت عمل نکرده بودن.

 

ایشون با بیان اینکه پس از اخطار های ایران نزدیک به نصف این شرکتهای با ارسال لوازم یدکی و از راه واسطه ها به تعهدات قراردادی خود جامه عمل پوشوندن، گفت: با این وجود ایران از ۲۰ شرکت خارجی دیگه به دلیل نبود تعهد به قرارداده های نفتی خود در قبال ایران شکایت می کنه.

 

به گزارش مهر، همزمان با افزایش تحریم ها و نبود تعهد شرکت های خارجی لیسانس و علم فنی در طرح های پالایشگاهی ایران، رستم قاسمی وزیر نفت با ارسال دستوری به علیرضا ضیغمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی ایران خواهان توقف خرید خارجی لیسانس در طرح های پالایشگاهی شد.
 
این دستور وزیر نفت در حالی صادر شده که در ماه های گذشته راه اندازی واحدهای صاحب لیسانس پالایشگاههای شازند و تهران در غیاب شرکتهای اروپایی انجام شده و حتی شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از این شرکتها به دلیل نبود تعهد به قرارداده ها به مراجع بین المللی شکایت کرده.
 
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی سال گذشته خطاب به این شرکتهای اروپایی اعلام کرده بود: این شرکتها در آینده نقشی در بازار صنایع نفت و گاز ایران ندارن.
 
در همین حال، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی می خواد از شرکت نفتی مون آلمان به دلیل نبود اجرای تعهدات قراردادی خود در طرح پیشرفت پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به اتحادیه اروپا شکایت کنه.
 
این شرکت آلمانی یکی از ۲۰ شرکت خارجی بوده که قبل از تصویب قطعنامه های ضد ایرونی و تحریم صنعت نفت ایران قراردادی به خاطر فروش، نصب، راه اندازی در بعضی از لوازم پیچیده دوار مثل بعضی از توربوکمپرسورها با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران امضا کرده بود.

noindex