به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ محققان به این نتیجه رسیدن که استفاده کنندگان مواد روان گردان و مخدر که به این مواد وابسته نمی شن، لوب جلوی مغز اونا یعنی همون بخش مربوط به قوه دوری بزرگتر از افرادیه که به مواد مخدر وابسته شده و به اصطلاح معتاد می شن.

تحقیقات دانشگاه کمبریج از آدمایی که دائم کوکائین مصرف می کردن یه اسکن مغزی و یه سری پرسشهای کامل شخصیتی انجام دادن. درحالی که اکثریت آدمایی که از کوکائین استفاده می کردن به این مواد معتاد بودن، اما در میان اونا آدمایی هم حضور داشتن که برخلاف استفاده چندین ساله به این مواد وابسته نشده بودن.

تصویر سمت چپ نشون دهنده نقاط اتکای آدما به کوکائینه، اندازه ماده خاکستری مغز این ادما از حد عادی کمتره. تصویر سمت راست نشون دهنده لوب قدامی مغز افرادیه که کوکائین مصرف می کنن اما اندازه ماده خاکستری اونا زیادتر از اندازه معموله

محققان کشف کردن که یه منطقه در لوب قدامی مغز هست که به اراده کردن و دوری رابطه داره و این منطقه در آدمایی که مخدر مصرف می کنن اما معتاد نمی شن از حد عادی بزرگتره.

اونا اعلام داشتن که این افزایش غیرعادی حجم ماده خاکستری در مغز به کار گیری مخدر رو در فاصله زمانای کوتاه تر ممکنه نشون دهنده مقاومت در برابر اثرات کوکائین باشه.

این گروه تحقیقاتی به این نتیجه رسیدن که همون منطقه در آدمایی که به کوکائین معتاد شدن به شکل زیادی کم شده. با اینکه اونا باور دارن که بعضی از این تغییرات در نتیجه به کار گیری مواد انجام شده و دوری رو در اونا از بین برده.

دکتر کارن ارش رئیس این گروه تحقیقاتی گفت که باور به مواد مخدر هیچوقت طی یه شب رخ نمی ده و به کار گیری اون به صورت عادت فرد رو معتاد می کنه.

آزمایشهای شخصیتی هم نشون دادن که افراد معتاد دارای دو ویژگی بودن که ترکیب اونا می تونه ناخوشایند باشه. این دو ویژگی عجله بدون فکر و وسواس فکریه. این دو ویژگی به اینجور آدمایی یه التزام غیرقابل کنترل واسه دست زدن به هرکاری بدون فکر کردن و تکرار اون تا تبدیل شدن به عادت رو میده.

براساس اظهارات دکتر ارش، این یافته های نشون میده که استراتژیهای پیشگیرانه در شرایطی موثرتر هستش که آدمایی که در خطر قرار دارن برحسب شخصیت و ساختار مغز خود با رفتار و رویکردهای مناسبی رو به رو شن.

 

باشگاه خبرنگاران