همیشه خودتون رو هنگام سوال از پزشکان پرستاران و داروخونه آزاد احساس کنین و هر مقدار که لازمه سئوال کنین. اگه متوجه جواب سئوال نشدید، دوبارهً سئوال کنین تا فهمیده باشین.

 

واسه این که مطمئن شید تموم جوابایی که می خواین رو گرفتین، بهتره یه لیست از سئوالای خود رو قبل از مراجعه به دکتر جفت و جور کنین.

شیمی درمانی در کجا انجام می شه ؟

شیمی درمانی در محلای مختلفی می تونه انجام شه :

ـ منزل

ـ مطب دکتر

ـ کلینیک

ـ بیمارستان به صورت سرپایی و یا بستری

انتخاب محل شیمی درمانی بسته به نوع درمان، نوع داروها، نوع بیمه و در آخر تمایل خود شما داره. بیشتر بیماران، شیمی درمانی رو به طور سرپایی دریافت می کنن. گاه ها، ممکنه شیمی درمانی در بیمارستان شروع شه تا مریض در شروع درمان به طور دقیق تحت نظر قرار گرفته شه و در صورت نبود بروز آسیب، بعد درمان به صورت سرپایی ادامه یابد.

واسه چه یه مدت باید شیمی درمانی شد؟

جواب این سئوال بستگی داره به :

ـ نوع سرطان

ـ هدف درمانی

ـ نوع داروهایی که مصرف می شه

ـ جواب بدن به این داروها

شما ممکنه هرروز، هر هفته و یا هرماه طبق برنامه، شیمی درمانی دریافت کنین. شیمی درمانی معمولاً به صورت دوره ای تجویز می شه که در فواصل اون درمان قطع و به اصطلاح به مریض استراحت داده می شه.

این دوره های استراحت به بدن شما این شانس رو میده که سلولای جدید سالم ساخته و قدرت خود رو به دست آورد. شما باید از تیم درمانی خود، فواصل درمانی و مدت اونو سئوال کنین.

وابسته بودن شما به فواصل درمانی جهت کارکرد درست داروها خیلی مهمه. در این برنامه درمانی، گاه ها به عللی از جمله تعطیلات ممکنه تغییرات مختصری داده شه. اگه شما به علتی یه دوره درمانی رو مراجعه نکردین، حتما خیلی سریع به دکتر خود اطلاع بدین.

گاه ها دکتر مجبوره براساس یافته های آزمایشات خونی و مشکلات دیگه، زمان درمان شما رو به تاخیر اندازد. دکتر شما میگه که در این دوره چیکار باید کنین و چه مدت درمان به تاخیر میفته.

شیمی درمانی چیجوری تجویز می شه؟

شیمی درمانی به روشای جور واجور از جمله از راه ورید و یا از راه خوراکی و یا از راه تزریق عضلانی و گاه ها زیرجلدی تجویز می شه.

ـ تزریق وریدی: در بیشتر موارد شیمی درمانی از راه تزریق وریدی انجام می شه. بیشترً یه سوزن باریک در عروق وریدی پشت دست و یا قدام ساق دست در هر بار شیمی درمانی گذاشته شده و در آخر شیمی درمانی خارج می شه.

در صورت بروز هر کدوم از مشکلات زیر اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شیمی درمانی، فورا باید به پرستار و یا دکتر اطلاع بدین:

* اگه شما سرمای شدید و یا گرگرفتگی و یا ناراحتی عجیب در دور و بر محل ورود سوزن موقع شیمی درمانی احساس کردین.

* هرگونه درد، سوزش، قرمزی پوست، ورم و یا احساس ناراحتی که اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین و بعد از تموم شدن شیمی درمانی حس کردین، گزارش کنین.

شیمی درمانی وریدی ممکنه از راه کاتتر و یا پورت و یا از راه پمپ تجویز شه.

کاتتر یه لوله نرم و باریک و ارتجاعیه که تو یه رگ بزرگ وارد می شه و تا وقتی که نیاز باشه جهت مریضایی که نیاز به تزریقات وریدی تکراری دارن حفظ می شه.

از راه این کاتتر، هم میشه تزریقات رو انجام داد و هم نمونه گیری خون انجام داد. گاه هاً این کاتترها رو به یه پورت وصل می کنن. پورت یه وسیله پلاستیکی و یا فلزیه که در زیر پوست کار گذاشته می شه و میشه تا وقتی که نیازه ازش استفاده کرد. گاه ها جهت تنظیم سرعت تزریق، از پمپ استفاده می شه.

اکثرا پمپا متحرک و قابل جابه جایی هستن که به مریض اجازه میده موقع درمان، جنب و جوش داشته باشه.

کاتترها، پورتا و پمپا هیچ کدوم ایجاد درد نمی کنن، به شرطی که درست کار گذاشته شده باشن و خوب از اونا نگهداری و مراقبت شه.

کاتترها معمولاً در عروق بزرگ به خصوص درقدام قفسه صدری و وریدهای مرکزی کارگزاری می شه. میشه از کاتترهای محیطی در قدام ساق دست هم استفاده کرد. بعضی وقتا کاتترها رو در شریانا کارمی گذارن. جهت تزریق درون نخاع و درون حفرات بدن مانند درون شکم و لگن و قفسه صدری هم از کاتترها استفاده می شه.

ـ درمان از راه دهن یا خوراکی: بعضی وقتا داروهای شیمی درمانی رو به صورت قرص و کپسول مصرف می کنن.

ـ درمان از راه تزریق: از سوزن و سرنگ جهت تزریق دارو به یکی از روشای زیر استفاده می شه:

ـ درون عضلانی

ـ زیرجلدی

ـ تزریق درون ضایعه از راه پوست

شیمی درمانی و مقاوم شدن سلولای سرطانی

با اینکه شیمی درمانی یکی از راهکارهای موثر در درمان سرطانای مختلفه، اما به نظر می رسه خودش روی سلولای سالم بدن اثر میذاره و باعث می شه که با تولید یه جور پروتئین، به رشد و مقاوم تر شدن سلولای سرطانی کمک شه.

تصور کنین که خونه شما دچار آتیش سوزی شده و آتیش نشونا، مشغول رسوندن آب واسه خاموش کردن آتیش باشن. در این حالت، اگه ببینین ریختن آب در واقع باعث افزایش شعله های آتیش می شه چه فکری می کنین؟

به نظر می رسه این همون اتفاقیه که در مورد شیمی درمانی و سرطان میفته.

به گزارش دیسکاوری، محققین در مطالعه جدید خود نشون دادن که با اینکه ما فکر می کنیم شیمی درمانی، درمانی موثر واسه سرطانه، اما در واقع می تونه کاتالیزوری بسیار آسیب زننده باشه.

شیمی درمانی سلولای سرطانی رو نابود می کنه و به خاطر همین طبیعت تهاجمی، این روش درمانی بازم یکی از راه های پرکاربرد در مقابله با سرطانه. با این وجود، محققان اخطار میدن که شیمی درمانی در بعضی موارد خودش می تونه به رشد تومور سرطانی کمک کنه.

محققین، تاثیر شیمی درمانی رو بر مردان گرفتار به سرطان پروستات مورد مطالعه قرار دادن. اونا متوجه یه جور آسیب به دی.ان.ای سلولای سالم بدن این افراد شدن، طوری که این سلولا شامل مقدار بالاتری از ماده ای موسوم به دبلیو.ان.تی.۱۶.بی بودن، یه جور پروتئین که در واقع به باقی موندن سلولای سرطانی کمک می کنه.

پیتر نلسون، از مرکز تحقیقات سرطان فرد هوتچینسون واقع در سیاتل و از محققین این مطالعه در این باره میگه: “افزایش دبلیو.ان.تی.۱۶.بی چیزی بود که ما اصلا انتظارش رو نداشتیم. این ماده وارد تعامل با سلولای تومور نزدیک می شه و باعث می شه که اونا رشد کنن، حمله کنن و مهم تر از همه این که، در برابر درمانا مقاوم تر شن.”

نلسون و همکارانش در تحقیقات خود روی افراد گرفتار به سرطان سینه و سرطان تخمدان هم، همین یافته ها رو تایید کردن.