مریضی افسردگی بر طرز فکر، احساس و رفتار شخص تاثیر می گذارد. افسردگی می تونه باعث دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی های جسمی و روانی شه. افراد دپرس ممکن است در انجام وظایف روزانه ضعیف بوده و حتی احساس کنن، زندگی ارزش زندگی کردن نداره.

افسردگی فقط یه ضعف و ناتوانی نیس و نمی توان اونو خیلی راحت ندیده گرفت، بلکه یه مریضی طولانی مانند دیابت، فشارخون و … است که باید واسه درمان اون دست به کار شد. بیشتر افراد گرفتار به مریضی افسردگی بعد از مصرف دارو، جلسات مشاوره یا بقیه روشای درمان بهبود می پیدا کنن.

گجتای بسیاری واسه کاهش اثرات یا درمان مریضی افسردگی تولید و روونه بازار فناوری شدن اما حالا محققان اسپانیایی از ساخت کلاه پارچه ای خبر دادن که با تحریک الکتریکی مغز می تونه درمان افسردگی رو به دنبال داشته باشه.

کلاه ساخته شده از راه محققان شرکت Neuroelectrics در بارسلون در نگاه اول یه کلاه پارچه ای ساده بوده و به نظر نمی رسه که کاربرد پزشکی داشته و بیشتر مثل کلاه فضانوردان در دوران اتحاد جماهیر شوروی یا کلاه یه شناگر دهه ۱۹۳۰ میلادیه.

در پشت این کلاه و همونطور که در تصویر زیر دیده می شه، شبکه ای از سیما و یه بسته الکتریکی دیده می شه که ابزاری الکتریکی واسه تحریک مغز بوده و به خاطر شناسایی و درمان افسردگی یا بیماریایی مانند سکته مغزی استفاه می شه. محققان اسپانیایی فکر می کنن، افراد گرفتار به مریضی افسردگی با به کار گیری این فناوری و بدون حضور دکتر می تونن به درمان مریضی خود بپردازند.

درمان افسردگی به کمک فناوری

این کلاه «Fitbit for the brain » یا « فیت بیت واسه مغز» نام گرفته و با آزمایش امواج مغزی می تونه وضعیتای پزشکی رو تشخیص بده. از دیگر قابلیتای این کلاه میشه به تحریک مغز با کمک یه جریان ضعیف الکتریکی از راه الکترودهایی اشاره کرد که در دور و بر کلاه وجود داشته و می تونن در درمان مریضی موثر باشن.مخترعان این کلاه درباره کارکرد اون می گن: « وقتی که این کلاه بر سر بیماران قرار میگیره، الکترودهایی که در دور و بر اون تعبیه شدن براساس یه الگوی تعیین شده درمان رو شروع می کنن.»

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

noindex افسردگی خبرگزاری مهر