صبر برای به موفقیت

0 Comments

صبر موفقیت patience-success

«خدا به یه نفر هوش بدون صبر می دهد و به یکی صبر بدون هوش. بودن این دو ویژگی با همدیگه معمولاً نتیجه حیرت بیاری داره.» — والتر سی. کلاین

«صبر همراه و همدم خرده.» — سنت آگوستین

«اگه تاحالا کشف با ارزشی کرده باشم، این بوده که به صبر توجه بیشتری داشته ام تا به هر استعداد دیگه.» — ایزاک نیوتن

یکی از مفیدترین خصوصیاتی که فرد علاقه مند به پیشرفت می تونه داشته باشه، صبور بودن است. با صبر و همت می تونید به هر چیزی پیروز شدین.

اما به چه دلیل صبور بودن اینقدر سخته؟ چیجوری می تونید صبر رو در خودتون تقویت کنین؟ و صبر چیجوری می تونه به زندگی شما کمک کنه؟

به نقل از سایت مردمون؛ در زیر به هفت ایده ای اشاره می کنیم که کمکتون می کنه پاسختان رو به این سوالات پیدا کنین.

  1. برنامه ریزی اجتماعی سنگ می اندازد.

«چیجوری جامعه ای که روی پوره سیب زمینی فوری، مخلوط های کیک فوری، شام فریزشده، و دوربین های عکاسی فوری برقراره، می تونه به جوانان خود صبر آموزش دهد؟» — پاول سوینی

در جامعه امروز همه چیز به سرعت در حرکته. رضایت فوری تنظیمات پیش فرض ذهن خیلی از ماست.

اینا رو نمی بگیم که با جامعه امروز مخالفت کنیم. این فقط توضیحی واسه اینه که به چه دلیل درک صبر تا این اندازه سخته.

برنامه ریزی اجتماعی توجه چندانی به صبر نمی کنه. اتفاقاً از شما می خواهد کارا رو فوراً و در لحظه انجام بدین. و بعد از سالها ممکنه بخواین چیزای بیشتری در لحظه داشته باشین. و فکر به تاخیر افتادن احساس رضایت، کمی عجیب به نظر می رسه.

  1. با صبر به دستش می بیارید.

«کسی که می تونه صبور باشه، به هر چی می خواهد می رسد.» — بنجامین فرانکلین

شاید این فکر خیلی پرطرفدار نباشه. آدمها دوست ندارن زیاد درمورد اون بشنون.

اما این دقیقاً همون چیزیه که همه افراد موفق به کار بسته ان. اونا روزا و روزا تمرین کرده ان.

معمولاً اینطور به نظر می رسد که اونا هوش و استعداد خارق العاده یا شانس فوق العاده ای داشته ان که تونسته ان موفق شن. البته ممکنه اینطور باشه اما مردم معمولاً سالها تلاشی که پشت سر اون هوش و شانس بوده رو نمی بینن. یا شاید هم نمی خواهند ببینن. با این روش دیگه لازم نیس به این واقعیت فکر کنن که اونا هم باید به همون اندازه تلاش داشته باشن.

  1. هنوز نباید تسلیم شید.

«صبر لازمه. نمی تونید محصولی که همون لحظه کاشته اید رو برداشت کنین.» — سورن کی یرکگور

«بخاطر این نیس که باهوشم،

بخاطر اینه که بیشتر با مشکلاتم می مانم.» — آلبرت انیشتین

از آنجا که جامعه به ما می گوید به دنبال راه حل های سریع باشیم، ممکنه خیلی راحت اشتباه تسلیم شدن رو مرتکب شیم. بعد از اینکه چند بار شکست خوردید، تسلیم شدن به نظر کاری «نرمال» میاد. اما اگه کسی بازم به راهش ادامه بده چه اتفاقی می افتد؟ و با هر شکست چیزای بیشتر و بیشتری رو یاد بگیره؟

من فکر می کنم آدمها معمولاً زود تسلیم می شن. ذهن شما شایدً یه چارچوب وقتی منطقی واسه موفقیت داره. البته ممکنه این با چارچوب وقتی واقعی سازگاری نداشته باشه.

خیلی خوبه که کمی نگاهتون رو از دیدگاه های تبلیغی گرفته و دیدگاه های واقعی تر رو مورد توجه بذارین. از آدمایی که به جایی که شما می خواهید برسین، رسیده ان درس بگیرین. با اونا حرف بزنین. در کتاب ها و اینترنت درمورد اون تحقیق کنین. این نه فقط کمک می کنه یه برنامه خوب داشته باشین بلکه دیدگاهی روشن تر درمورد چیزایی که می خواهید به شما می دهد.

البته همه اینا به اون معنی نیس که هیچوقت نباید از کاری دست بکشین. اما بد نیس که مدت طولانی تری رو در راهی که انتخاب کرده اید برید.

و به این معنی هم نیس که یه کار رو باید دوباره و دوباره به همون روش قبلی انجام بدین. باید تجربه به دست بیارین. از تجربیات زندگی درس واقعی بگیرین و بعد از این درس ها در تلاش های دوباره تون استفاده کنین.

  1. یه امتیاز به شما اضافه می کنه.

«هیچی بیشتر از حفظ خونسردی در همه شرایط و موقعیت ها به شما امتیاز اضافه نمی کنه.» — توماس جفرسون

وقتی بقیه از کوره در می روند، شما می تونید صبور و خونسرد باشین. وقتی بقیه بعد از چند بار امتحان کردن کاری دست از اون کار می کشن، شما به راهتون ادامه بدید. وقتی بقیه واسه پیدا کردن راه حل بعدی واسه مشکلاتشون دور خودشون می بچرخن، شما در راه مستقیم خودتون بمونین.

  1. یه جور محافظه.

«صبر محافظی در مقابل اشتباهاته، درست مثل لباس که از ما در برابر سرما مواظبت می کنه. وقتی با بیشتر شدن سرما لباس بیشتر می پوشید، سرما دیگه قدرت آسیب رسوندن به شما رو نداره. به همین ترتیب بر روبرو شدن با اشتباهات بزرگ، باید صبورتر شید، اون وقت اون اشتباهات دیگه قدرت ضربه زدن به شما رو ندارن.» — لئوناردو داوینچی

این نکته فوق العاده ایه. با صبر، اشتباهات و شکست ها دیگه آخر دنیا به نظر نمی آیند. دیگه قدرت احساسی قوی روی شما ندارن که تسلیمتان کنن. می دونین که اگه به راهتون ادامه بدید و کاراتون رو اصلاح کنین، زندگی تون پیشرفت می کنه.

  1. اون رو بسازین.

«صبر یه شبه به دست نمی آید. درست مثل عضله سازیه. باید هر روز روی اون کار کنین.» — ایکنات ایشواران

«اگه دنیا سراسر خوشی و لذت بود هیچوقت پردل و جربزه یا صبور بودن رو یاد نمی گرفتید.» — هلن کلر

هرچه بیشتر بتونین صبور باشین، کارا راحت تر می شه. درست مثل عضله ای که ماه ها و سالها روی اون کار می کنین.

همونطور که هلن کلر می گوید، زندگی می تونه به شما یاد بده صبورتر باشین. طی روزای سخت زندگی، انتخابی جز صبور بودن ندارین. اینا زمان هایی هستن که عضله صبرتون رو قوی تر می کنن.

وقتی بچه ایم، بیشتر چیزایی که می خواهیم رو فوراً از والدین یا بزرگترهای دیگه به دست می بیاریم. بزرگتر که می شیم یاد می گیریم که آدمها دیگه هر چی بخوایم رو به ما تقدیم نمی کنن. اگه بخوایم چیزایی که واقعاً دوست داریم رو به دست بیار، باید یاد بگیریم که صبور باشیم.

درغیراینصورت، داخل حلقه ای می افتید که چیزایی که می خواهید رو زود به دست می بیارید تا خواسته تون روی چیزای واقعی تر و عمیق تر سرپوش بذارین. این بعد از یه مدت نارضایتی براتون می آورد و بیشتر و بیشتر واسه برطرف کردن این ناراحتی که ته ذهنتون هست، دست و پا می زنید.

  1. با خودتون صبور باشین.

«در برخورد با همه چیز صبر داشته باشین.، اما بیشتر از هر چیز با خودتون. شجاعتتان واسه فکر کردن به ایرادهایتان رو از دست ندین اما فوراً در صدد برطرف کردن اونا برآیید – هر روز کار رو از نو شروع کنین.» — سنت فرانسوا دو سال

این مسئله خیلی مهمیه که در مسائل مربوط به پیشرفت شخصی تون در زندگی باید یادتون باشه. چون زندگی همیشه اونطور که شما برنامه ریزی کرده اید پیش نمی رود. ممکنه شکست بخورین. ممکنه بخاطر ترس زمین بخورین. ممکنه سردرگم شید. ممکنه کارایی رو بکنین که می دونین نباید انجام می دادین. حتی ممکنه همه این اتفاق ها بیشتر از یه بار براتون بیفته.

لازم نیس دو هفته تا سه ماه خودتون رو بخاطر اینا تنبیه کنین یا تسلیم شید.

درعوض، هوشمندانه رفتار کنین و با خودتون صبور باشین. دوباره از جاتون بلند شید و فردا از نو شروع کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

مردمون موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *