صحبت کردن با کودکان درمورد مواد مخدر

0 Comments

حرف زدن با بچتون در مورد چیزایی که به صلاح اون نیس ممکنه سخت باشه مخصوصاً اینکه کودکان از نصیحت شدن استقابل نمی کنن! اما مواد مخدر از اون دسته مواردیه که شما باید حتماً به اون بپردازید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ فکر کردن به این موضوع که بچه من ممکنه مواد مصرف کنه، به اندازه ای دردناکه که بیشتر پدر ها و مادر ها صورت مسئله رو پاک می کنن و فرض رو بر این می گذارن که این اتفاق واسه بچه اون ها نمیفته.

بیشتر والدین تصور می کنن که بهتره بین خود و فرزندشون فاصله ای بوجود بیارن و درباره ی بعضی موضوعات (مانند روابط با جنس مخالف و مواد ) صحبتی نکنن. با این امید که مسکوت موندن این موضوع باعث شه که فرزندشون بدونه این موضوع رو تأیید نمی کنن.

واسه هر کسی که در زندگی اش پدر یا مادر شده باشه و یا حتی قصد بچه دار شدن داشته باشه، این یه کابوسه که فرزندش با مصرف سیگار یا مواد سر و کار پیدا کنه. اما حالا خوبیش اینه این موضوعیه که می شه از اون خیلی راحت پیش گیری کرد.

talk-to-children-about-drugs,صحبت در مورد مواد مخدر

اما من چه­ طور می توانم با فرزندم درباره ی این موضوع صحبت کنم؟ نکنه صحبت کردن درباره ی این موضوع باعث گرایش بیشتر اون به مصرف بشه؟ اون چه در زیر میاد به شما نشون میده که چه­طور این کار رو انجام بدین.

فکر کردن به این موضوع که بچه من ممکنه مواد مصرف کنه، به اندازه ای دردناکه که بیشتر پدر ها و مادر ها صورت مسئله رو پاک می کنن و فرض رو بر این می گذارن که این اتفاق واسه بچه اون ها نمیفته. اما متأسفانه این یه اشتباه بسیار رایجه.

مثلا تو یه تحقیق خارجی ۴۰ درصد نوجوانان اعلام کردن که حشیش (ماریجوانا) رو امتحان کرده ان، در حالی که تنها ۱۸ درصد از والدین فکر می کردن که فرزندشون حشیش مصرف کرده.

این فرق بزرگ نشون دهنده ی اون هستش که ما تمایل داریم بچه خودمون رو جدا از این مشکلات فرض کنیم. کدوم پدر و مادری دوست داره فرزندش رو در حال مصرف مواد تصور کنه؟ اما این موضوع ما رو روبرو شدن با خطر بزرگی قرار می دهد. غفلت از موضوعی به این مهمی، ما رو مثل کبکی می کنه که سرش رو زیر برف کرده تا خطر رو نبیند.

شاید مهم ترین پیامی که می توان این وسط مطرح کرد، اینه که بیایید سرتون رو از زیر برف دربیاوریم و با جربزه راه حلی واسه این موضوع پیدا کنیم.

طی تجربه ی آموزش پیش گیری از اعتیاد واسه والدین همیشه به این سوال برمی خورده ام که «چیجوری با فرزندم درباره ی مواد صحبت کنم، بدون این­که پرده ی حیایی که بین من و فرزندم هست، پاره شه؟».

یعنی بیشتر والدین تصور می کنن که بهتره بین خود و فرزندشون فاصله ای بوجود بیارن و درباره ی بعضی موضوعات (مانند روابط با جنس مخالف و مواد ) صحبتی نکنن. با این امید که مسکوت موندن این موضوع باعث شه که فرزندشون بدونه این موضوع رو تأیید نمی کنن و خودبه خود به دنبال این کار ها نره.

جواب من به این والدین همیشه این بوده که «لطفاً این پرده ی حیا رو از بین ببرین». شاید این روش واسه نسل های قدیمی تر کاربرد داشته و باعث حفظ اون ها از مسائل و آسیب ها شده باشه، اما دیگه اینجور کاربردی نداره.

ما در کلینیک های ترک اعتیاد به خونواده هایی برمی خوریم که سال ها از مصرف مواد فرزندشون بی خبر بوده ان، چون فاصله ی میان اون ها و فرزندشون بسیار زیاد بوده است و هیچ گاه در مورد اینجور موضوعاتی با فرزندشون حرف نزده ان.

اما چه ­طور این فاصله رو از بین ببریم؟! چه­ طور این موضوع رو طوری مطرح کنیم که فرزندمون برداشت نکنه که با مصرف مواد موافقیم؟ از اون مهم تر چه­ طور با اون صحبت کنیم که با ما لج بازی نکنه؟ اصلا چه سنی واسه صحبت کردن با بچه مناسبه؟ پیشنهاد های زیر به شما کمک می کنه که به درد بخور و مؤثر با اون صحبت کنین:

  1. از چه سنی؟ هرچه زود تر بهتر!

تعجب نکنین. بهتره با بچتون در هر سنی که هست، درباره ی مواد صحبت کنین. سال های میانی دبستان و قبل از شروع دوران نوجوونی، بهترین زمان واسه صحبت کردنه. در این سن بچه شما هنوز شروع به استقلال طلبی نکرده و حرف شما انگار قانون نانوشته ی زندگی اون می شه. البته اگه بچتون به نوجوونی و جوونی رسیده باشه هم، هنوز واسه صحبت کردن دیر نیس.

مهم اینه که از هر فرصتی واسه صحبت در این باره استفاده کنین. این فرصت ممکنه وقتی با هم قدم می زنید، یا زمان دیدن فردی معتاد یا حتی وقتی که خاطره ای تعریف می کنین، باشه. مهم اینه که منتظر فرصت صحبت کردن باشین.

  1. یادتون باشه دختر و پسر فرقی نداره

از قدیم این دیدگاه بین ما وجود داشته که در مورد مصرف مواد پسر ها در برابر خطرند و اگه هم کسی بخواد که با فرزندش درباره ی مخدر صحبت کنه، مخاطب اصلی پسر ها هستن.

با اینکه پیش تر ها فقط این پسر ها بودن که مخاطبان اصلی مصرف مواد حساب می­شدن، اما امروزه الگوهای مصرف مواد تغییر کرده و با ظهور مواد جدید در بازار، دیگه دختر ها هم به اندازه ی پسر ها در برابر اعتیاد هستن. به خاطر همینه که نباید صحبت درباره ی مصرف مواد رو فقط به پسر ها محدود کنین.

  1. خودتون درباره ی اعتیاد زیاد بدونین

درباره ی اعتیاد و شکل های جور واجور مواد تا جای ممکن اطلاعات دقیق و علمی به دست بیارین. کتاب بخونین، در اینترنت جست­وجو کنین و سوالاتون رو از کارشناسان سوال کنین. در منابع اینترنتی نه­تنها می تونید درباره ی اثرات مصرف مواد اطلاعات به دست بیارین، بلکه تصاویری از اون ها رو هم ببینین.

حتی اگه به اینجور منابعی دسترسی ندارین به یه کلینیک ترک اعتیاد سر بزنین و با دکتر یا روان شناس اون ها مشورت کنین. با اینکه این کار ممکنه زمان بر و بعضی وقتا هزینه بر هم باشه، اما ارزش اون رو داره که ما رو از خطر اعتیاد فرزندمون حفظ کنه. شما باید اطلاعات کامل و درستی درباره ی داشته باشین. یه منبع خوب واسه سوال درباره ی مواد، اعتیاد و درمان اون شماره تلفن «خط ملی اعتیاد» (۰۹۶۲۸) است که می تونید از اونم استفاده کنین.

  1. از کاه کوه نسازید

یکی از مهم ترین خطاهایی که والدین مرتکب می شن اینه که زمان صحبت درباره ی مواد می ترسند و این ترس رو به فرزندشون منتقل می کنن. یکی از ویژگی های نوجوونی اینه که اون ها خود رو محفوظ از هرگونه مشکل، مریضی و دردسر احساس می کنن؛ بخاطر این نگرانی شما رو واکنشی شدید و غیرمنطقی می­دانند و اون رو جدی نمی­گیرند.

از تصور این­که ممکنه به بچه شما مواد تعارف شده باشه و یا حتی اون رو امتحان کرده باشه، وحشت نکنین. حتی اگه اینجور اتفاقی افتاده باشه، مصرف امتحانی مواد حتما به معنی اعتیاد بچه شما و کارتن خواب شدن اون نیس. باید با اعتماد به خودتون و بچتون، محکم و قاطع صحبت کنین.

  1. موضع خودتون رو محکم و قاطع بگید

تحقیق ها نشون داده که مهم ترین دوری نوجوانان از مصرف مواد، اثر والدینه. نوجوانانی که از والدینشون پیغام «ما مصرف مواد رو تأیید نمی کنیم»، به صورت قطعی و روشن دریافت می کنن، ۵۴ درصد کمتر به سمت مصرف مخدر می روند. پس با اطمینان و محکم به بچتون بگید که با مصرف مواد موافق نیستین.

مصرف مواد رو به هیچ وجه، چه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تأیید نکنین. اگه لازم بود، این کار رو به صورت عملی هم نشون بدین. مثلا اجازه ندین که واسه خونه قلیان خریده شه و یا از مهمون سیگاری بخواین سیگارش رو بیرون از منزل یا نزدیک پنجره بکشه.

  1. درباره ی مواد و عوارضش عادلانه صحبت کنین

اگه بچه شما به دوران نوجوونی رسیده است، باید دقت کنین که با اون چیجوری درباره ی مصرف مواد صحبت می کنین. مثلا صحبت های شما باید حتما عادلانه باشه. صحبت کردن وحشت زده درباره ی مصرف مواد و کارتن خواب شدن، واسه نوجوونی که مصرف مواد رو میان دوستانش دیده، خنده دار به نظر می­آید.

مطرح کردن این موضوع که با اینکه در اول مصرف مواد یافته های زیاد بدی نداره و لذت بخشه، اما کم کم آسیب های غیرقابل جبرانش رو نشون میده، هم عادلانه تر و هم قابل قبول تره.

  1. مسئولیت انتخاب رو به گردن خودش بندازید

تا این جا گفتیم که آروم، قاطع و عادلانه درباره ی مصرف مواد و عوارضش صحبت کنین، اما هنوز مهم ترین بخش صحبت های شما باقی مونده. این نکته ی مهم رو به خصوص درباره ی نوجوانان، یادتون باشه که وقتی بهترین نتیجه رو میگیرین که مسئولیت تصمیم گیری درباره ی رفتار رو بردوش ی بچتون بذارین.

وقتی که شما پس از هر خواهشی این انتخاب رو واسه بچتون در نظر می گیرید که خودش گزینه ی درست رو انتخاب کنه، انگار از بروز هرگونه لج بازی جلوگیری می کنین.

چند جمله خوب واسه صحبت کردن درباره ی مواد

– «شاید این سوال من برات عجیب باشه، ولی تا حالا کسی به تو مواد تعارف کرده؟ اگه این اتفاق افتاد، دوست دارم در موردش با هم حرف بزنیم.»

– «من می دونم که مواد یا سیگار ممکنه اولش لذت بخش باشه اما به خاطر عوارضی که به مرور ایجاد می کنه، دوست ندارم تو اون­ها رو حتی امتحان کنی، هرچند تو بزرگ شدی و خودت بهتر می دونی تصمیم عاقلانه کدومه.»

-«ببینم تو بلدی اگه کسی بهت سیگار تعارف کرد، چه­طوری بهش بگی نه؟ دوست داری با هم تمرین کنیم؟»

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *