قالب نیوجرسی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

قالب نیوجرسی یک نمونه از پر کاربرد ترین قالب های بتنی است که در برخی پروژه های مختلف عمرانی، از ساختمان سازی گرفته تا راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این قالب، مانع بتنی می باشد که با شکل های دقیق و مهندسی شده برای ساخت و قالب زنی مواد مختلف  مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح به کار رفته در این قالب ها؛ سیمان، آب، سنگ دانه، مفصل، میل گرد و برخی دیگر از مواد افزودنی می باشد.

قالب های نیوجرسی کاربرد های زیادی از جمله؛ ساخت و ساز های کنار جاده جهت محافظت از کارگران از برخورد خودرو به آن ها، جلوگیری از افتادن نور ماشین های روبه رو در چشم رانندگان، به عنوان سیل بند، جهت حفاظت از عابرین پیاده، تفکیک مسیر جاده ها، هدایت کننده مسیر آب رودخانه ها، جلوگیری از انتشار آتش سوزی در جنگل و جدا کردن مسیرهای ترافیکی دارد.

قالب بتن نیوجرسی چگونه تولید می شود؟

در ابتدا ابعاد قالب نیوجرسی را مشخص می کنند و پس از مشخص کردن آن با توجه به نوع قالب و چگونگی تولید آن، ضخامت ورقه های فلزی که در آن استفاده  شده است را تعیین می کنند. در مرحله بعد با توجه به ابعاد مشخص شده و طراحی های در نظر گرفته شده برای بلوک نیوجرسی، ورق های فلزی را برش می دهند. در آخر پس از طی کردن این مراحل، تمام ورق های فلزی را در کنار هم دیگر قرار می دهند و آن ها توسط افراد جوشکار به هم متصل می کنند و کار قالب بتن را بر روی آن انجام می دهند و آن را با استفاده از سیمان و آب پوشش می دهند. ساخت قالب های نیوجرسی نیز به ۴ روش صورت می گیرد.

 1. ساخت قالب با استفاده از روش درجا
 2. ساخت قالب به صورت بتن ریزی در قالب های ایستاده
 3. ساخت قالب با استفاده از دستگاه اتوماتیک
 4. ساخت قالب به صورت بتن ریزی در قالب های برعکس

مزایای استفاده از قالب نیوجرسی

 • این قالب ها تا حدودی مانند انواع دیگر قالب های موجود، باعث می شوند که سازه ها به شکلی اصولی و با اجزای یک نواخت تولید شوند.
 • استفاده از این نوع قالب، موجب می شود یک سازه بدون درز و مقاوم بسازید.
 • از قالب نیوجرسی می توانید برای در مسیر قرار دادن و هدایت وسایل نقلیه به صورت قطعات بتنی پیش ساخته قابل اتصال به هم استفاده کنید.
 • این نوع قالب معمولا در جاده ها، گذرگاه ها و جنگل ها کاربرد بیشتری دارد، در واقع در زمان برخورد کناره ای خودرو به دلیل زاویه کمی که دارد، لبه های این نوع قالب مانند یک هدایت کننده برگردان عمل می کند و باعث کاهش خسارت های وارده می شود.
 • در قالب نیوجرسی سیستم مفصلی در آن وجود دارد که می تواند استحکام و مقاومت بالایی در برابر برخورد انواع وسایل نقلیه از خود نشان دهد.

اگر قالب های نیوجرسی هم اندازه نباشند، چه مشکلاتی ممکن است رخ دهد؟

اگر قالب های نیوجرسی به صورت استاندارد طراحی نشده باشند و اندازه یکسان و دقیقی نداشته باشند، می تواند باعث خطا در تخمین فاصله با قالب ها، حواس پرتی رانندگان و تصادف شود.

برای جدا کردن مواد از قالب نیوجرسی چه باید کرد؟

 • باز و بسته کردن قالب ها باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.
 • تراز بتن ریزی برای پر شدن یکنواخت قالب ها، باید به شکل متوازن مشخص شده باشد.
 • از یک نیروی ماهر و با تجربه بالا در این کار استفاده کنید.
 • پایه های قالب باید با یک تکیه گاه مناسب و دقیق، مهار شوند.
 • قالب بتن باید از نظر استحکام، قوام و درز بندی در حالت استاندارد قرار داشته باشد.

در هنگام انتخاب و خرید این قالب ها دقت داشته باشید که باید بسیار مقاوم‌ باشند و در شرایط مختلف جوی مانند برف، باران، رطوبت‌، گرما و سیل آسیب نبینند. اغلب قالب هایی که از سیمان، سنگ ریزه و میل گرد و ساخته می شوند نسبت به بقیه قالب ها از مقاومت بیشتری برخوردار می باشند.

شما می توانید قبل از سفارش این قالب ها ابعاد و ویژگی های مشخصی را در نظر بگیرید و همان چیزی را که مد نظرتان است سفارش دهید. از دیگر ویژگی های مهم قالب نیوجرسی، این است که اگر خودتان تولید کننده باشید، می توانید تغییراتی را به صورت دلخواه بر روی آن اعمال کنید.

 

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *