تهدیدات نظامی بالفعل و بالقوه، امکان استفاده از توان موشکی در معادلات امنیتی و راهبردی در سیاست بین‌الملل نیز از بین خواهد رفت. از طرف دیگر، مخالفان پروژه دفاع موشکی نیز بر این عقیده‌اند که چنین اقدامی موجب گشایش راه‌ها و گزینه‌های جدیدی جهت فائق آمدن بر سپرهای دفاعی از جنس دفاع موشکی را بدنبال خواهد داشت که همین امر سرآغاز مرحله دیگری از رقابت‌های تسلیحاتی در جهان می‌باشد.(آجورلو، ۱۳۸۶، www.bashgah.net)
موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBM)18 که مجهز به کلاهک هسته‌ای هستند. به منظور دفاع از ایالات متحده می‌باشند. مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند، این تجهیزات نه به منظور دشمنی با چین کمونیست و یا بازگشت به دوران جنگ سرد با روسیه است، بلکه کنترل کشورهای سرکش است (/ww.militaryphotos.net).

۳-۲-۲-چشم انداز راهبردی سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا
طرفداران طرح دفاع موشکی برآنند که جهان پس از جنگ سرد خطرناک‌تر است، زیرا پیش‌بینی‌پذیری در آن کمتر شده است. علت آن را نیز باید در ظهور چالش‌گران جدید علیه امنیت آمریکا جستجو کرد(رضایی، ۱۳۸۹: ۱۵). در این راستا سیاست راهبردی آمریکا در ایجاد امنیت فراتر از مرزهای آن کشور تعریف شده است که با اصول حفاظتی و نظامی و در قالب پوششی و چندلایه در یک صحنه نبرد هم‌خوانی دارد.
در واقع “دنیا برای آمریکا به مثابه یک صحنه نبرد است” صحنه نبرد محصور و محدود و دارای ژئوپلیتیک خاصی است، که به راحتی می‌توان بر اساس موقعیت صحنه نبرد و بازیگران آن، برنامه‌ای مدون از دفاع و تهاجم و سازوکارهای آن تعریف نمود. سامانه‌های موشکی آمریکا در این صحنه نبرد به عنوان حافظ منافع آن کشور بر اساس موقعیت جغرافیایی و امکانات و نوع تهدیدات منطقه‌ای و با روش انطباقی سامان می‌گیرند. و طبعاً کشورهای منطقه نیز به دنبال عکس‌العمل‌های مثمرثمر خواهند بود.
چنان که سپهبد پاتریک جی. او.ریلی مدیر آژانس دفاع موشکی آمریکا معتقد است: تهدید موشک بالستیک هم از نظر اندازه و هم از نظر پیچیدگی در حال افزایش است. روند کنونی نشان می‌دهد که سیستم‌های موشک بالستیک دشمن، با فناوری‌های سوخت مایع و جامد پیشرفته‌ی موشک، روان‌تر، پابرجا، قابل اعتماد، درست و قادر به پرواز در مسافت‌های بیشتر می‌شوند…… از نظر فرماندهان نظامی تهدید روزافزون دفاع موشکی بالستیک گزینه‌های نظامی را کاهش می‌دهد و توان نظامی ایالات متحده و قدرت‌های نظامی منطقه را به خطر می‌اندازد(۱ : ۲۰۱۱,(j.o Reilly
روند کنونی جهان نشان می‌دهد که سیستم‌های موشکی بالستیک، در حال انعطاف‌پذیرتر شدن، روان‌تر شدن، ماندگارتر شدن و قابل اعتماد و دقیق‌بودن می‌باشند در حالی که محدوده کاربرد آن در حال افزایش می‌باشد. تعدادی از کشورها در حال تلاش برای افزایش حفاظت در برابر موشک‌های بالستیک و حمله به آن قبل از شروع به شلیک و تلاش برای افزایش اثربخشی خود در دفاع موشکی هستند( ۲۰۱۰: ۲, A. Rose (.
ماموریت آژانس دفاع موشکی (MDA) توسعه و کاربرد سیستم دفاعی موشک‌های بالستیک لایه‌ای، برای دفاع از ایالات متحده، نیروهای مستقر، متحدان، و دوستان در برابر حملات موشک بالستیک با هر بردی در تمام فازها و مراحل پرواز می‌باشد(۲ : ۲۰۱۱,(j.o Reilly
به طورکلی آرایش سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در این صحنه نبرد بر چند حوزه متمرکز است که مرکزیت اصلی آن را می‌توان سیستم دفاع موشکی اروپا ۱۹در نظر گرفت. در ارزیابی آمریکا، کشورهای هدف عبارتند از: ۱- حوزه اروپا کنترل روسیه ۲- حوزه خاورمیانه کنترل ایران ۳- حوزه آسیا کنترل چین و کره شمالی، که در سیستم نهایی در واقع حوزه های ۲و۳ پوشش دهنده سیستم دفاع موشکی اروپا می‌باشند. و ترکیبی از این ۳ حوزه، همان دفاع چند لایه برای حفاظت از خاک آمریکا است.
در واقع، اسناد راهبردی دولت اوباما بازدارندگی را در دوسطح نظام بین‌الملل و منطقه‌ای مورد توجه قرار می‌دهند. در سطح نظام بین‌الملل، بازدارندگی معطوف به قدرت‌های بزرگ، در عرصه استراتژیک و اصالتاً از نوع نامتعارف است که بر بحث حفظ ثبات استراتژیک متمرکز است. ولی بازدارندگی در سطح منطقه‌ای که به طور خاص مناطق خاورمیانه، اروپا و شرق آسیا هستند، معطوف به کشورهای خطرساز هریک از این مناطق است که از طریق ابزارهای مختلف اعم از متعارف و نامتعارف ایجاد می‌شود(جمشیدی، ۱۳۹۱: ۱۲۱).
اصولاً قدرت بازدارنده آمریکا شامل ترکیب سه ابزار می‌شود که عبارتند از:
۱- نیروهای سه‌گانه استراتژیک (موشک، زیردریایی، و بمب افکن‌های استراتژیک).
۲- تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی مستقر در مناطق هدف.
۳- تسلیحات هسته‌ای راهبردی مستقر در آمریکا(جمشیدی،۱۳۹۱: ۱۲۲). که به طور خلاصه در قالب شکل زیر ارائه شده است:

شکل شماره ۱۳: ابزارهای بازدارنده آمریکا

آمریکا توسعه سیستم‌های دفاع موشکی بالستیک را با استناد به “تهدیدهای دولت‌های یاغی از قبیل ایران و کره شمالی، یا گروه‌های تروریستی” توجیه می‌کند. با این حال، هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دولت‌های ذکر شده فناوری موشک‌های دوربرد به سمت ایالات متحده (یا حتی نیت انجام چنین عملی) را داشته باشند(هالپین و دیگران، ۱۳۸۹: ۱۶۵).
تایید BMDR هماهنگ با استقراردفاع موشکی نزدیک برد تهدیدهای منطقه‌ای، و حفظ فنی آن، در جهت بالا بردن توانایی ما برای دفاع از میهن ایالات متحده در برابر حمله محدود دوربرد است ۲۰۱۰: ۲),.(A.Roze
مقامات روسیه بارها اعلام کرده‌اند که
س
امانه‌های سپر موشکی که آمریکا در حال برپایی آنها در خاک اروپاست، امنیت روسیه را در معرض خطر قرار می‌دهد و به همین دلیل خواستار ضمانت برای عدم جهت‌گیری آن علیه این کشور هستند. البته دولت آمریکا تاکنون حاضر نشده تا چنین ضمانتی را بصورت کتبی که از لحاظ حقوقی ضمانت اجرایی داشته باشد به طرف روسی بدهد. در این راستا چندی قبل”آناتولی آنتونوف” معاون وزیر دفاع روسیه با تاکید بر اینکه این کشور در زمینه تامین امنیت خود هیچ سازشی نمی‌کند یادآور شد که آمریکایی‌ها بدون توجه به نگرانی‌های مسکو به تحقق طرح‌های خوددرخصوص‌سپرموشکی‌ادامه‌می‌دهند. از دیدگاه آنتونوف این دیدگاه که این سامانه دفاع موشکی ناتو است که در اروپا در حال ایجاد است، دیدگاهی نادرست است. وی چنین تصوری را احمقانه دانسته و تاکید نمود که در واقع این آمریکایی‌ها هستند که در حال تحقق طرح خود برای ایجاد سپر موشکی در اروپا می‌باشند(میرطاهر،۱۳۹۱، siasatema.com).
برای دفاع موشکی منطقه‌ای، آژانس دفاع موشکی، یک میدان نبرد جنگی با توانایی‌های پایگاهی میان برد و پایانی دریایی و خشکی برای مقابله با موشک‌های بالستیک با برد کوتاه (۱۰۰۰ کیلومتر) ایجاد و گسترش داده است. توانمندی‌های دفاع موشکی کوتاه برد سال ۲۰۱۱ شامل موشک پیشرفته پاتریوت ۳۲۰، پایانه دفاع موشکی ارتفاع زیاد۲۱ و سپر دفاع موشکی بالستیک می‌باشد(۴ : ۲۰۱۱,(j.o Reilly .
برای آشنایی هر چه بیشتر با عملکرد سامانه های دفاع موشکی دریایی و خشکی در استراتژی نوین آمریکا بهتر است کمی به جزئیات یک سامانه بپردازیم.

۳-۲-۳-سامانه‌های موشکی آمریکا و بررسی زوایای گوناگون
پائول کامینسکی رئیس امور دفاع بالستیک، بر روی موضوعات مربوط به دفاع در برابر موشک‌های بالستیک متجاوز منطقه و اهداف آن‌ها تمرکز کرده و آن ها را از جوانب مختلف و رهگیری‌های اولیه (EI)22 مورد بررسی قرار داده است:
در فوریه ۲۰۱۰ وزارت دفاع (آمریکا) مدرک مهمی را منتشر کرد که در مورد اهداف برنامه دفاعی بالستیک ملی طراحی شده بود. این مدرک نقش فوق العاده‌ای در دفاع بالستیک لحظه‌ای ارائه کرد، که در آن ایالات متحده خودش نه تنها از نیروی نظامی مستقر خود (درمنطقه) دفاع می‌کند، بلکه همچنین کمک دفاعی برای متحدانش (نیز) ارائه می‌دهد( ۲۰۱۱:۷,Kaminski). کامینسکی سه عامل را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد. که عبارتند از: ۱- میدان نبرد وسیع ۲- مناطق دفاعی گسترده ۳- احتمال کشتار بالا، هر یک از این اهداف سنتی بر تقویت، کیفیت، و توانایی دفاع منطقه‌ای نقش دارد، و جزء اصول اولیه برای دفاع موشکی فوق‌العاده موثر می‌باشد.(۲۰۱۱:۷,Kaminski)
زمان و سرعت عمل نیز در دفاع موشکی بسیارمهم است. رهگیری در سیستم دفاعی از دید کامینسکی یک زمان ۱۰۰ ثانیه‌ای که موشک پس از پرتاب و با رنگ آبی مشخص شده است را زمان متعارف و قانونی می‌داند.

Figure RMS-8: Ballistic Missile Dispense Times in Second
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p10)
شکل شماره ۱۴: دفعات توزیع موشک بالستیک در ثانیه

Figure RMS-9: Kill Assessment Errors Must be Very Low to Provide Payoff
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p11)
شکل شماره ۱۵: نتایج حاصله ازخطاهای ارزیابی کشتار(به حداقل رساندن کشتار)

کامینسکی برای اینکه لزوم دفاع از برخی مناطق حساس و حیاتی و تاثیرات مثبت مقابله با موشک های مهاجم را در این مناطق بررسی نماید، شمایی از کل یک صحنه نبرد از کنترل موشک‌های آسیا و خاورمیانه به اروپا و حتی اسرائیل و تا ژاپن را مورد بررسی قرار داده است. که به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد.
نقشه منطقه دفاعی در پنج رنگ به عنوان نقشی از هر یک از تعاریف EI را نشان می دهد. رنگ ها براساس میزان کارایی در موضوع دفاع مرتب شده اند. مناطقی ایجاد می شوند که دفاع از آن ها لازم الاجرا می باشند یعنی اینکه ما مطمئن هستیم که دشمن می تواند از هر مکانی در کشورش حمله کند و یک منطقه به عنوان منطقه دفاع شده در نظر گرفته می شود اگر همه مسیرهای حمله بتوانند برای رسیدن به منطقه هدف ردیابی شوند . چهار سایت دفاعی در موضوع دفاع با هم همکاری می‌کنند، سه منطقه کشتیرانی ( آبی ) همانطور که در شکل نشان داده شده است و یک منطقه در خشکی در منطقه رومانی شرقی، هرسایت شامل موشک‌های پیشرفته منحصربفرد SM-3 با سرعت پرتاب انفجاری است.(۲۰۱۱ ,Kaminski) چند نمونه از آرایش سامانه‌های موشکی در موقعیت‌های جغرافیایی و با ارزیابی دقیق در اشکال زیر مشخص شده است:

Figure RMS-10: EPAA Kinematic Coverage with Slower Missile
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p13)
شکل شماره ۱۶ : منطقه تحت پوشش جنبش EPAAبا موشک آهسته تر

Figure RMS-11: EPAA Kinematic Coverage with Faster Missile
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p14)
شکل شماره۱۷ : منطقه تحت پوشش جنبش EPAA با موشک سریعتر
شکل ۱۷و۱۶ ظرفیت حسگر مورد نیاز برای حمایت از پوشش‌های تحرکی با موشک‌های سریع‌تر و کندتر نشان داده شده است.
شکل ۱۸ نشان می‌دهد که پوشش دفاعی برای موشک کند‌تر شامل محدودیت‌های حسگر می‌باشد.
با گیرنده‌های پیشرفته محلی در هر چهار آتشبار تیراندازی، یک گیرنده بزرگتر واقع در پایگاه ترکیه شرقی، پوشش تحرکی مناسبی را ایجاد خواهد کرد که موج
ب کاهش خطرآفرینی می‌شود، و برای حمایت از دیدبانی سپر پیشرفته و کنترل آتش، هدایت و کنترل می‌شود .

Figure RMS-12: Coverage Achievable with Slow Missile and Netted Local
Surveillance and Tracking
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p16)
شکل شماره۱۸ : دسترسی به پوشش موشکی کند و دیدبانی و ردیابی محلی

Figure RMS-13: Coverage Achievable with Fast Missile and Netted Local
Surveillance and Tracking
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p17)
شکل شماره۱۹ : دسترسی به پوشش موشکی سریع و دیدبانی و ردیابی محلی

Figure RMS-14: Pre-100-second Intercepts with Overly Optimistic Assumptions
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p15)
شکل شماره ۲۰: ردیابی‌های قبل از ۱۰۰ ثانیه (خیلی واقع بینانه)

Figure RMS-15: Defense Coverage over Israel with Slower Missile
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p19)
شکل شماره ۲۱: پوشش دفاعی برای اسرائیل با موشک با بردکمتر

Figure RMS16:Defense Coverage over Japan with Slower Missile
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p19)
شکل شماره ۲۲: پوشش دفاعی برای ژاپن با موشک با برد برد کمتر

ظرفیت های موجود در صحنه عملیاتی منطقه آسیا ی جنوب شرقی و خاورمیانه: شکل های۱۶، ۱۵ MS- پوشش دفاع که می تواند در محدوده ی اسرائیل تا ژاپن را برای حمله از کشورهای متجاوز ایجاد کند، نشان می دهد.
همراهی با دفاع داخل در ژاپن، دوکشتی بین منطقه حفاظت شده و منطقه درگیری با استفاده از سیستم ۲۳S-A-S در مورد پرجمعیت‌ترین منطقه، پوشش کامل را ارائه می‌کند. اگر پوشش افزوده شده S-A-S در سطح کل کشور طراحی می‌گردید، یک کشتی سوم نیاز می‌شد.

Figure RMS-17: Potential Value of Regional Defenses in Contributing to Homeland Defense
Source:Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p20)
شکل شماره۲۳ : ارزش بالقوه دفاع منطقه ای

سه هدف سنتی معیار مهم و اجتناب از هزینه را ارائه می‌کند

Figure RMS-18: Traditional Ballistic Missile Defense Objectives
Source: Science and Technology Issues of Early Ballistic Missile Defense Feasibility-(p24)
شکل شماره ۲۴: اهداف دفاع سنتی موشک‌های بالستیک

چهارحالت فرضی در نظر گرفته می‌شود. در حالت اول ، فرض می‌کنیم که دفاع شامل شش سایت است که هر کدام شامل موشک‌های ردیاب با احتمال تخریب ۷۵/. (هفتاد و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *