زیرا تعداد خانواده هایی که مایل به پذیرش این کودکان به فرزند خواندگی هستند کم نیست و از طرفی تعداد کودکان فروشی در کشور مبدأ محدود است. براین اساس گاه برای یک کودک چند خانواده از نقاط مختلف جهان به رقابت می پردازند. مجله اکسپرس فرانسه گزارش داده است 20 هزار خانواده مایلند کودکی را به فرزند خواندگی بپذیرندولی فقط دو هزار کودک برای پذیرش وجود دارد، در نتیجه همه متوجه خارج از مرزها شده اند. آمریکا و کشورهای اروپایی عمده خریداران این کودکان معصوم را تشکیل می دهند. هزینه تصاحب یک فرزند خوانده در بازار آزاد 50 هزار دلار است که 20 هزار دلار نصیب دلالان می شود.

گفتار دوم: وجود حلقه های بزه کاری قاچاق انسان در بیش از یک کشور
نتایج تحلیل پایگاه اطلاعاتی UNOD در سال 2006 نشان می دهد قربانیان قاچاق معمولاً از کشورهای فقیر بی ثبات از نظر سیاسی و اقتصادی مورد استثمار قرار گرفته اند و از مسیر کشورهایی که مسیرهای مناسبی به سوی کشورهای مرفه و ثروتمند ایجاد می کنند، انتقال داده می شوند. با در نظر گرفتن این اطلاعات به نظر می رسد تجارت انسان به نوعی در تمام کشورهای جهان وجود دارد. در پایگاه اطلاعاتی، 127 کشور به عنوان کشورهای اعزام کننده، 98 کشور به عنوان ترانزیت و 137 کشور به عنوان مقصد طبقه بندی شده اند. (البته برخی از کشورها دارای دو یا حتی سه عنوان می باشند به طور نمونه کشور آلبانی هم به عنوان کشور صادر کننده و هم در مسیر ترانزیت قرار دارد) در سطح منطقه این کشورهای مشترک المنافع و مستقل، اروپای شرقی و مرکزی، غرب افریقا و آسیای جنوب شرقی و مرکزی و اروپای غربی به عنوان کشورهای ترانزیتی و کشورهای اروپای غربی، امریکای شمالی و آسیا به ویژه آسیای غربی به عنوان کشورهای مقصد شناخته می شوند.
بر اساس شاخص طبقه بندی، یازده کشور زیر از کشورهایی هستند که از نظر اعزام افراد در رده بسیار بالایی قرار دارند اینها عبارتند از: آلبانی، بلاروس، چین، لیتوانی، نیجریه، جمهوری مولداوی، رومانی، فدراسیون روسیه، تایلند و اکراین. شش کشوری که شدیداً به عنوان مناطق ترانزیتی شناخته می شوند عبارتند از:آلبانی، بلغارستان، مجارستان، ایتالیا، لهستان و تایلند. مهمترین مقصد ها نیز که ده کشور هستند عبارتند از: بلژیک، آلمان، یونان، اسرائیل، ژاپن، هلند، تایلند، ترکیه، ایتالیا و امریکای شمالی.
به هر حال تفاوت های منطقه ای در گزارش مربوط به استثمار جنسی و یا به کارگیری اجباری وجود دارد. در اروپای مرکزی و جنوب شرقی، امریکای لاتین و کارائیب، اروپای غربی و کشورهای مشترک المنافع، استثمار جنسی بسیار گزارش می شود. در افریقا، موارد کار اجباری حدود چهل درصد از موارد را تشکیل می دهد و در آسیا، اقیانوسیه و امریکای شمالی نیز موارد کار اجباری به صورت پیوسته گزارش می شود. هر گاه منابع به روشنی استثمار دختران را گزارش می کنند، هدف استثمار جنسی آنهاست، در حالی که در مورد پسران، هدف به کار گیری کار اجباری از آنهاست.

از میان کشورهای آسیایی کشور تایلند هم به عنوان کشور منبع یا فرستنده هم در مسیر ترانزیت و هم به عنوان مقصد کشور مهمی ارزیابی می شود. زنانی که در تایلند با عنوان فاحشه های خیابانی مشغول به کار هستند عمدتاً از برمه، کامبوج و لائوس به داخل تایلند قاچاق می شوند. زنان تایلندی نیز معمولاً توسط سندیکاهای عظیم تجارت جنسی به آمریکا، افریقای جنوبی، استرالیا واروپا مخصوصاً کشور هلند منتقل می گردند. حدود %60 از بودجه دولت تایلند از راه تجارت جنسی زنان و جلب توریستها ازاین طریق تامین می گردد.
در بین کشورهای اروپایی، درجمهوری اسلواکی قربانیان قاچاق انسان بیشتر زنانی هستند که با هدف سوءاستفاده جنسی و کار اجباری قاچاق می شوند. آنان اهالی مناطقی از اسلواکی هستند که نرخ بیکاری در آنجا بالاست و معمولاً از خانواده هایی می آیند که از لحاظ اجتماعی در سطح پایینی قرار دارند. این افراد شامل زنان مجرد یا مادران بدون فرزند و نیز زنان متاهل دارای چندین فرزند هستند.
اسلواکی عمدتاً کشور مبدأ این قربانیان است. در اکثر موارد، قربانیان با فرصتهای شغلی پر منفعتی در خارج کشور فریفته شده یا از طریق آگهی های روزنامه ترغیب می شوند. مشاغل عمده ای که تبلیغ می شوند عبارتند از: پیشخدمت، گارسون رستوران، نظافتچی و خدمتکار. همچنین آگهی هایی توسط قاچاقچیان دیگر کشورها،سازمانهای فعال در امر واسطه گری یا سایر افرادی که با صاحبان بارها و کافه های تامین کننده امکانات برای امور غیر اخلاقی در خارج از کشور ارتباط دارند، منتشر می شود. قربانیان از اسلواکی به کشورهای غرب اروپا بویژه اتریش، ایتالیا، اسپانیا، هلند، جمهوری چک و ژاپن قاچاق می شوند. سپس فرد قربانی با زور و خشونت مجبور به انجام کار اجباری یا عمل منافی عفت می گردد و پس از مدتی به دلیل فشارهای وارده خود را با وضعیت موجود تطبیق داده و در کار قاچاق فعالیت خواهد کرد. بعلاوه از آن رو که این فرد خود را در چنین وضعیتی شناخته است، مایل نخواهد بود که در تعقیب و دستگیری قاچاقچیان همکاری کند. از این رو، این نوع فعالیت مجرمانه تا حد زیادی با پنهانکاری همراه و در نتیجه شناسایی آن با مشکلات و دشواری روبه روست. این حقیقت از طریق اطلاعات آماری مربوط به جرم قاچاق انسان و جرایم مرتبط و به موجب قانون کیفری تاکید شده است. براساس این اطلاعات آماری، حقایقی به قرار زیر در اسلواکی طی سالهای 2005 و 2006 مشخص گردید:

اسلواکی برای قاچاقچیان انسان، کشور ترانزیت محسوب می شود. قربانیان از اوکراین، روسیه و بلغارستان و با عبور از کشور اسلواکی به جمهوری چک یا اتریش منتقل می شوند. از آنجایی که قربانیان برای مدت بسیار کوتاهی در اسلواکی اقامت می کنند، تعیین هویت آنان بسیار دشوار است. قربانیان قاچاق انسان در معرض شرایط غیر انسانی قرار گرفته و در نتیجه متحمل آسیبهای روانی، جنسی و فیزیکی می شوند که آثار آن مدتهای زیادی باقی خواهد ماند. یکی از عواقبی که متوجه قربانیان قاچاق انسان می شود، انتقال بیمارهایی چون هپاتیت، سیفلیس و ایدز از طریق روابط جنسی است. ساده ترین مشکلاتی که برای این افراد پیش می آید، پدیده های روانی چون اضطراب، بیخوابی، آشفتگی خواهد بود.

مبحث دوم: خصایص مربوط به بزه دیده
برخی از افراد به خاطر وضعیت خاصی که دارند به راحتی در معرض ارتکاب جرم قرار می گیرند لذا قانون گذار آنان را مورد حمایت خود قرار داده است و مرتکبین قاچاق انسان را که از ضعف نفس و موقعیت نابسامان اقتصادی و اجتماعی این افراد در جهت ارتکاب جرم بهره برده اند به مجازات شدید تری محکوم می نماید. در مورد خصایص بزه دیده گان که می تواند به عنوان عامل مشدده نیز در نظر گرفته شود، می توان به جنس بزه دیده به عنوان عاملی ضربه پذیر اشاره کرد. زنان نیز همچون اطفال نسبت به مردان در برابر قاچاق انسان خصوصاً به منظور بهره کشی جنسی ضعیف تر و آسیب پذیرترند. تبعیض های جنسیتی و ترس از به خطر افتادن آبروی این گروه، آنان را آسیب پذیرتر از مردان کرده است. هر چند در دهه های اخیر نیز از مردان برای فعالیتهای جنسی استفاده می شود ولی هدف اصلی قاچاقچیانی که قصد بهره کشی جنسی دارند زنان هستند از این رو تشدید مجازات درصورتی که زنان، بزه دیده قاچاق باشند، همانند وقتی که اطفال بزه دیده اند ضروری است زیرا زنان خصوصاً در کشورهای جهان سوم و عقب افتاده به دلیل فقر و فقدان توسعه اقتصادی برای کسب درآمد و امرار معاش حاضر به انجام اموری هستند که کرامت انسانی را جداً به خطر می اندازد و این قشر همواره در معرض صدمه و آسیب از سوی قاچاقچیان انسان هستند.

گفتار اول: خاموش بودن و ضعیف بودن بزه دیده به عنوان عامل دشواری کشف جرم
گاه قانونگذار وضعیت یا موقعیت خاصی را مورد حمایت کیفری خود قرار داده تا مانع سوء استفاده از وضعیت مجنی علیه توسط بزه کاران گردد. از جمله وضعیت های مجنی علیه که مورد تاکید قرار گرفته است، سن ( کودکان و سالخوردگان )، جنس( زنان ) و بیمارانی است که به لحاظ ضعف و عدم توانایی آنها مورد سوء استفاده بزهکاران قرار می گیرند. افراد مذکور به جهت موقعیت های خاص که دارا می باشند به راحتی مورد سوء استفاده قرار می گیرند و همین امر سبب می شود دستگاه قضایی، پلیس، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی نتوانند قاچاقچیان و افراد دخیل در این جرم بزرگ راشناسایی کرده و یا باعث دشواری کشف جرم و تعقیب متهمان گردند.
بدیهی است قاچاقچیان، بزرگسالان را به دلیل وضعیت جسمانی آنها و دشواری حملشان به عنوان هدف خود انتخاب نمی کنند، بلکه کودکان بسیار هدف مناسب تری برای آنها به شمار خواهند آمد. بنابراین ضعف فیزیکی کودکان و ناتوانی آنها برای پیگیری مشکلات خود به طرق قانونی که پیامد مستقیم طفولیت است باعث می شود که کمترین مقاومت را در برابر بزه کاران داشته باشند. کودکان از لحاظ روانی نیز در موقعیت بسیار شکننده ای قرار دارند، ضعف ذهنی و عقلی آنان در ارزیابی میزان خطرات، اعم از بالقوه و بالفعل، تا حدودی عاملی برای آسیب پذیریشان است. مازاد بر اینکه کودکی که مورد بزه قرار گرفته از ترس این که در صورت گزارش بزه دیدگی، او را جدی نخواهند گرفت و یا از ترس این که با این کار نزدیک ترین کسانش را از دست بدهد، ارتکاب بزه علیه خود را تحمل می کند و از اعلام بزه دیدگی خود امتناع خواهد کرد. بنابراین ترس کودک هم می تواند به عنوان عاملی باشد برای اینکه در محاسبات بزه کاران هدف مناسب و کم خطری باشد.
از سوی دیگر افراد دیگری نیز هستند که به خاطر موقعیت های خاصی که دارا می باشند ممکن است به راحتی مورد سوء استفاده قرار گیرند، بر فرض شخص بیماری که به شدت از بیماری زجر می کشد و تحمل مقاومت در برابر آن را ندارد ممکن است به سادگی فریب کسی را که به او وعده های دروغین مبنی بر درمان بیماری در خارج از کشور را می دهد، خورده و با او رهسپار خارج شود یا در مورد زنانی که از احساسات لطیف و حساس آنها سوء استفاده شده و با توجه به فقر و بیکاری در جوامع غیر توسعه یافته و عدم امکان دسترسی به شغل مناسب با وعده های دروغین ازدواج یا شغل و زندگی ایده آل به خارج از کشور منتقل شوند، حال آنکه چیزی در خارج جز روسپیگری اجباری یا مشاغل سخت در انتظار آنها نیست.
افراد قربانی قاچاق، به علت ناآشنایی به محیط و ندانستن زبان کشور میزبان و مهاجرت غیرقانونی در مقابل قاچاقچیان بسیار آسیب پذیر و ناتوانند. این امر در مورد زنانی که به روسپیگری وادار می شوند، مضاعف است، زیرا آنان علاوه بر مجازات ورود غیر قانونی به کشور میزبان، به دلیل روسپیگری هم مورد تعقیب و مجازات قرار می گیرند.«رئیس سازمان غیر دولتی مادر، در کشور تاجیکستان معتقد است زنان قربانی قاچاق وقتی به خود می آیند که می بینند در کشوری بیگانه پولی ندارند و حتی به قاچاقچیان بدهکار هم هستند ولی آن زمان دیگر کار از کار گذشته است و تنها راه باقی مانده پیش روی آنها خود فروشی است. »
بخش قابل توجهی از بزه دیدگان قاچاق انسان در کشورهای مقصد را بزه دیدگان خارجی تشکیل می دهند مثلاً در کشور آلمان در سال 2007 و در هلند در سال 2008 به ترتیب %73 و %60 بزه دیدگان را اتباع سایر کشورها به خود اختصاص داده است. یکی از ویژگی های مشترک قربانیان در کشورهای مقصد گذشته از اختلاف فرهنگی، ناتوانی آنها در صحبت کردن یا صحیح صحبت کردن به زبان یا زبانهای کشور مقصد است و این امر به ترس آنها از رجوع به مقامات صلاحیت دار و دسترسی به عدالت، افزوده و آسیب پذیری آنها را بیشتر و سلطه پذیری قاچاقچیان به آنها را راحت تر می کند، لذا خدمات مربوط به زبان و ترجمه اطلاعات و اسناد به زبانی است که با آن صحبت می کنند یا خوب آن را می فهمند.
یکی از بنیادی ترین دلایلی که در کشورهای مبدأ افراد را در معرض خطر قاچاقچیان قرار می دهد اقتصاد بیمار کشورهای مبدأ می باشد. فقر و بیکاری که از محصولات اقتصاد بیمار جوامع می باشد به قاچاقچیان انسان کمک کرده تا به راحتی افراد را با وعده دستیابی به رفاهی بیشتر در دام خود اسیر کرده و پس از انتقال به کشورهای مقصد از آنان به طرق مختلف بهره کشی نمایند. فقر یک مشکل اساسی در تمامی کشورهای دنیا می باشد که همواره قربانیان زیادی در طول تاریخ داشته که به تدریج و در طول زمان منجر به ایجاد نابرابری و فاصله طبقاتی می شود.
غالباً افراد با درآمد اندک جوامع در مقابل وعده های استخدام، تحصیل و دسترسی به موقعیت های بهتر اقتصادی که قاچاقچیان به آنها می دهند، آسیب پذیرترند. مطابق با نتایج تحقیقی که در سال 2007 تحت عنوان «شناخت مفهوم تقاضا در قاچاق اشخاص برای خدمات جنسی، تحقیقی در مورد روشهای مرتبط با صنعت تجاری خدمات جنسی» که توسط کالج پورو ایدنس ارائه شده، در موارد فقر شدید، بعضاً والدین به منظور کسب درآمد بیشتری برای خانواده مجبور به فروش کودکان خود به قاچاقچیان می باشند.
از عوامل اقتصادی دیگری که باید به آن اشاره کرد مسئله تولید کردن کالا به عنوان کالاهای صادراتی می باشد، بسیاری از کشورها به جای آنکه در صدد توسعه بازارهای داخلی خود باشند به تولید کالاهای صادراتی پرداخته و نتیجتاً نیاز بازار داخلی خود را برآورده نمی کنند و زمانی که شغلها در کشورهای مبدأ از بین می رود و یا درآمدها در کشورهای مبدأ به طرز قابل توجه ای پایین می باشد، افراد درصدد استخدام در خارج از مرزهای کشور خود بر می آیند و به همین سبب در معرض خطر قاچاقچیان انسان نیز قرار می گیرند.
مسئله فقر در مورد زنان نیز یک مسئله پیچیده است که تحت عنوان فمنیسم فقر شناخته شده است. زنان غالباً بدان سبب که ساختارهای اجتماعی موقعیت های برابری در حوزه های تحصیلی و استخدامی برایشان فراهم نکرده است در وضعیت بدتری نسبت به مردان بسر برده و آسیب های بیشتری می بینند. زنان غالباً از نظر بخش های مختلف کاری و میزان درآمدشان با تبعیض چشم گیری روبه رو می شود و این افراد به سبب پایین بودن درآمدشان مجبور به فعالیت در بخش های غیر رسمی و نامرتبط می شوند که همین امر آنان را در معرض خطر قاچاقچیان قرار می دهد و قاچاقچیان با وعده دستیابی به مشاغل بهتر و پردرآمدتر آنان را فریب می دهند.
در تحلیل های کارشناسان، نبود فرصت های شغلی برای زنان و دختران جوان در چرخه اقتصادی دولتها و سقف پایین درآمدها از علل ریشه یابی، مسبب جرم قاچاق اشخاص شناخته شده است. چرا که با بررسی های صورت گرفته شده این نتیجه به دست آمده است که کشورهای مبدأ قاچاق اشخاص غالباً کشورهای فقیری هستند.
بسیاری از بزه دیده گان تحت تاثیر وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر خود یا خانواده خویش در دام قاچاقچیان انسان گرفتار می آیند و برای تامین نیازهای اقتصادی به بهره کشی ظالمانه تن می دهند. چنانکه در آلمان اغلب بزه دیدگان به خاطر شرایط اقتصادی خود بدنبال شغل و اشتغال درآلمان بوده اند و این در حالی است که برخی گزارشها از فرجام ناشایست و اندوهبار بزه دیدگان حکایت می کنند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

فصل سوم: جایگاه پروتکل الحاقی به کنوانسیون پالرمو در مبارزه با جرم قاچاق انسان
ماهیت جرم قاچاق انسان به جهت فراملی بودن آن به گونه ای است که کشورها به تنهایی نمی توانند به مبارزه کامل و کافی برای سرکوب این جرم بپردازند. از اینرو کشورهای جهان می بایست در راستای مبارزه با این پدیده مجرمانه دارای یک سیاست واحد حداقل در اصول اساسی آن در زمینه قانونگذاری و اجرای قوانین و مسائل دادرسی و… باشند. پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص به ویژه زنان و کودکان از هر لحاظ نسبت به اسناد پیشین که برای مقابله با قاچاق اشخاص تدوین گشته اند، بسیار مترقی تر و کاملتر می باشد. به نظر می رسد که این حسن یعنی کامل بودن مفاد کنوانسیون به این واقعیت باز می گردد که از آخرین سندی که در زمینه قاچاق انسان به تصویب رسیده است مدت مدیدی گذشته است. به همین خاطر این سند با توجه به تحولات این نیم قرن و نیز با هدف رفع نقائص موجود در اسناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *