گوگل دور جدیدی از تحریمای خود رو واسه ایران شروع کرده و این بار دسترسی API نقشه خود رو واسه وب سایتا با دامنه ir بسته کرده.

چند کارشناس در گفتگو با سایت ما موضوع تحریم رو قطعی می دونن و بعید انگار این سرویس دوبارهً در اختیار کار و کاسبی های اینترنتی ایرونی قرار بگیره. «حسین مرادقلی»، مدیر ارشد فنی اسنپ در گفتگو با سایت ما خبر میده که از بامداد امروز این تحریم شروع شده و دامنه های ir بلاک شدن:

«البته گوگل به شکل رسمی چیزی رو اعلام نکرده و به ما هم ایمیلی نزده تا این اتفاق رو تایید یا تکذیب کنه. ما مکاتبه کردیم و هنوز پاسخی نگرفتیم. با این حال نقشه لود نمی شه و خطای ۴۰۱ دریافت می شه. در اسناد مربوط به این خطا، به بلاک کردن دامین اشاره شده. گوگل فعلاً در این باره سکوت کرده، البته وقتی که اپلیکیشن ما از گوگل پلی حذف شد هم پاسخی به ما ندادند و چیزی رو تایید یا تکذیب نکردن.»

بسته شدن دامنه های ir باعث می شه تا کسب وکارهایی نقشه-محور با مشکل جدی مواجه شن، چراکه الان هنوز یه جانشین کامل بومی واسه این سرویس ارائه نشده. مدیر ارشد فنی اسنپ هم خبر میده که هنوز یه سرویس نقشه باکیفیت داخلی ارائه نشده، با این حال اسنپ از ۷ ماه پیش مشغول پیشرفت نقشه بومی خود بوده و البته اپلیکیشن کاربران اسنپ هم هنوز با مشکلی مواجه نشده:

«ما خودمون رو واسه اینجور شرایطی آماده کرده بودیم و الان نسخه اولیه نقشه ما آماده س و تا دو روز دیگه snapp.ir و پنل سازمانی اسنپ به نقشه بومی خودمون منتقل می شه.»

کافه بازار هم در دی ماه سال گذشته خبر داده بود که مشغول پیشرفت یه نقشه بومی، اول واسه تهران و بعد واسه کل ایرانه. در همون زمان «حسام آرمندهی»، هم موسس و مدیرعامل قبلی کافه بازار در گفتگو با سایت ما هدف از پیشرفت این نقشه رو این جوری تشریح کرده بود: «هدف اصلی ما کاهش هزینه های حمل و نقله؛ از تصادف گرفته تا برخورد با ترافیک. سرمایه گذاری ما به این جهته تا هزینه جانی، مالی، سوخت و زمان مردم رو کاهش بدیم.»

تصویر از سامانه «پونز»؛ سرویسی که مکان کار و کاسبی های جور واجور رو در اختیار کاربران قرار میده.

با اینکه اسنپ، کافه بازار و شاید کار و کاسبی های اینترنتی بزرگ دیگه مشغول پیشرفت یه نقشه بومی واسه خود و ارائه به بقیه هستن یا حالا به فکر این کار می افتن، اما در حالت الان، کار و کاسبیای کوچیک تر با مشکل بزرگی مواجه هستن و جانشین کاملی هم واسه گوگل مپس وجود نداره. شاید واقعاً لازمه حالا کمی جدی تر به بومی سازیِ خصوصی بعضی از سرویسای پراستفاده و پشتیبانی از اونا فکر کرد.

در این رابطه بیشتر بخونین:

شمشیر آویزون اپل بر سر کار و کاسبی های ایرونی

بعد از اپل، نوبت به گوگل رسید؛ دو اپلیکیشن اسنپ و تپ سی از پلی استور حذف شدن

چهره جدید تحریما: قطع دسترسی بعضی سایتای ایرونی به «گوگل آنالیتیکس»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *