دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

اظهار مساله

آن چه در زندگی بشر بیش از هر چیز لازم است، شناخت نیک و بد و آن چه بایستی انجام دهد و آن چه بایستی ترک کند، و به عبارت بهتر درک هست ها و نیست ها و بایدها و نبایدهاست؛ و هر بشر آگاهی می­داند که بدون انواعی از شناخت­ها و برخورداری از درک آن­چه که در قلمرو درونی و بیرونی او می­گذرد، زندگی امکان­پذیر نیست. لذا اندیشیدن، یکی از پیچیده ترین خصایص آدمی می باشد که حتی یک لحظه نیز او را به خود وا نمی­گذارد و حتی در خواب نیز این مکانیسم از فعالیت باز نمی ماند. تفکر همواره در معرض اشتباه قرار دارد؛ زیرا گاهی عوامل بازدارنده­ای متعرض جریان تفکر می­شوند که میان تفکر و وصول بشر به حقیقت، مانع ایجاد می­کنند؛ و هرگاه موانع و بازدارنده­های تفکر به طور متراکم بر بشر فشار آورند، اندیشه بشر دچار جمود می­گردد.

روان­شناسی شناختی، شاخه­ای از روان­شناسی می باشد که به مطالعه فرایندهای ذهنی شامل چگونگی تفکر، درک یادآوری و یادگیری افراد می­پردازد. امروزه، نظریات شناختی مرتبط با رفتارهای غیر عادی به عنوان یکی از رویکرد های مطرح در روان شناسی بالینی شناخته شده می باشد. این دیدگاه بر اهمیت و تاثیر شناخت­ها، برداشت و تفکرات و باورهای افراد در ایجاد و تداوم اختلالات روانی تاکید دارد. باورهای غیر منطقی، عقایدی می باشد که در توجه و برداشت­های افراد شدیداً بر اجبار، الزام و وظیفه تاکید می­کند. “آلبرت الیس”، یکی از روان­شناسان شناختی می باشد که”رفتار- درمانی- عقلانی- هیجانی”را در دهه 1950مطرح نمود. او تفکر غیرمنطقی را اندیشه باطل وهمی و خیالی می­داند که اختلالاتی در طرز تفکر، استدلال و در برخورد با حالات فرد یا مسائل زندگی او ایجاد می­کند. تحریفات شناختی به معنای عدم شناخت صحیح واقعیت­ها و قدرت کنترل فکر می باشد که اختلالاتی در طرز تفکر، استدلال و در برخورد با حالات فرد یا مسائل زندگی او ایجاد می­کند و اولین بار توسط “آرون بک”(1976) مطرح گردید و “شناخت درمانی” توسط او ابداع گردید. کانون شناخت درمانی، شناخت عقاید تحریف شده و تغییر فکر ناسازگارانه به کمک بعضی فنون می باشد که شامل فنون عاطفی و رفتاری می­گردد. به نظر”الیس” و “بک”، افراد با تغییر دادن مفروضات نادرست می­توانند تغییرات مهمی در خود ایجاد کنند و بر اختلالات روانی خویش فائق آیند. و لذا رویکرد شناختی در روان­شناسی مورد توجه بسیاری از متخصصان قرار گرفته می باشد.

قرآن کریم، حدود 730 آیه درمورد شناخت، انواع و ابعاد، وسایل، انگیزه ها و نتایج آن را مطرح نموده می باشد. شناخت از دیدگاه قرآن، آن روشنایی می باشد که حیات معقول آدمی را تفسیر می نماید و آن را از زندگی معمولی نامعقول جدا می کند.

این پژوهش نیز به فراخور گنجایش خویش درصدد می باشد، با پژوهش در یکی از موضوعات مطرح در جامعه یعنی “تحریف های شناختی و باورهای غیرعقلانی افراد از منظر روان­شناسی و57، که در این مقاله  420 دختر دبیرستانی با معضلات رفتاری مورد مطالعه قرارگرفته اند. یا پایان نامه ای با عنوان “تاثیر تحریف های شاخص بر افزایش رضایت زناشویی زوجین بر اساس رویکرد شناخت درمانی بک”، از جلال کرمی، در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران، سال 1386؛ که در این پایان نامه تعدادی از زوجین با آموزش جلسات اصلاح تحریف های شناختی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در نقد و مطالعه تطبیقی تحریفهای شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه  روان شناسی از منظر قرآن، کتاب و یا مقاله و یا پایان نامه خاصی نوشته نشده می باشد.

پرسش های پژوهش

  • تحریف های شناختی و باورهای غیرمنطقی در روان شناسی و قرآن چگونه تبیین شده اند؟
  • عوامل و پیامدهای تحریف های شناختی و باورهای غیرمنطقی از منظر روان شناسی و قرآن چیست؟

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن