دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

موجب ناراحتی و آزار فرد شوند؛ مگر آن که فرد خودش بخواهد تحت تاثیر آنان قرار گیرد و عکس العمل هایی در قبال آن ها بروز دهد؛ مانند این که فردی با تلقین این موضوع به خود که چقدر وحشتناک می باشد که کسی طرد گردد و مورد دوستی قرار نگیرد، خود را می آزارد.

باور غیر منطقی ششم: اعتقاد فرد به اینکه چیز های خطرناک و ترس آور موجب نهایت نگرانی می گردد و فرد همواره بایستی کوشا باشد تا امکان به وقوع پیوستن آنها را به تاخیر بیندازد. این باور نیز یک تصور غیر عقلانی می باشد؛ زیرا اضطراب و ناراحتی زیاد، مانع ارزشیابی عینی حوادث خطرناک و ترس آور می گردد و لذا اگر اتفاقی بیفتد، مانع از مقابله منطقی با آن می گردد. و یک فرد عقلانی می داند در اغلب موارد نمی تواند از وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری نمود.

باور غیر منطقی هفتم: اعتقاد فرد به این که اجتناب از بعضی از معضلات زندگی و شانه خالی کردن از زیر بسیاری از مسئولیت های زندگی برای او، آسان تر از مواجه با آن هاست و می تواند زندگی بسیار رضایت بخشی داشته باشد. این تفکر نیز غیر عقلانی می باشد؛ زیرا مواجه نشدن با معضلات بر اجبار، الزام و وظیفه تاکید دارد و اگر خود را از این قید ها برهاند، به احتمال قوی در جهت سلامت و رشد شخصیت، حرکت خواهد نمود .[1]

2-1-1-6. راه های مقابله با باور های غیر منطقی در نظریه الیس

الیس معتقد می باشد که  رفتار درمانی عقلانی هیجانی بر مردم نشان می دهد خودشان خالق بسیاری از باور های نامعقول، غیر منطقی، خرافی، غیر واقع بینانه و غیر عملی خود هستند و از این باور ها در راه ناکام کردن خودشان بهره گیری می کنند. لذا او چند راهکار برای مقابله با باور های غیر منطقی ارائه می دهد و اذعان می کند، که اگر این باورهای نامعقول را تغییر دهید زندگی عاقلانه تری خواهید داشت:

راهکار اول: زیر سوال بردن مطلق اندیشی

باور های نامعقول و ناراحتی های توام با آن، همیشه به یک رشته بایستی های مطلق می رسد؛ و بعضی از بایستی های پنهان، همه یا هیچ اندیشی و کمال گرایی می باشد. به عنوان مثال “من بایستی در همه ی کارهایم موفق شوم” یا  “من هیچ وقت خودم را نمی بخشم”.

الیس معتقد می باشد که تقریبا هیچ کس نمی تواند در اکثر زمینه ها قابل و استاد باشد و تقریبا هیچ کس نمی تواند کاملا موفق باشد؛ فرد به جای این که تاکید کند بایستی کار ها را کاملا خوب انجام دهد، بر اقدام خود تاکید کند. اگر می خواهد با مسئله موفقیت برخورد معقولی داشته باشد به جای آنکه خود را به شدت نیازمند کند، دنبال بهتر کردن عملکردش باشد.

راهکار دوم: جداکرن احساسات منفی سالم از احساسات منفی ناسالم

[1] شفیع آیادی،عبدالله و ناصری،غلامرضا،پیشین،صفحه 126./ حسینی ، سید علی ، “مطالعه تاثیر شناخت درمانی بر کاهش اضطراب امتحان و باور های غیر منطقی دانش آموزان دختر سال اول متوسطه شهرستان علی آباد کتول در سال تحصیلی 88-1387 “، پایان نامه کارشاسی ارشد دانشکده روان شناسی ، دانشگاه علامه طباطبایی،  زمستان 1389 ، صفحه 37 .

 

 مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحریف های شناختی و باورهای غیر منطقی در حوزه روان شناسی از منظر قرآن