دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

 

دین شامل معتقدات و رفتارهای مردم می گردد و زیرا معتقدات مردم در رفتار اثر گذار می باشد و رفتار، افزون بر جوانب اجتماعی و عاطفی و جوانب دیگر، جوانب اقتصادی را نیز شامل می گردد هر دینی دارای موضع اقتصادی و جهت گیری اقتصادی ویژه خود می باشد. اسلام آزادی اساسی برای ورود به معاملات را اجازه نمود و در قرآن بیش از 20 آیه در مورد اقتصاد و امور مالی هست. شیوه های  متنوع و گوناگونی هست که بر اساس آن طرفین می توانند قراردادی را منعقد نمایند و این تنوع در انعقاد قراردادها تنها برای منفعت عمومی می باشد. چراکه اگر چنین تنوعی وجود نمی داشت برای شخصی که علاقه مند بود تا برای معامله دلخواه خود ایجابی را بنماید کار بسیار مشکل بود. برای روشن شدن موضوع مثالی ذکر می کنیم تصور فرمایید اگر شیوه ایجاب در قرارداد ها و معاملات تنها محدود به اظهار و گفتار می گردید یک شخص لال که قوه تکلم ندارد هیچ گاه قادر نبود وارد معامله گردد و این اقدام در مورد اشخاص  لال ناعادلانه بود زیرا که عدم برخورداری از قوه تکلم مانند اصولی نیست تا بتوان بر اساس آن قرارداد را بی اعتبار تلقی نمود. در اسلام نیز شیوه های مختلفی برای انعقاد قرارداد هست و روش های جدید انجام معاملات و قراردادها که از آن جمله انعقاد قرارداد به روش برخط می باشد را نیز شامل می گردد.زیرا که خداوند تمامی امکانات را برای یشرفت بشر مهیا ساخته می باشد. در قرآن کریم در این باره آمده می باشد: “شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىوَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَن کَانَ مَرِیضًا أَوعَلَى سَفَرٍفَعِدَّهٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ الْعِدَّهَ وَلِتُکَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ” [1]  اصول انعقاد قراردادهای تجاری در اسلام و امور مربوط تَعْلَمُون‌َ”[2]   آیات مذکور مبین آن هستند گه هیچ کس حق ندارد مال دیگری را من غیر حق و به شیوه نامشروع تصاحب کرده یا در آن دخل وتصرف نماید. به موجب اصل 47 قانون اساسی «مالکیت شخصی[1] -«آن چند روز معدود ماه رمضان می باشد که قرآن براى راهنمائى مردم و نشانه هاى هدایت و فرق میان حق و باطل در آن نازل شده، پس آنکس که در ماه رمضان در حضر باشد روزه بدارد، و آنکس که بیمار یا در سفر باشد روزهاى دیگرى را بجاى آن روزه بگیرد، خداوند راحتى شما را مى خواهد نه زحمت، هدف این می باشد که این روزها را تکمیل کنید، و خدا را بر اینکه شما را هدایت کرده بزرگ بشمرید و شاید شکرگذارى کنید.»

[2] -«و اموال یکدیگر را به باطل (و ناحق) در میان خود نخورید! و براى خوردن بخشى از اموال مردم به گناه، (قسمتى از) آن را (به عنوان رشوه) به قضات ندهید، در حالى که مى‏دانید (این کار، گناه می باشد)!»

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل