دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

با دامنه تفسیر محدود هستند[1]. از همین رو، امکان اجرای حقوق تجارت اسلامی در خصوص معاملات تجاری مدرن، بدون ادراک کافی از مواردی که در بالا ذکر گردید، دشوار می باشد.

حتی اگر حقوق تجارت اسلامی آیین و آداب پیچیده‌ای داشته باشد، این نباید مانع پژوهش درمورد امکان تعمیم دامنه شمول حقوق اسلام به معاملات تجاری که بهره گیری از فناوری‌های جدید، بارزترین ویژگی آن می باشد، گردد. پس پرسش این می باشد که آیا معاملات متنوع تجاری که حسب لزوم بهره گیری از تجارت الکترونیک ایجاد می‌شوند، با شریعت اسلام سازگار می باشد؟

شرع اسلام شدیداً توصیه به پژوهش و دانش‌اندوزی می‌کند. نمونه‌هایی از این توصیه‌ها در چند سوره از قرآن کریم (برای مثال آیات 5 ـ 1 سوره مبارکه علق یا آیه 28 سوره مبارکه فاطر) هست. چنین امری از بعضی احادیث معروف نبی مکرم اسلام (ص) به وضوح برداشت می‌گردد. در یکی از این احادیث، رسول الله (ص) می‌فرمایند: «کسی که در طلب علم و دانش به هر طریقی می باشد، خداوند او را به بهشت هدایت می‌کند و فرشتگان او را تحت بال‌های خود می‌گیرند»؛ در حدیث دیگری نیز می‌فرمایند: «کسی که در طلب علم می باشد چه به هدف خود نایل گردد و چه موفق نشود، در هر دو صورت مستحق ثواب و پاداش معنوی می باشد.»

این آیات و روایات به وضوح اهمیت تحصیل و بهره گیری صحیح از علم را نشان می‌دهد. لذا در شریعت اسلام اصولاً چیزی که مانع اکتساب علوم پیشرفته و بهره گیری از فناوری‌های جدید در جهت منافع بشری باشد، وجود ندارد. شریعت اسلام هیچ‌گونه تمایزی میان انواع مختلف فناوری قائل نمی‌گردد و تمامی آنها مانند معاملات تجارت الکترونیک را می‌پذیرد؛ از طرفی دیگر، فناوری ارتباطات الکترونیکی نیز دستورات شریعت را نقض نمی‌کند.

در نتیجه، با اتکا به سوره‌های قرآن کریم و سنت پیامبر اسلام (ص)، یکی از مهم‌ترین اصول شریعت و فقه پویای اسلام تصدیق می‌گردد. مطابق با این اصل بنیادین، هر گونه فعالیتی مشروع می باشد؛ مگر این‌که صراحتاً ممنوع شده باشد. همچنین، کوشش‌هایی برای تفکر در مفاهیم بسط‌یافته توسط پیشرفت بشری از منظر قرآن کریم و سنت صورت گرفته می باشد. چنین نتایجی تنها نقطه شروعی برای مفاهیم قانونی تجارت الکترونیک[1] – J. K. WINN, Islamic Law, Globalization and Emerging E ـ Commerce Technologies, in The International Bureau of the Permanent Court of Arbitration (ed.), The PCA/Peace Palace Papers, “Strengthening Relations with Arab and Islamic Countries Through International Law: E ـ Commerce, the WTO Dispute Settlement Mechanism and Foreign Investment”, Kluwer,…, 2002.

 مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته الهیات : مطالعه تجارت الکترونیک از دیدگاه فقه امامیه وحقوق بین الملل